Skončila sa tohtoročná súťaž vytrvalcov

Poslednými pretekmi tohtoročnej dlhodobej súťaže Východoslovenskej veľkej ceny vytrvalcov bola Žipovská desiatka. Po nej organizátori z Maratónskeho klubu vyhodnotili výsledky súťaže pre rok 2008. Na termínovej listine bolo zaradených 16 pretekov, ale do konečného hodnotenia sa dostali len tí bežci, ktorí absolvovali zo šestnástich minimálne šesť pretekov. Z celkového počtu 1 016 účastníkov, ktorí sa zapojili do súťaže, hodnotili len 68 pretekárov. Medzi nimi nechýbali ani rekreační bežci z U. S. Steel Košice.

Víťazom tohtoročnej Východoslovenskej veľkej ceny vytrvalcov sa stal majster Slovenska v maratónskom behu v roku 2008, člen TJ Obal Servis Košice, zamestnanec DZ Energetika Imrich Pástor. Po vlaňajšom prvenstve tak obhájil prvú priečku v súťaži, tentoraz so ziskom 3 946 bodov. Získal ich nielen za najlepšie hodnotenie zo šiestich pretekov, ale po päť bodov navyše dostal za každé absolvované preteky zaradené do VVCV, a tých mal na svojom konte deväť. Na 2. mieste sa umiestnil jeho klubový kolega Jozef Urban s 3 823 bodmi z 10 pretekov a 3. miesto si vybojoval Jaroslav Tomeček (Demolex Bardejov) s počtom bodov 3 774 a absolvoval 10 pretekov.

Z bežcov železiarov, ale aj členov klubu BK Steel Košice, sa na ďalších priečkach umiestnili: 6. Radomír Ivaňák 3 682 b. (9 pretekov), 8. Pavol Obraz 3 653 b. (13 pretekov), 12. Jozef Sciranko 3 587 b. (7 pretekov), 14. Tibor Tisza 3 457 b. (11 pretekov), 20. Ján Strömpl 3 371 b. (8 pretekov), 22. František Smriga 3 326 b. (8 pretekov), 23. Peter Buc 3 325 b. (8 pretekov), 31. Bartolomej Ficzere 3 262 b. (6 pretekov), 34. Rudolf Verba 3 240 b. (7 pretekov), 36. Jaroslav Horný 3 213 b. (6 pretekov), 41. Ján Krajčí 3 136 b. (9 pretekov), 43. Jozef Hudák 3 056 b. (7 pretekov), 51. Jozef Vrábeľ 2947 b. (6 pretekov), 53. Marián Katunský 2 915 b. (6 pretekov), 60. Jaroslav Lehotský 2 806 b. (6 pretekov).

Zo žien si prvenstvo vybojovala naša Zuzana Korotvičková, ktorá s počtom bodov 3 297 skončila v konečnom poradí na 27. mieste a absolvovala 7 pretekov. Na 2. mieste medzi ženami (celkom 38. miesto) skončila Erika Bílla s 3 153 bodmi, absolvovala 12 pretekov. Na 3. mieste (celkom 54. miesto) sa umiestnila Zlatka Semanová, ktorá získala 2 909 b., absolvovala 12 pretekov. Zo železiarok skončila Alžbeta Tiszová s počtom bodov 2 790 na 5. mieste medzi ženami (celkom 61. miesto) a Iveta Vargová bola ôsma (celkom 67. miesto). Na svojom konte má 2143 b. (9 pretekov).

Podľa bežeckého kalendára sa do konca roka organizuje ešte niekoľko vytrvalostných pretekov. V piatok, 26. decembra, to bude 6. ročník Vianočného behu v Bardejove, v sobotu, 27. decembra, 28. ročník Silvestrovského behu v Humennom, v stredu, 31. decembra, 23. ročník Silvestrovského behu v Prešove a 31. decembra sa zároveň uskutoční 25. ročník behu Horovská desiatka v Horovciach.