Na štarte rekordná účasť

Prvenstvo v polmaratóne Košice - Seňa si vybojoval Anatolij Malyy z Ukrajiny

Maratónsky klub Košice, organizátor Medzinárodného maratónu mieru, ktorý sa tradične až do roku 1988 bežal na trati z Košíc do Sene, zorganizoval v sobotu 19. júna 2010 spoločne s obcou Seňa 8. ročník polmaratónu Košice - Seňa. Už tradične je generálnym partnerom tohto podujatia, ktoré bolo zároveň otvorenými majstrovstvami Východoslovenského atletického zväzu jednotlivcov mužov a žien, spoločnosť U. S. Steel Košice. Tohtoročné preteky na bývalej maratónskej trati boli v rámci dlhodobej súťaže Východoslovenskej veľkej ceny vytrvalcov (VVCV) už ôsmimi pretekmi zo šestnástich vybraných.

V tomto roku bol o podujatie mimoriadny záujem, veď na štart pri Dolnej bráne v Košiciach sa postavilo spolu 257 účastníkov, z nich 170 bežcov a 87 korčuliarov. Traťový rekord, ktorý vytvoril časom 1:09:14 hod. ešte v roku 2006 Marcel Matanin, odolal. Od štartu sa na čele pretekov utvorila štvorčlenná skupinka, v ktorej boli Ukrajinec Malyy, Poliak Hapak, Urban z Demolexu Bardejov a Janovič zo Šace. Toto kvarteto vzorne na trati spolupracovalo a vydržalo v tempe až do cieľa. Silný protivietor im značne ubral sily a o poradí na medailových priečkach sa rozhodlo až v posledných metroch pred cieľom. Samozrejme, ako prví prešli cieľovou páskou v Seni korčuliari, hoci odštartovali z Košíc o dvadsať minút neskôr. Víťazstvo medzi korčuliarmi si až na cieľovej páske vybojoval časom 39:28 min. Tomáš Rosíval z košického klubu CSRC pred svojim klubovým kolegom Jakubom Leščinským, ktorý mal rovnaký čas 39:28 min. a Miroslavom Smudom s časom 39:29 min. z PIK Poprad.

Z vytrvalcov bol najrýchlejší Anatolij Malyy z Ukrajiny, ktorý polmaratónsku trať zabehol za 1:19:05 hod. Teraz si druhú priečku vybojoval časom 1:19:13 hod. Eduard Hapak z Poľska a na 3. mieste sa umiestnil Jozef Urban z Demolexu Bardejov, ktorý mal čas 1:20:04 hod. Zo 17 štartujúcich žien si prvenstvo vybojovala Natália Malaia z Ukrajiny v čase 1:30:17 hod. Zo štyroch našich vytrvalkýň sa dve tešili tiež z prvenstva vo svojich vekových kategóriách. V kategórii 40 - 49 rokov vyhrala Erika Billá časom 1:45:37 hod. (v celkovom poradí obsadila 90. miesto) a medzi ženami v kategórii nad 50 rokov zvíťazila Alžbeta Tiszová, ktorá časom 1:41:02 hod. dobehla v celkovom poradí na 62. mieste. Na 144. mieste skončila Iveta Vargová v čase 2:01:15 hod. a na 161. mieste sa umiestnila časom 2:11:59 hod. Beáta Pelegrinová.

Medzi bežcami sa objavilo až 17 našich spolupracovníkov zo železiarní a traja korčuliari. Najlepší z našich mužov bol Tibor Tisza, ktorý časom 1:30:35 hod. obsadil 27. miesto. Umiestnenie ďalších: 33. Rudolf Verba 1:31:58 hod., 34. Marián Konštantinovič 1:32:15 hod., 43. Róbert Mako 1:35:12 hod., 58. Tomislav Gruber 1:40:43 hod., 64. Ján Krajčí 1:41:12 hod., 78. Marián Katunský 1:44:11 hod., 80. Jozef Vrábeľ 1:44:47 hod., 84. Ján Strömpl 1:45:22 hod., 99. Jozef Hromjak 1:48:03 hod., 103. Jozef Hudák 1:48:51 hod., 111. Michael Simko 1:51:16 hod., 130. Andrej Guľvaš 1:57:49 hod. Z našich korčuliarov obsadila Lucia Petrovičová časom 49:12 min. 39. miesto, na 46. mieste sa umiestnil časom 49:33 min. Henrik Hric a na 53. mieste skončil v čase 52:02 min. Vlado Manica.

V cieli bol so svojim výkonom i umiestnením spokojný aj generálny manažér pre inžinierske činnosti Michael Simko, o čom svedčí jeho krátke vyjadrenie: "Účasť na tomto polmaratóne som bral ako súčasť prípravy na tohtoročný MMM. Myslím, že sa zlepšujem, lebo i napriek silnému protivetru som teraz dosiahol na tejto trati lepší čas než vlani. Do maratónu je ešte dosť času, určite sa zúčastním aj na niektorých iných pretekoch. Chcem štartovať aj na našej olympijskej desiatke v rámci letnej olympiády."