KONTAKT    |   _eng _sk

Oceliari žiadajú od Bruselu rovnaký meter
           Pridané: 13.4.2017
Autor: -c-
Kategória: 04/2017

Nových antidampingových opatrení proti dovozu čínskej ocele sa dočkali 6. apríla tohto roku európski oceliari, keď Európska komisia rozhodla o uvalení trvalých ciel na  oceľové zvitky valcované za tepla, ktoré  sa v závislosti od jednotlivých produktov pohybujú od 18,1 do 35,9 percenta. 

Európske združenie výrobcov ocele EUROFER a U. S. Steel Košice tiež žiadali uplatniť predbežné antidumpingové opatrenia aj voči Brazílii, Iránu, Rusku, Srbsku a Ukrajine.

„Niet pochýb o tom,  že každá z uvedených piatich krajín používa dampingové metódy, čo poškodilo oceliarsky priemysel. Rozhodnutie o neuvalení ciel by predstavovalo pozvánku pre tieto krajiny k ďalšiemu zvyšovaniu dumpingu umelo lacných dovozov do Európskej únie a pretrvávajúcemu zvyšovaniu nadmerných kapacít ocele,“ uviedol ešte pred rozhodnutím Európskej komisie Scott Buckiso, prezident  spoločnosti U. S. Steel Košice žiadajúcej dodržiavanie rovnakých pravidiel na trhu s oceľou pre všetkých.

Výzvu EUROFER-u a spoločnosti U. S. Steel Košice týkajúci sa dočasných ciel  pre Brazíliu, Irán, Rusko, Srbsko a Ukrajinu však Európska komisia nateraz nevypočula.  Podľa prezidenta košickej oceliarne to môže byť pre trh zničujúce,  priniesť zníženie investícií do výroby ocele a negatívne sa dotknúť aj pracovných miest. Vyšetrovanie dumponovaného dovozu zo spomínaných krajín pokračuje. Komisia  môže  v októbri rozhodnúť, či na dovoz oceľových výrobkov z nich uvalí trvalé ochranné clá ako v prípade Číny. Európski oceliari by tak neboli vystavení ďalším rizikám.                                

Empty

ODPORÚČAME

14.3.2018
Spájame aktívnych ľudí pre dobrý cieľ
22.1.2018
Vlaňajší víťazi obhájili svoje pozície i tentoraz
18.1.2018
Prvou šampiónkou BOZP je Marcela Krupášová z DZ Zušľachťovne a obalová vetva