KONTAKT    |   _eng _sk

Košický zlatý poklad v obnovenej expozícii
           

Pridané: 20.6.2005
Autor: Iveta FIALOVÁ
Kategória: 25/2005

Vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach sprístupnili v nedeľu expozíciu Košického zlatého pokladu. Poklad, ktorí našli pri stavebných prácach v budove č. 68 na Hlavnej ulici v Košiciach v roku 1935, mohli návštevníci obdivovať v múzeu od roku 1970. Po tridsiatich piatich rokoch múzejníci vzácny poklad o hmotnosti vyše jedenásť kilogramov ponúkajú návštevníkom v novo inštalovanej podobe. Stalo sa tak vďaka rozhodnutiu vlády venovať na obnovu expozície časť finančných prostriedkov z dodatočných daňových odvodov U. S. Steel Košice.

Ako prví si najväčší a najbohatší hromadný nález zlatých mincí na Slovensku a v európskom i svetovom meradle prezreli predseda vlády SR Mikuláš Dzurinda, ktorý nad reinštaláciou pokladu prevzal záštitu, a predstavitelia štátnej a verejnej správy kraja a mesta. Medzi hosťami nechýbal ani prezident U. S. Steel Košice David H. Lohr. Premiér pri príležitosti slávnostného otvorenia expozície vyzdvihol pomoc košickej U. S. Steel, vďaka ktorej sa podarilo dať Košickému zlatému pokladu nový šat.

Ak ste Košický zlatý poklad, ktorý tvorí 2920 dukátov a dvojdukátov, tri medaily a masívna zlatá reťaz dlhá viac ako dva metre o hmotnosti takmer šesťsto gramov, ešte nevideli, vrelo vám odporúčame návštevu múzea. Exponáty sú inštalované netradičným divácky príťažlivým spôsobom v špeciálne upravenom trezore Východoslovenského múzea na námestí Maratóna mieru 2. Nový vizuál osviežuje hudba, ktorú špeciálne skomponoval skladateľ Norbert Bodnár.

Empty

ODPORÚČAME

14.3.2018
Spájame aktívnych ľudí pre dobrý cieľ
22.1.2018
Vlaňajší víťazi obhájili svoje pozície i tentoraz
18.1.2018
Prvou šampiónkou BOZP je Marcela Krupášová z DZ Zušľachťovne a obalová vetva