KONTAKT    |   _eng _sk

Obaja začínali v Šemši
           

Pridané: 5.1.2004
Autor: Milan KATUNSKÝ, Foto: autor
Kategória: 01/2004

Po vlaňajšom šampionáte U. S. Steel Košice v kolkoch sme hovorili s víťazmi Jolanou Múdrou a Mikulášom Kubom

Jolana Múdra
Jolana Múdra získala na kolkárskom šampionáte túto cennú trofej.

Medzi mužmi už niekoľko rokov patrí k najlepším kolkárom z našej spoločnosti Mikuláš Kuba z Mechaniky. Začínal ako 12-ročný v rodnej Šemši, kde takmer každý chalan či dievča v mladom veku prišli v miestnej kolkárni do styku s týmto športom. Ešte ako dorastenec prestúpil do kolkárskeho oddielu TJ Hutné stavby Košice, ktorého seniorské družstvo mužov hrávalo v prvej celoštátnej lige mužov.

Miki sa v novom drese košických stavbárov rýchlo udomácnil, stal sa štyrikrát majstrom kraja a ako dorastenec, neskôr junior, štartoval aj na majstrovstvách republiky v Prahe, Vsetíne či Opave. Keď sa dostal medzi seniorov, na toto obdobie takto spomína: "Mojím veľkým súperom je už roky môj brat Jozef, s ktorým si na štvordráhe nič nedarujeme. V tíme Hutných stavieb som hrával federálnu ligu so známymi ligistami Jurajom Hudákom, bratmi Júliusom a Pavlom Sopkovcami, Vincom, Dzurom, Tutkom, Hamborským a ďalšími. Postupne som sa prepracoval do základnej zostavy a výkony nad hranicu 900 bodov nedali na seba dlho čakať. Môj najlepší výkon na 200 hodov združených má hodnotu 945 kolkov, ktorý som utvoril v ligovom stretnutí v Bratislave proti Interu." Náš nový šampión pracuje v železiarňach od roku 1981 a každoročne štartuje v kolkárskych majstrovstvách i na letnej olympiáde, kde trikrát vyhral. V tomto roku skončil na druhej priečke, keď k olympijskému zlatu mu chýbali dva body. Kolky však ešte stále hrá aktívne za Hutné stavby Košice v slovenskej lige.

V kategórii žien si suverénne počínala Jolana Múdra z Nákupu. Aj ona začínala s týmto športom v Šemši, ale kolkom sa venuje len rekreačne. "Je to pre mňa dobrý relax v čase osobného voľna. Keďže mi to v mladosti na dráhach dobre "padalo", trúfala som si merať sily v rámci majstrovstiev VSŽ či U. S. Steel Košice aj s profesionálkami," rozhovorila sa nová majsterka železiarní v kolkoch J. Múdra. Jej najväčšou súperkou v minulosti bola Ružena Repaská, ktorá hrávala kolky aktívne za košické prvoligové kluby. "Ale aj s ňou som si viackrát poradila. Či už to bolo na šampionáte, alebo na letnej olympiáde, kde som zdolala nielen Repaskú, ale aj dve reprezentantky z maďarského Diósgyőru, ktoré ako zamestnankyne DAM-u štartovali vtedy na našej olympiáde. Viac ma však teší, že naše ženské družstvo z Nákupu už roky dominuje v spomínaných súťažiach a v tomto športe získalo už nejednu cennú trofej," dodala J. Múdra.

Empty

ODPORÚČAME

11.10.2017
Opatrenia EK podľa Euroferu znižujú úroveň ochrany pred antidumpingom
13.9.2017
Rezortné vyznamenania pre deviatich košických oceliarov
7.9.2017
Bezpečnosť dodávateľov - ISNetworld