Horúčava uberala sily

Horúce dni uplynulého víkendu neveštili pre vytrvalcov nič dobré. V nedeľu sa v Kavečanoch konal XXI. ročník Malého kavečianskeho maratónu, ktorého priebeh kvôli úmornej horúčave mnohí aktívni bežci sledovali v priestore štartu a cieľa ako diváci. Na štart sa neodvážila postaviť ani dvojnásobná víťazka polmaratónu v Kavečanoch z rokov 2004 a 2005, členka nášho BK Steel Košice Erika Bílla.

"V posledných rokoch je páliace slnko a horúčava nad 30 stupňov Celzia pre mňa veľkou prekážkou v behu. Nebudem sa predsa v takýchto podmienkach na trati trápiť. Nemala by som z behu žiadny pôžitok, preto som v tomto roku v Kavečanoch neštartovala," zdôvodnila svoju neúčasť v pestrofarebnom pelotóne E. Bílla. Všeobecne sa očakávala väčšia účasť i silnejšia konkurencia. Tieto extrémne náročné preteky absolvovalo 91 pretekárov, z nich sa sedem bežcov vzdalo. K favoritom už tradične patrili zverenci trénera Pavla Madára z TJ Obal Servis Košice, ktorí svoju úlohu na trati aj splnili. Systémom štart - cieľ si víťazstvo už po štvrtý raz za sebou vybojoval vlaňajší víťaz celoročnej súťaže Východoslovenskej veľkej ceny vytrvalcov Imrich Pástor.

Keďže žiadny zo zúčastnených bežcov ho neprinútil prekonať traťový rekord, ktorý z roku 1999 drží časom 1:08:03 hod. Orest Babjak z Ukrajiny, na špici bojoval osamotený už len o prvenstvo. Sedem kilometrový okruh, ktorý vytrvalci absolvovali trikrát, zabehol v čase 1:14:45 hod. Bol síce v posledných troch rokoch jeho najhorší, ale i tak bol víťazný. Za ním sa so stratou takmer jednej minúty 1:15:44 hod. na 2. mieste umiestnil jeho klubový kolega Jozef Urban a na 3. mieste skončil v čase 1:20:56 hod. Rudolf Lorenčík. Z ôsmich štartujúcich žien si po dlhom čase prvenstvo vybojovala stále sa zlepšujúca Zlata Semanová (BK Furča), ktorá na tejto trati dominovala už po piaty raz. Prvýkrát vyhrala ešte v roku 1991. Teraz dobehla na 42. mieste v čase 1:48:35 hod. Na 2. mieste medzi ženami skončila Veronika Callowayová časom 1:49:40 hod. a 3. miesto obsadila Beáta Seligová v čase 1:53:54 hod.

Zo železiarov sa na 10. mieste časom 1:29:59 hod. umiestnil Jozef Sciranko. Za ním sa z bežcov klubu BK Steel umiestnili: 11. Pavol Obraz (druhý v kategórii mužov nad 50 rokov) 1:30:42 hod., 13. Tibor Tisza 1:31:50 hod. (tretí medzi mužmi nad 50 rokov), 19. Róbert Mako 1:37:24 hod., 22. Jaroslav Horný 1:40:20 hod. (druhý v kategórii mužov nad 60 rokov), 23. Pavol Haky 1:42:01 hod., 31. Ján Strömpl 1:44:55 hod., 38. Pavol Brandis 1:47:12 hod., 45. Ján Krajčí 1:49:52 hod., 49. Jozef Vrábeľ 1:51:34 hod., 51. Marián Katunský 1:51:59 hod., 59. Slavomír Láska 1:54:55 hod., 61. Alžbeta Tiszová 1:57:09 hod. (štvrtá v kategórii žien), 64. Peter Buc 1:59:49 hod., 67. Martin Zrník 2:02:17 hod., 70. Roman Jóčik 2:03:16 hod., 73. Milan Poláček 2:05:00 hod., 81. Andrej Guľvaš 2:13:06 hod., 83. Andrej Alezár 2:24:56 hod.