Traťový rekord v horúčave odolal

Víťazom 11. ročníka polmaratónu Košice - Seňa sa stal Ruslan Pechnikov z Ukrajiny

Vyvrcholením aktivít Medzinárodného maratónu mieru v prvom polroku tohto roka bol jedenásty ročník polmaratónu Košice - Seňa. Na monotónnu rovinatú trať, ktorá bola po celé desaťročia spájaná s Medzinárodným maratónom mieru, odštartovalo v sobotu 22. júna 2013 spolu 318 pretekárov. Z nich bolo 231 bežcov a 87 in-line korčuliarov. Už pri štarte o 9.30 hod. sa teplota vzduchu vyšplhala na 28 stupňov Celzia, čo pre účastníkov podujatia neveštilo nič dobré. Páliace slnko im uberalo množstvo síl a v tropickom počasí ich netrápilo, aký čas budú mať v cieli, ale mysleli len na to, aby šťastne dobehli. Nie všetkým sa to podarilo. Pre ôsmich pretekárov bol beh na rozpálenom asfalte trápením a tak to predčasne vzdali.

Hneď po štarte, ešte v meste, sa pelotón domácich a zahraničných favoritov na prvenstvo roztrhal na malé skupinky. Už v prvom okruhu na Hlavnej ulici v Košiciach nasadil vysoké tempo Ukrajinec Ruslan Pechnikov, obliekajúci dres Demolexu Bardejov. Jeho nástup sa snažil zachytiť tohtoročný majster Slovenska v polmaratónskom behu Tibor Sahajda z Obal servisu Košice, ale bol príliš osamotený a na ukrajinského špecialistu na polmaratónskej trati nestačil. Už v Barci získal vedúci Pechnikov takmer dvestometrový náskok a pred druhým Sahajdom si ho udržal až do cieľa. V horúčave bolo možné len ťažko očakávať, že sa niektorému z favorizovaných bežcov podarí prekonať traťový rekord, ktorý v roku 2007 utvoril časom 1:07:52 hod. Ján Križák zo Skalice. Víťazný Ukrajinec Pechnikov zabehol trať za 1:10:49 hod. a pred druhým v poradí Sahajdom, ktorý zabehol za 1:13:20 hod., mal víťaz v cieli náskok 2 minúty a 31 sekúnd. Pechnikov bol s víťazstvom spokojný a za priaznivejších poveternostných podmienok sa mohol tešiť aj z nového traťového rekordu. Prečo sa mu ho nepodarilo prekonať? "Chýbala mi väčšia konkurencia. Sily som si rozložil dobre, ale bežať sám na špici od štartu bolo pre mňa nezáživné. Nemal som súperov, ktorí by ma nútili zvýšiť tempo. Horúčava mi neprekážala, hovorím nemal som s kým na trati spolupracovať a tak som myslel už len na víťazstvo. Bolo jedno v akom čase."

Odolal aj traťový rekord v kategórii žien z roku 2007, ktorý drží časom 1:21:40 Ingrid Vančišinová. Najlepšia žena v tomto roku Natalia Malaya z Ukrajiny zdolala trať za 1:38:18 hod. a v celkovom poradí obsadila 31. miesto.

Na polmaratónskej trati sa objavilo aj 20 bežcov z USSK, obliekajúcich dresy BK Steel alebo Obal servis i niekorí in-line korčuliari. Najlepší z našich bežcov bol Rudolf Verba, ktorý časom 1:30:56 hod. obsadil 18. miesto. Umiestnenie ďalších: 21. Vladimír Balogh 1:32:02 hod. (druhý v kat. nad 50 rokov), 24. Branislav Klobošič 1:35:47 hod., 25. Pavol Madár 1:36:03 hod. (víťaz v kategórii mužov nad 60 rokov), 44. Bartolomej Ficzere 1:43:34 hod. (druhý v kat. nad 60 rokov), 50. Jozef Sciranko 1:45:56 hod., 59. Tibor Tisza 1:48:27 hod., 61. Martin Telepun 1:48:42 hod., 63. Ján Strömpl 1:49:26 hod., 78. Marián Katunský 1:52:05 hod., 82. Miroslav Sabo 1:52:49 hod., 89. Alžbeta Tiszová 1:54:37 hod. (zvíťazila medzi ženami v kat. nad 50 rokov), 90. Tibor Huszár 1:54:57 hod., 92. Ivan Ďurkovský 1:55:16 hod., 108. Marcel Nemec 1:59:50 hod., 110. Eva Marková 2:00:41 hod., 138. Ľubomír Kiš 2:07:36 hod., 183. Andrej Guľvaš 2:25:11 hod., 200. Jozef Vrábeľ 2:29:58 hod., 220. Gabriel Fuksz 2:52:47 hod.

Z našich in-line korčuliarov obsadil Andrej Sabol 31. miesto časom 39:57 min. Zo žien bola z našich najlepšia Lucia Petrovičová, ktorá skončila medzi ženami časom 40:12 min. na 3. mieste, v celkovom poradí obsadila 34. priečku.