Traťový rekord odolal

Už tradične v júni organizujú členovia z košického Maratónskeho klubu a dobrovoľníci z obce Seňa beh na polmaratónskej trati z Košíc do Sene. Uplynulú sobotu, 21. júna, sa konal 6. ročník tohto podujatia, ktoré každým rokom naberá na popularite. Podobne ako po iné roky, aj v roku 2008 bol tento polmaratón zaradený do programu dlhodobej súťaže bežcov v rámci Východoslovenskej veľkej ceny vytrvalcov. Okrem bežcov sa na štart už po štvrtý raz postavili aj korčuliari, medzi ktorými boli aj naši zamestnanci z U. S. Steel Košice.

Najväčšou prekážkou pre 171 štartujúcich bežcov a 67 korčuliarov bola úmorná horúčava, ktorá všetkým účastníkom uberala na rovinatej trati veľa síl. A to i napriek tomu, že organizátori zabezpečili na piatich občerstvovacích staniciach dostatok pitnej vody. V takýchto extrémnych podmienkach odolal traťový rekord, ktorý z roku 2007 drží Ján Križák zo Skalice časom 1:07:52 hod. Pri neúčasti vytrvalcov z Obal-Servisu Košice, páliace slnko tento raz nedovolilo účastníkom behu prekonať rekordný čas. Od štartu sa hneď do čela prebojovala dvojica Anatolij Malyj, obliekajúci dres SK Slávia Sobrance a Štefan Sumerling zo Spišskej Novej Vsi. Títo dvaja vydržali v nasadenom tempe a pred ostatnými pretekármi si udržiavali dostatočný náskok. Otázkou bolo, kto bude mať v závere viac síl na víťazstvo. Napokon si vo finiši lepšie počínal Malyj, ktorý vyhral s takmer minútovým náskokom v čase 1:13:39 h.

"Nešlo mi o zdolanie traťového rekordu, veď neboli k tomu podmienky. Jednak bola veľká horúčava a potom na trati chýbala väčšia konkurencia, pretože nikto ma nedokázal prinútiť zrýchliť tempo," povedal po dobehnutí do cieľa víťazný Malyj a dodal: "Ale som rád, že som na polmaratóne Košice - Seňa konečne vyhral. Štartujem tu už po štvrtý raz a vždy som skončil na 2. mieste. Konečne mám vo svojej zbierke aj vavrínový veniec víťaza z týchto pretekov."

Na 2. mieste prišiel do cieľa v čase 1:14:34 hod. Sumerling a 3. miesto obsadil Jaroslav Tomeček z Demolexu Bardejov, ktorého čas mal hodnotu 1:16:49 hod. V kategórii žien zvíťazila Ingrid Petnuchová z Trenčína, ktorá dobehla ako siedma v celkovom poradí v čase 1:23:18 hod., na 2. mieste sa umiestnila Brigita Albertová časom 1:29:39 hod. a na 3. mieste skončila členka nášho Bežeckého klubu Steel Košice Zuzana Korotvičková výborným osobným časom 1:33:35 hod. (v konečnom poradí obsadila 34. miesto). V pestrofarebnom pelotóne boli aj viacerí železiari, mnohí z nich obliekajúci dres BK Steel Košice. Najlepším železiarom bol Jozef Sciranko, ktorý obsadil 14. miesto časom 1:28:06 hod. Na 17. mieste skončil časom 1:29:29 hod.

Pavol Obraz, ktorý v kategórii 50 až 59 ročných obsadil 2. miesto. Umiestnenia ďalších železiarov: 20. Mako 1:29:41 h., 21. Ficere 1:29:42 h., 25. Konštantinovič 1:29:58 h., 26. Ivaňák 1:30:53 h., 30. Strömpl 1:32:13 h., 31. Horný 1:32:13 h. (v kategórii nad 60 rokov skončil tretí), 33. Buc 1:33:35 h., 35. Juhás 1:34:06 h., 39. Smriga 1:35:26 h., 42. Seman 1:37:14 h., 46. Brandis 1:38:06 h., 59. Billá 1:43:44 h. (víťazka v kategórii žien nad 45 rokov), 65. Krajčí 1:45:22 h., 72. Hudák 1:47:56 h., 73. Katunský 1:48:13 h., 76. Kiš 1:48:40 h., 77. Semanko 1:48:41 h., 85. Láska 1:51:29 h., 90. Vrábeľ 1:52:08 h., 97. Guľvaš 1:53:41 h., 100. Benedik 1:54:05 h., 104. Poláček 1:54:43 h., 117. Hromjak 1:58:52 h., 130. Švec 2:05:34 h., 157. Vargová 2:22:06 h.

Korčuliari odštartovali 20 minút neskôr po štarte bežcov, do cieľa však traja najlepší z klubu SIC Košice prišli za necelých 42 minút. Ako prvý preťal cieľovú pásku Tomáš Rosíval v čase 41:22 min., na 2. mieste sa umiestnil Tomáš Tache 41:24 min. a na 3. mieste skončil Marek Novysedlák 41:25 min. Zo železiarov, ktorí sa v klubovej príslušnosti hlásili k U. S. Steel Košice, sa umiestnili: 23. Petrovičová 46:33 min., ktorá medzi ženami obsadila 4. miesto, 34. Ištoňa 50:03 min., 45. Novotný 55:55 min., 47. Hric 56:20 min., 48. Gašparová 56:29 min., 51. Korotvička 58:03 min.