KONTAKT    |   _eng _sk

Stretnutie šľachetných ľudí
           Pridané: 23.12.2015
Autor: Iveta FIALOVÁ
Kategória: 26/2015

V predvečer vianočných sviatkov si  najvyššie ocenenia Slovenského Červeného kríža prevzali ďalší železiari

Nájsť pokojný ostrov v týchto hektických predvianočných dňoch nie je jednoduché, ale zóny, v ktorých pookrejete na duši, sa predsa len nájdu. Už roky je takým miestom aj obradná sieň Mestskej časti Staré mesto v Košiciach, kde sa práve v závere roka stretávajú šľachetní ľudia - darcovia krvi. O slávnostnosť tohtoročného stretnutia spojeného s oceňovaním, ktoré sa konalo v utorok 15. decembra popoludní, sa postaral, ako už tradične, Slovenský Červený kríž, Územný spolok Košice – mesto. Tentoraz do svojho stredu pozval aj mladých ľudí z Evanjelického gymnázia Jana Amosa Komenského, členov speváckeho zboru Chorus Comenianus. Nielen preto, aby zaspievali krásne vianočné piesne, ale aj preto, ako povedala predsedníčka Územného spolku SČK Košice-mesto Lucia Cangárová, že škola aktívne podporuje darcovstvo krvi a pripája sa tak k z roka na rok zväčšujúcej sa skupine mládeže v meste, ktorej je pomoc druhým blízka. Dokazuje to aj Študentská kvapka krvi. Kým v prvom ročníku akcie prišlo na odber 120 dievčat a chlapcov, v posledných ročníkoch, dokopy ich je už dvadsaťjeden, je to priemerne 1200 mladých.

Tak ako teší postoj mládeže, úctu a poďakovanie si zaslúžia aj bezpríspevkoví darcovia krvi z U. S. Steel Košice, ktorí patria k najpočetnejšej skupine darcov v meste. Nechýbajú ani na jednom oceňovaní darcov. Minulý týždeň si viacerí prišli prevziať aj najvyššie ocenenia Slovenského Červeného kríža – Medailu prof. MUDr. Jána Kňazovického za sto odberov krvi a Diamantovú plaketu MUDr. Jana Janského za osemdesiat odberov (muži) a šesťdesiat odberov (ženy).

Čerstvý držiteľ Medaily Prof. MUDr. Jána Kňazovického, predák prípravného poradia v divíznom závode Teplá valcovňa Peter Herceg, patrí k dlhoročným zamestnancom firmy. Pracuje tu už tridsať rokov. Darcom krvi je dvadsať rokov. „Ako sa to začalo?“ zamyslel sa na chvíľu nad otázkou. „Bolo to v roku 1994. Manželka v tom čase pracovala v Červenom kríži, kde sa pri príležitosti Dňa mesta Košice konal odber. Pripojil som sa a odvtedy chodievam darovať krv pravidelne. Aspoň takto pomáham ľuďom. Kým mi to zdravie dovolí, rád by som v darcovstve pokračoval,“ povedal. Peter Herceg a jeho manželka Erika, ktorá má za sebou desať odberov krvi, priviedli k darcovstvu aj tri zo svojich piatich detí.

Vo firme od vyučenia, už 41 rokov, pracuje aj Ján Bystranský, ďalší držiteľ Medaily prof. MUDr. Kňazovického. S darcovstvom krvi, ku ktorej neskôr pribudli aj krvné doštičky, začal ako 18-ročný v Trebišove, kde býva. Zatiaľ posledný odber absolvoval minulý mesiac. S akými pocitmi si preberal ocenenie? „Pocity boli rôzne, myslel som aj na ľudí, ktorým možno moja krv zachránila život. Neraz ma totiž zdravotníci oslovili o pomoc pri rôznych úrazoch a haváriách, keď potrebovali práve moju krvnú skupinu,“ podelil sa o dojmy ďalší zamestnanec teplej valcovne, peciar z prevádzky Narážacie pece a príprava vsádzky.

Tretím zo štvorice, ktorí si z rúk Lucie Cangárovej a námestníka primátora mesta Košice Martina Petrušku, prevzali najvyššie ocenenia za stonásobné darcovstvo krvi, bol koordinátor divízneho závodu Radiátory a rúry Robert Bódi. Ako nám povedal, darcom je už tridsať rokov a na transfúziológiu ho priviedli, ako napokon pred mnohými rokmi aj desiatky ďalších železiarov, kolegovia. V tom čase boli v tomto smere veľmi aktívne takzvané BSP - brigády socialistickej práce. „Organizovali hromadné odbery. Prišli za mnou spolupracovníci a povedali: Si mladý, zdravý, poď s nami... Roky sme chodievali na odbery spoločne a pravidelne. Chvíľu nám to skupinovo vydržalo aj po nežnej revolúcii, v tom čase v závode ešte fungovala aj základná organizácia Červeného kríža, neskôr to začala byť individuálna činnosť,“ zaspomínal si. „Cítim sa dobre, takže by som chcel v darcovstve pokračovať ďalej. Ako často, to ešte zvážim,“ naznačil budúce plány R. Bódi.

Deväťdesiatimi šiestimi odbermi krvi, z nich osemdesiatimi bezpríspevkovými, sa môže pochváliť údržbár – zmenový zámočník v divíznom závode Studená valcovňa, ocenený Diamantovou plaketou MUDr. Janského, Milan Kožej. Dopracoval sa k nim od roku 1986, pričom začiatky jeho darcovstva nie sú práve najpríjemnejšie. „Keď som ešte pracoval v bývalých VSS, kolega mal dopravnú nehodu a potreboval krv. Pomohol som. Keď sa mi narodila dcéra, potrebovala plazmu. Neváhal som ani na chvíľu. A potom to už išlo. Krv chodievam darovať každý štvrťrok. Pomohol som nielen známym a rodine, ale iste aj mnohým neznámym ľuďom,“ uviedol odborár, člen ZV OZ KOVO Studená valcovňa, ktorý k darcovstvu priviedol aj svojho zaťa.

Jedinou ženou v skupine mnohopočetných darcov z huty bola Eva Mihaliková. Za šesťdesiat odberov si prevzala Diamantovú plaketu MUDr. Jana Janského. Predsedníčka ZO OZ KOVO Energetika sa darcovstvu venuje už od roku 1983. „Pričinili sa o to kamaráti. Jednoducho pridala som sa k nim,“ hovorí o začiatkoch a dodáva, že kto raz s darovaním krvi začne, väčšinou už neprestane. Krásna myšlienka pomoci je blízka celej jej rodine. „Manžel má tiež diamantovú Janského plaketu, deti získali už bronzové Janského plakety a „ťahajú“ na striebro,“ prezradila. Vyzdvihla tiež podporu darcovstvu, ktorej sa zamestnancom oceliarskej spoločnosti dostáva od zamestnávateľa i odborovej organizácie.

Oceneným bezpríspevkovým darcom krvi sa v mene U. S. Steel Košice poďakovala generálna manažérka pre motiváciu a vzťahy s odborovými organizáciami Adriana Mihálová. „Všetci darcovia si zaslúžia úctu a obdiv za to, že nezištne pomáhajú iným. Zachrániť ľudský život je najšľachetnejším činom v živote človeka,“ vyzdvihla obetavosť darcov. „Vysoko si vážime, že aj týmto spôsobom šíria dobré meno spoločnosti,“ konštatovala a dodala, že firma bude v podpore bezpríspevkového darcovstva, ktoré je súčasťou sociálneho programu, pokračovať aj naďalej.

Empty

ODPORÚČAME

23.10.2017
Príležitosť pre prospešné projekty košických hutníkov
11.10.2017
Opatrenia EK podľa Euroferu znižujú úroveň ochrany pred antidumpingom
13.9.2017
Rezortné vyznamenania pre deviatich košických oceliarov