KONTAKT    |   _eng _sk

Rekapitulácia olympijského malého futbalu
           

Pridané: 4.7.2005
Autor: Ján CABAN, predseda organizačného výboru
Kategória: 27/2005

Novodobá letná olympiáda v tomto roku oslavuje 15-ročné jubileum. Jej začiatky boli v rokoch 1991 a 1992 veľmi ťažké. Rozmýšľali sme, ako pritiahnuť našich zamestnancov na športoviská. Rozhodli sme sa, že najprv urobíme zábavné súťaže pre deti našich spolupracovníkov. Prišli v sprievode svojich rodičov a pre nich, aby sa nenudili, sme tiež pripravili súťaže v streľbe, branných pretekoch, v malom futbale i vo volejbale.

Nepotrebovali k tomu žiadny výstroj, stačilo im len prísť v športovom oblečení. V prostredí lesoparku nad Furčou i na školských ihriskách tohto sídliska mali na to ideálne podmienky. O päť rokov neskôr však nový priestor vedľa hádzanárskej haly i škvarového ihriska vo Všešportovom areáli už deťom nevyhovoval. Preto sme od 5. ročníka v roku 1995 zábavné súťaže pre deti z programu olympiády vypustili. Postupne pribúdali nové športy, v treťom ročníku pribudli nohejbal i kolky, rástol aj počet účastníkov.

V druhom ročníku štartovali športovci len zo štrnástich spoločností, v roku 1993 to už boli olympionici z 24 spoločností. Najviac víťazstiev si vybojovali súťažiaci z "ďalekého" východu - zo Sniny, Medzilaboriec, Michaloviec, ale aj z Dobšinej či Tornale. Tradíciu olympijských súťaží sme postavili na malom futbale. V úvodnom ročníku vyhrali futbalisti z mužstva Strojární, potom v tomto športe "kraľovali" hráči zo železiarenských satelitov. Dva razy zvíťazila Snina, potom Medzilaborce, v piatom ročníku vyhrali hráči z Tornale a až v šiestom ročníku v roku 1996 zostala cenná trofej v tomto športe doma. Vyhrala Keramika pred TVa a DZ Mart. Keramikári v ďalšom ročníku prvenstvo neobhájili, keďže zvíťazili futbalisti z Istebného.

V roku 1998 si prvenstvo vybojovali hráči z Teplej valcovne a v roku 1999 zlato získali z 31 štartujúcich mužstiev hráči z DZ Elektro. Jubilejný desiaty titul v olympijskom malom futbale získali futbalisti zo ZEST-u Michalovce. Odvtedy, teda od roku 2000, sa začala písať nová éra letných olympiád. Podstatná zmena nastala v slávnostnom ceremoniáli, ako aj v celkovom scenári otvorenia i vyhodnotenia súťaží. Po prvý raz sme vztyčovali vlajky, zapálili hutnícky olympijský oheň a po jeho zapálení nasledoval sľub pretekárov. Svoju premiéru mala aj naša olympijská vlajka s novým logom. Boli to olympijské kruhy s piatimi nosnými letnými športami letnej olympiády, a to malým futbalom, nohejbalom, volejbalom, kolkami a stolným tenisom.

V roku 2000 olympiádu slávnostne otvoril prezident VSŽ Gabriel Eichler. V ďalších ročníkoch dva razy po sebe vyhrali v malom futbale hráči z Istebného, v roku 2003 si víťazstvo vybojovala Energetika a vlani to boli futbalisti úradujúceho majstra z Teplej valcovne. Jubilejný pätnásty ročník dáva v dňoch 2. a 3. septembra 2005 priestor novým hráčom z veľkého futbalu, ktorý sa pred mesiacom skončil víťazstvom Vysokých pecí.

Empty

ODPORÚČAME

11.10.2017
Opatrenia EK podľa Euroferu znižujú úroveň ochrany pred antidumpingom
13.9.2017
Rezortné vyznamenania pre deviatich košických oceliarov
7.9.2017
Bezpečnosť dodávateľov - ISNetworld