Víťaz iba sekundu za rekordom

Polmaratón Košice - Sena odštartovali v sobotu 20. júna 2015 na zmenenej trati

Tohtoročné aktivity organizátorov Medzinárodného maratónu mieru zakončil v prvom polroku 13. ročník polmaratónu na trati Košice - Seňa. Uskutočnil sa v sobotu 20. júna so štartom o 9:30 už na zmenenej trati, ktorú vyvolala rekonštrukcia koľajových tratí v meste. Miesto registrácie i štartu nebolo pri Dolnej bráne, ako po ostatné roky, ale až pri Hotelovej akadémii na Južnej triede. Chýbajúcu vzdialenosť v porovnaní s pôvodnou traťou organizátori nahradili na novovytvorenom okruhu od Hotelovej akadémie ku križovatke Južnej triedy s Jantárovou. Tento okruh bežci absolvovali dvakrát a potom sa vydali na vytýčenú trasu do Sene.

Na štart sa postavilo 251 bežcov a 76 in-line korčuliarov, ktorí odštartovali o dvadsať minút neskôr než bežci. I tak boli mnohí z nich takmer o pol hodinu v cieli skôr. Z nich bol prvý Michal Slota zo Žiliny, ktorý polmaratónsku trať zvládol na korčuliach za 30:48 min. Z našich korčuliarov skončil Andrej Sabol časom 37:41 min. na 22. mieste a Vincent Novotný sa časom 49:23 min. umiestnil na 52. priečke. Zo 14-tich žien bola najrýchlejšia Martina Karabová z IC Košice, ktorá vyhrala v čase 35:06 min. Výborne si medzi ženami počínala naša Lucia Petrovičová, ktorá časom 40:21 min. obsadila v silnej konkurencii veľmi pekné 2. miesto.

V pestrofarebnom pelotóne bolo síce na polmaratónskej trati vyše 250 bežcov, ale chýbala väčšia konkurencia v podobe niektorých favorizovaných domácich i zahraničných vytrvalcov. Citeľne chýbal víťaz dvoch predchádzajúcich behov Ruslan Pechnikov, ktorý bol zranený, neštartovali ani Jozef Urban, Imrich Pástor či Katarína Berešová, ktorá spolu s Urbanom reprezentuje na Európskych hrách v Baku. Traťový rekord, ktorý drží ešte z roku 2007 Ján Križák zo Skalice časom 1:07:52 hod., tak nepadol. Veľmi blízko bol však k nemu sobotňajší víťaz pretekov Tibor Sahajda z bežeckého klubu Obal servis Košice, ktorý dobehol v čase 1:07:53 hod. a za traťovým rekordom tak zaostal iba o jednu sekundu. V cieli bol šťastný z víťazstva, ale zároveň aj nešťastný, že rekord nepokoril. Prečo sa mu to nepodarilo, to okomentoval v cieli slovami:

"V tomto roku sa cítim vo forme. Aj v týchto pretekoch som to mal dobre rozbehnuté. Lenže od štartu nikto nezachytil moje tempo a tak som celé preteky absolvoval na trati osamotený. Nemal som súperov, ktorí by ma prinútili zrýchliť, preto mi nezostávalo nič iné, len si na hodinkách kontrolovať čas. Škoda, mohlo to dopadnúť lepšie. Bolo ideálne počasie na rekord, konečne nám fúkal mierny vetrík do chrbta a nebolo až tak horúco. Takáto príležitosť sa mi už azda nikdy nenaskytne."

Zo žien si v konkurencii 36 bežkýň najlepšie počínala Natalija Malaia z Ukrajiny, ktorá dobehla v celkovom poradí na 28. mieste v čase 1:28:00 hod. Z našich skončila Alžbeta Tiszová na 7. mieste časom 1:41:37 hod. (v celkovom poradí na 91. priečke), ale v kategórii žien nad 50 rokov bola druhá. Každoročne tvoria na trati tohto polmaratónu početnú skupinu naši vytrvalci z USSK. Z nich vynikol Ladislav Vyšnický, ktorému časom 1:23:32 hod. patrilo v cieli 15. miesto.

Ďalšie výsledky našich: 16. Michal Lacko 1:23:55 hod., 25. Martin Telepun 1:27:30 hod., 27. Slavomír Albrecht 1:27:53 hod., 32. Pavol Madár 1:28:45 hod., 34. Vladimír Lukčo 1:29:04 min., 36. Marián Konštantinovič 1:30:09 hod., 38. Vladimír Balogh 1:31:03 hod., 42. Bartolomej Ficzere 1:31:20 hod., 48. Ján Strömpl 1:33:07 hod., 50. Peter Kmeť 1:33:21 hod., 57. František Smriga 1:34:59 hod., 73. Tibor Tisza 1:38:07 hod., 74. Pavel Prokipčák 1:38:16 hod., 76. Miroslav Greško 1:38:36 hod., 109. Peter Benedik 1:44:29 hod., 111. Tibor Huszár 1:44:52 hod., 116. Jaroslav Takáč 1:45:24 hod., 122. Miroslav Sabo 1:46:13 hod., 131 Marián Stančák 1:47:39 hod., 138. Juraj Komárek 1:49:01 hod., 159. Marián Katunský 1:52:25 hod., 182. Milan Vargoško 1:55:55 hod., 217. Jaroslav Lehotský 2:06:05 hod., 239. Andrej Guľvaš 2:18:59 hod.