KONTAKT    |   _eng _sk

Šiestim železiarom diamantové plakety
           

Pridané: 13.6.2005
Autor: Iveta FIALOVÁ, Foto: Milan KATUNSKÝ
Kategória: 24/2005

Ocenenia v predvečer Svetového dňa darcov krvi

Ocenenie
K udeleniu zlatej plakety MUDr. Jana Janského za bezpríspevkové darcovstvo krvi blahoželá Ružene Javorskej z U. S. Steel Košice primátor mesta Zdenko Trebuľa.

V predvečer Svetového dňa darcov krvi, ktorým je 14. jún, si v pondelok tohto týždňa prevzalo sedemdesiat bezpríspevkových darcov krvi z Košíc zlaté a diamantové plakety Jana Janského. Slávnostné odovzdávanie ocenení sa uskutočnilo v obradnej sieni mestskej časti Staré mesto za prítomnosti primátora Košíc Zdenka Trebuľu.

Darcom krvi sa za ich ľudskosť poďakovala Helena Turisová, predsedkyňa Územného spolku Slovenského Červeného kríža Košice - mesto. Konštatovala, že krvi treba stále viac a nikdy jej nie je dosť. "Skúsenosti z celého sveta ukazujú, že bezpríspevkové dobrovoľné darcovstvo je základom pre dodávku bezpečnej krvi, pretože predstavuje minimálne riziko potencionálnych infekcií, ktoré ohrozujú život, ako je napríklad vírus HIV a žltačka." Všetkým, ktorí darovali krv bez nároku na odmenu, s vedomím, že pomáhajú zachrániť život, treba vzdať úctu, zdôraznila. Vyslovila tiež nádej, že nová generácia darcov krvi bude nasledovať príklad svojich predchodcov a zabezpečia krv, ktorá bude použiteľná kdekoľvek na záchranu života.

Vlani darovalo v Košiciach krv bez nároku na odmenu viac ako 17 300 darcov, z nich bolo vyše tritisíc prvodarcov. Úspešnými boli kampane Valentínska kvapka a Študentská kvapka, ktoré priviedli na transfuziologické oddelenia viac ako 2550 darcov. Plaketami MUDr. Jana Janského ocenili v meste 554 darcov krvi. V Košiciach bolo k 13. júnu 2005 73 držiteľov diamantovej plakety, 946 držiteľov zlatej plakety, 2973 darcov sa môže pochváliť striebornými plaketami a 6204 bronzovými plaketami.

Súčasťou tejto rodiny sú od predvčerajška aj viacerí železiari. K držiteľom zlatej plakety pribudli aj tri ženy - Zora Horváthová, Ružena Javorská a Valéria Kundračíková. Za osemdesiat bezpríspevkových odberov krvi udelili diamantové plakety Vladimírovi Daubnerovi, Ladislavovi Kissovi, Stanislavovi Kramarovi, Milanovi Murovi, Jozefovi Petrišinovi a Štefanovi Roškovi. Dvaja z nich - Ladislav Kiss a Milan Mura sa môžu pochváliť takzvaným rodinným darcovstvom. Syn L. Kissa Matej je držiteľom bronzovej plakety a synovia M. Muru Milan a Marcel, držiteľmi strieborných plakiet. Slovenský Červený kríž, Územný spolok Košice - mesto, udelil za celoživotnú prácu s darcami krvi ocenenie II. stupňa Eve Bindasovej.

Úctu všetkým oceneným vyjadril aj primátor Z. Trebuľa. Pripomenul fakt, že z nášho života sa akoby vytratila súdržnosť a preto je o to cennejšie stretnúť sa s ľuďmi, ktorí tento pocit nestratili a dokazujú ho aj darcovstvom krvi. Poďakovanie za pomoc človeka človeku bez nároku na odmenu je to najmenej, čo môžeme všetci urobiť.

Empty

ODPORÚČAME

4.12.2017
Za každým šľachetným činom stoja obetaví ľudia a ich otvorené srdcia
15.11.2017
Inovačný fond umožní investície do nových technológií aj v oblasti hutníctva
9.11.2017
Turné s názvom Slovensko diskutuje o EÚ zavítalo do Košíc