KONTAKT    |   _eng _sk

Preverili evakuáciu i vlastné schopnosti
           

Pridané: 8.3.2004
Autor: Magdaléna FECURKOVÁ, Foto: Zuzana KOTTLEROVÁ
Kategória: 10/2004

Hasiči "likvidovali" v priebehu týždňa tri veľké požiare

Hasiči
Nosidlami dopravili zranených bezpečne na zem, kde sa ich už ujali zdravotníci.

V stredu 18. februára, krátko pred desiatou hodinou dopoludnia, dostali hasiči závodu Ferrohas echo, že v administratívnej budove energetikov vypukol požiar. Oheň zachvátil druhé poschodie a znemožňoval ľuďom v kanceláriách nad ním dostať sa do bezpečia. Navyše, bolo tu podozrenie, že sú medzi nimi i ranení.

V priebehu niekoľkých minút boli záchranári i s potrebnou technikou na mieste. Celá zásahová akcia, počas ktorej husto snežilo, trvala približne pol hodiny. V priebehu tridsiatich minút hasiči požiar zlikvidovali, našli zranených, zistili rozsah postihnutí a pomocou šestnásť metrovej požiarnej plošiny a nosidiel dopravili nešťastníkov bezpečne dole, kde sa ich už ujali zdravotníci.

Na druhý deň sa podobná situácia odohrala v budove ústredného skladu režijného materiálu. I tu horelo na treťom poschodí. Aby sa hasiči dostali k dvom ženám a jednému mužovi, ktorí mali vážne zlomeniny, museli použiť tridsať metrový požiarny rebrík a celú záchrannú akciu riadiť zo strechy. Iná možnosť evakuácie zranených než touto cestou nebola. Lanovkou, na nosidlách i vo vaku s popruhmi, spustili z veľkej výšky postihnutých na zem. Našťastie, nešlo o realitu. To si len hasiči a záchranári, v rámci pravidelných cvičení vyskúšali, spolu so zamestnancami, akoby to bolo, keby...

"Podobné cvičenie sme absolvovali ešte raz, a do tretice, v SOU hutníckom," informuje riaditeľ závodu Ferrohas Peter Széki. "Zúčastnili sa na nich postupne všetky tri zmeny. Cieľom bolo overiť si pripravenosť zamestnancov fabriky na evakuáciu v prípade požiaru výškových budov a z našej strany precvičiť si všetky potrebné činnosti súvisiace s likvidáciou ohňa, správne používanie techniky, zdokonaliť sa v profesionálnych zručnostiach a v súčinnosti s hasičskou jednotkou Okresného riaditeľstva HaZZ dislokovanou v Šaci. Pochopiteľne, spolu so záchranármi - zdravotníkmi."

Ako Peter Széki dodáva, po každom takomto cvičení, ktorého priebeh je zaznamenávaný videokamerou, nasleduje analýza zvládnutia mimoriadnej situácie. "Podrobne každý zásah spoločne rozoberieme. Pomôže nám to odhaliť prípadné rezervy a udať smer, ktorým treba ísť, aby sme sa neustále zlepšovali."

Empty

ODPORÚČAME

11.10.2017
Opatrenia EK podľa Euroferu znižujú úroveň ochrany pred antidumpingom
13.9.2017
Rezortné vyznamenania pre deviatich košických oceliarov
7.9.2017
Bezpečnosť dodávateľov - ISNetworld