Budimírsky polmaratón vyhral Pástor

Podobne ako vlani, aj v tomto roku je na bežeckú sezónu výborne pripravený vlaňajší majster Slovenska v maratónskom behu, zamestnanec DZ Energetika, člen bežeckého klubu Obal-Servis Košice Imrich Pástor. V nedeľu, 27. apríla, štartoval v Budimíre na svojom šiestom podujatí v roku 2008 a podobne ako 4. apríla, kedy dominoval na polmaratónskej trati v Kysaku, kde vyhral Beh Hornádskou dolinou, suverénne si počínal aj na Budimírskom polmaratóne. V jeho 13. ročníku zvíťazil časom 1:11:11 hod. systémom štart - cieľ, keď mu v úvodných troch kilometroch dokázal konkurovať zo sto štartujúcich bežcov jedine jeho mladý klubový kolega Jozef Urban. Ten skončil napokon s odstupom vyše troch minút časom 1:14:52 hod. na 2. mieste.

Zaujímavú správu sa zúčastnení vytrvalci dozvedeli tesne pred štartom od starostu obce Radovana Čarného, ktorý všetkých pretekárov najprv z pozície hostiteľa i organizátora polmaratónu privítal a v závere motivoval vetou: "Za prekonanie traťového rekordu máme pripravenú odmenu vo výške desať tisíc korún." Jeho držiteľom je od roku 2001 časom 1:06:40 hod. Orest Babjak z Demolexu Bardejov. Víťazný I. Pástor bol v cieli nedeľňajšieho behu o viac než štyri minúty pomalší. Prečo? Tu je jeho odpoveď: "V prvej časti až po obrátku sa mi bežalo výborne. Aj čas na 10 km 32:05 min. mi nahrával, že by som rekord mohol prekonať. Ale na ceste späť ma brzdil protivietor a potom som bežal sám, takže som nemal s kým na trati spolupracovať. Sólový beh ma stál veľa síl a to rozhodlo." Tretiu priečku obsadil Jaroslav Tomeček z Demolexu Bardejov v čase 1:17:05 hod., ktorý bol zároveň najlepší medzi mužmi v kategórii 40 až 49-ročných. V prvej desiatke skončil ďalší zo železiarov Pavol Obraz, ktorý bol časom 1:20:45 hod. na 9. mieste a zvíťazil v kategórii mužov 50 až 59-ročných.

Organizátori vypísali súťaž polmaratónu pre štyri kategórie mužov a dve ženské kategórie. Medzi mladšími ženami (18 až 34-ročné) zvíťazila Ingrid Petnuchová zo Stročína časom 1:21:30 hod., na 2. mieste sa umiestnila naša Zuzana Sroková časom 1:30:13 hod. a na 3. mieste skončila Jozefína Bernátová z Jablonova 1:58:52 hod. V kategórii žien (35 a viac rokov) bolo na prvých troch medailových priečkach poradie: 1. Slávka Pavuková z obce Proč 1:31:41 hod., 2. Erika Billá (BK Steel Košice) 1:41:22 hod., 3. Eva Hatalová (BK Cyklosun plus) 1:46:45 hod. Zo železiarok obsadila Alžbeta Tiszová medzi staršími ženami 4. miesto časom 1:49:52 hod. a Iveta Vargová bola časom 2:10:05 hod. deviata.

Je potešujúce, že rastie členská základňa bežeckého klubu Steel Košice, ktorého rady okrem iných posilnil aj Rudolf Verba. Ten v uplynulom týždni absolvoval v maďarskom Debrecíne svoj prvý maratón v živote a dosiahol čas pod štyri hodiny - 3:59:35 hod. Na polmaratóne v Budimíre skončil na 35. mieste časom 1:32:36 hod.

Na ďalších priečkach sa vytrvalci z klubu BK Steel umiestnili: 13. Jozef Sciranko 1:22:00, 19. Marián Konštantinovič 1:26:41, 20. Tibor Tisza 1:27:10, 21. Ján Strömpl 1:28:59, 23. Bartolomej Ficzere 1:29:29, 26. Zuzana Sroková 1:30:13, 35. Rudolf Verba 1:32:36, 37. Vincent Juhász 1:34:27, 44. Ján Krajčí 1:38:08, 54. Erika Billá 1:41:22, 56. Jozef Vrábeľ 1:42:36, 58. Marián Katunský 1:43:50, 60. Jaroslav Lehotský 1:44:25, 65. František Semanko 1:45:41, 67. Pavol Brandis 1:46:45, 73. Alžbeta Tiszová 1:49:52, 77. Andrej Guľvaš 1:50:25, 85. Jozef Hromjak 1:55:00, 89. Andrej Alezár 1:56:33, 90. Ján Saksa 1:57:15, 96. Milan Hajduk 2:02:20, 99. Iveta Vargová 2:10:05 hod.