KONTAKT    |   _eng _sk

Starým veciam vdychujú nový život
           Pridané: 30.7.2012
Autor: Magdaléna FECURKOVÁ
Kategória: 15/2012

Recykluj a vyhraj sme odovzdali ceny

Správanie sa niektorých ľudí, ktorým chýba ekologické povedomie, jednoducho nemožno akceptovať. Už aj preto, že svojím konaním poškodzujú životné prostredie nás všetkých a budúcim generáciám nedávajú veľmi na výber. Po príklad netreba chodiť ďaleko. Reč je o stovkách ba tisíckach plastových fliaš, ktoré našinec nájde aj na tých najnepochopiteľnejších miestach. Nemajú nohy, neprišli tam samé od seba...Nakoniec, sami sme sa nedávno presvedčili, že aj v okolí fabriky je náznakov čiernych skládok, ktorým dáva možnosť rásť práve tento artikel, dosť.

Fľaše s väčším i menším objemom, zelené, biele, modré... Zarytí ochranári by ich výrobu najradšej zrušili. Tí miernejší poukazujú na možnosť, ktorá by priniesla zaručený výsledok. PET fľaše jednoducho zálohovať. Stačilo by zopár centami. O čo by ste sa stavili, že po porozhadzovaných "buteľkách" na brehoch potokov a riek, na sídliskách, v parkoch, priekopách vedľa ciest, ihriskách alebo aj hlboko v lesoch a chránených krajinných oblastiach by neostalo ani pamiatky? Zmizli by sťa šibnutím čarovného prútika...

I na tom sa v rámci živej diskusie počas vyhodnotenia ekologickej súťaže Recykluj a vyhraj alebo Zo starého nové, ktorú pripravila redakcia Ocele východu s útvarom GM pre environment, zhodli minulý týždeň, v utorok 10. júla 2012, všetci jej víťazi. Na stretnutí s riaditeľom pre environment prvovýroby a podpory výroby Milošom Fodorom, riaditeľom pre environment finálnej výroby a monitoring Jozefom Martošom a riaditeľom pre vonkajšie vzťahy Jánom Bačom sa hovorilo aj o celom rade ďalších otázok súvisiacich so skvalitňovaním životného prostredia, aktivitách, ktoré spoločnosť U. S. Steel Košice v tomto smere podniká, i o dobrých ekologických praktikách jednotlivcov.

Disponujú nimi aj výhercovia súťaže, do ktorej sa, ako svorne konštatovali, zapojili veľmi radi. A prijali by aj jej pokračovanie. Aj preto, že sami dávajú recyklácii zelenú a starým, na prvý pohľad už nepotrebným veciam okolo seba vdychujú nový život. Druhý odlievač z divízneho závodu Oceliareň Marek Balog postavil na svojej záhrade unikátny fóliovník z plastových fliaš, asistentka z útvaru GM pre nákup Milota Sabolová opätovne využíva opotrebovaný textil, kartónové škatule či použité konzervy a vyrába z nich nádherné veci, koksár Róbert Andráši prišiel na zaujímavý spôsob ako recyklovať vrchnáky od PET fliaš, dôchodca Pavol Bucsuházy vyrába zo starých cielt všakovaké užitočné predmety a ak by každý realizoval praktiky technickej pracovníčky odboru materiálové kódovanie Dany Molčanovej, svet by bol určite krajší a životné prostredie menej znečistené.

Všetci si zo stretnutia odniesli výhry v podobe ekologických výrobkov. V nasledujúcich vydaniach Ocele východu vám ich postupne predstavíme.

Empty

ODPORÚČAME

5.11.2018
Korporácia United States Steel zverejnila výsledky za 3. štvrťrok 2018
8.10.2018
Oceľ ostáva dominantným materiálom
24.9.2018
Ocenili dlhoročnú prácu desiatich košických hutníkov
15.8.2018
Hľadáme rodiny