KONTAKT    |   _eng _sk

Vitrínu má plnú trofejí
           Pridané: 12.1.2015
Autor: Milan KATUNSKÝ
Kategória: 01/2015

Bývalý lyžiarsky reprezentant Ján Rohár patril v minulosti medzi elitných pretekárov v Československu

V prvých dvoch mesiacoch roka sa už tradične konajú pre našich zamestnancov zimné športové hry. Odštartujú ich vždy hokejisti dlhodobým turnajom o majstra USSK, pokračujú pretekmi v bežeckom lyžovaní a vyvrcholia obrovským slalomom detí, dospelých a detským zimným karnevalom. V tomto roku sa uskutoční už 19. ročník tohto obľúbeného podujatia. V súvislosti so zjazdovým lyžovaním je určite všetkým účastníkom hier dobre známe meno Ján Rohár.

Päťdesiattriročný riaditeľ marketingu pre domáci trh a export, ktorý pracuje vo firme od roku 1992, je na svahu medzi slalomovými bránkami neprehliadnuteľný. Medzi pretekármi obrovského slalomu patrí k medailistom, ktorí sa môžu pýšiť početnou zbierkou pohárov a cenných trofejí. Jeho dominancia je jasná. V súťaži mu každoročne konkurovalo veľa ďalších výborných lyžiarov, ako Vladimír Buc, Ivan Chalabala, Juraj Bořík, Peter Šarudi, Imrich Gaľa, Marcel Maguľák, Jozef Hamrák a iní. Ján Rohár sa však ocitol na prvej priečke v rôznych vekových kategóriách najčastejšie. Keďže v roku 2007 sa súťaž kvôli nedostatku snehu neuskutočnila, v sedemnástich pretekoch vystúpil na najvyšší stupienok až dvanásťkrát. V troch prípadoch kvôli zdravotným problémom neštartoval. Raz skončil za Branislavom Mlynárikom na 2. mieste a raz preteky nedokončil, keď sa mu v jednej z bránok vypla lyža.

Jazdou upútal každého zo súperov a aj tí nezainteresovaní pri trati súhlasne priznali, že tento pretekár je skutočný talent a lyže proste k nemu patria. Keď sme sa ho opýtali, či aj v tomto roku bude na Jahodnej štartovať, bez zaváhania odpovedal: "Samozrejme, keď nebudem mať v práci niečo dôležité a keď mi to zdravie dovolí." Ako sa k lyžovaniu v minulosti úspešný aktívny pretekár vôbec dostal?

"K lyžovaniu ma priviedli rodičia, ktorí sa tomuto športu tiež aktívne venovali. Často sme chodili do Tatier a pamätám si, že ako 5-ročný som absolvoval náročnú trať z Chopku v Jasnej. Začalo ma to baviť. Otec bol jedným z nadšencov, ktorí sa v roku 1970 zaslúžili o to, že v TJ VSŽ vzniklo lyžiarske družstvo žiakov, ktoré trénoval Juraj Beuafort. Prvé preteky v živote som absolvoval v rámci Východoslovenského kraja ako deväťročný na Poráči. Medzi 14-ročnými žiakmi som skončil niekde v strede štartového poľa. Bol som tam vtedy najmladší pretekár a v nasledujúcej sezóne som už absolvoval aj celú sériu Slovenského pohára s pretekmi po celom Slovensku. V roku 1973 ma povolali do slovenskej reprezentácie. Vtedy mi na majstrovstvách Slovenska žiakov patrilo v kombinácii 2. miesto. V tom istom roku som na 1. majstrovstvách Československa žiakov na Kohoutke na Morave skončil v slalome pätnásty a v obrovskom slalome dvadsiaty. Pamätám si na tie preteky veľmi dobre, lebo vtedy tam ešte iba jedenásťročná Oľga Charvátová (neskôr výborná svetová lyžiarka a čs. olympionička a medailistka zo Sarajeva) vyhrala všetky preteky. V roku 1974 som sa na Chopku rozlúčil som žiackou kategóriou druhým miestom na majstrovstvách SSR v kombinácii a treťou priečkou v Slovenskom pohári. Potom som kvôli zlomenine ramena a predkolenia rok pauzoval," zaspomínal na svoje mladé roky J. Rohár.

V rokoch 1975 - 79 študoval na športovom Gymnáziu P. O. Hviezdoslava v Kežmarku so zameraním na zjazdové lyžovanie. Jeho triednym učiteľom i trénerom bol Oto Krajňák, ktorý vo svojom veku (nar. 1. 1. 1925) ešte stále aktívne lyžuje ako účastník svetového šampionátu seniorov. Na škole boli viacerí talentovaní mladí lyžiari a jeho spolužiakmi boli aj vynikajúci lyžiari Stano Vozárik, Martin Komora, Dana Robochová, ale aj otec terajšej našej najlepšej reprezentantky Veroniky Velez-Zuzulovej, Timotej.

"Na tieto krásne študentské časy sa nedá zabudnúť. Veľa sme trénovali, čo do objemu, často aj trojfázovo a v jednej sezóne sme absolvovali aj 40 štartov na rôznych pretekoch Slovenského a Československého pohára. Celý december sme v rámci záveru prípravy na sezónu absolvovali sústredenie na Martinských holiach, kde sme sa po celodennom tréningu ďalších päť - šesť hodín učili, aby sme nezaostali za našimi spolužiakmi z nešportových tried. Bola to veľká záťaž na psychiku," dodal na margo gymnaziálnych rokov v Kežmarku.

Po maturite začal J. Rohár študovať na Elektrotechnickej fakulte VŠT v Košiciach a stal sa členom elitného družstva lyžiarov Slávie VŠT Košice. Košickí vysokoškoláci patrili niekoľko rokov k najlepším v Československu a v najsilnejšom zložení žali na svahoch, spolu s českým tímom z Liberca i s lyžiarmi zo Slávie UK Bratislava, najviac úspechov. Rok čo rok absolvovali všetky preteky slovenského i čs. pohára, ako aj samotné majstrovstvá SSR a ČSSR. Štartovali tiež v Európskej univerzitnej lige, do ktorej bolo zapojených osem štátov. Určite bolo náročné skĺbiť vysokoškolské štúdium s výkonnostným športom. Na otázku, na ktoré roky vo vysokoškolskom drese najradšej spomína, J. Rohár zareagoval:

"Mne sa v Slávii VŠT najlepšie darilo v roku 1983. Najväčšiu radosť som mal zo zisku dvoch bronzových medailí z majstrovstiev Slovenska v obrovskom slalome i v kombinácii v Lomnickom sedle. Pretekať medzi mužmi bolo naozaj hektické. Na trati sme nepoznali strach, riskovali sme. Veď nám išlo o výsledky. Jednak vlastné, ale kvôli čo najlepšiemu bodovému hodnoteniu aj o výsledky pre kolektív. Veľmi nám pri tom pomohla vzájomná konfrontácia s elitnými lyžiarmi nielen zo Slovenska a z ČSSR, ale aj z iných štátov v rámci univerzitnej ligy. Boli to roky napätia, náročného súťaženia i neustáleho cestovania."

Po skončení vysokoškolského štúdia sa s aktívnou činnosťou rozlúčil. V slovenskej lyžiarskej rodine je však stále doma. Roky aktívnej činnosti utužili priateľstvá na celý život a so spolužiakmi zo strednej školy sa stále pravidelne stretáva. Ani po rokoch nezabudol na časy odriekania, napätú súťažnú atmosféru, bohaté zážitky, ale aj tréningovú drinu. Bez nej by sa nebol dopracoval k úspechom, ktoré počas svojej kariéry medzi slalomovým bránkami dosiahol a na ktoré je stále hrdý.

Empty

ODPORÚČAME

5.11.2018
Korporácia United States Steel zverejnila výsledky za 3. štvrťrok 2018
8.10.2018
Oceľ ostáva dominantným materiálom
24.9.2018
Ocenili dlhoročnú prácu desiatich košických hutníkov
15.8.2018
Hľadáme rodiny