Vyhodnotili súťaž vytrvalcov

Maratónsky klub Košice organizuje každý rok dlhodobú bežeckú súťaž Východoslovenská veľká cena vytrvalcov (VVCV). Do súťaže je zaradených šestnásť rôznych pretekov od desať kilometrov až po maratón. Preteky odštartuje vždy koncom februára Zimný beh Olšavskou dolinou v Blažiciach a poslednou súťažou je v prvú októbrovú nedeľu Medzinárodný maratón mieru v Košiciach.

V tomto roku sa do vytrvalostných pretekov zapojilo 645 bežcov. Organizátori zaradili do hodnotenia len tých, ktorí v roku 2013 absolvovali minimálne šesť z plánovaných 16-tich pretekov. A takýchto hodnotených pretekárov bolo len 76. O poradí v jednotlivých vekových kategóriách (štyri kategórie mužov a dve u žien) rozhodol súčet získaných bodov pridelených za dosiahnuté umiestnenie a osobné časy. Tento súčet sa každému zvýšil o päť bodov za každé preteky, v ktorých hodnotený účastník VVCV štartoval. Medzi mužmi dominoval člen bežeckého klubu Obal servis Košice, zamestnanec DZ Energetika Imrich Pástor. Ten absolvoval osem pretekov a na svoje konto si pripísal 3 890 bodov. Zároveň vyhral v kategórii mužov do 39 rokov. Na 4. mieste v celkovom poradí sa počtom bodov 3 766 umiestnil jeho klubový kolega Vladimír Balogh, ktorý absolvoval všetkých 16 pretekov zaradených do VVCV. Zároveň zvíťazil medzi mužmi v kategórii 50 - 59-roční. Na 5. mieste skončil ďalší člen Obal servisu Erik Repák s počtom bodov 3 738 (6 pretekov), ktorý bol zároveň tretí v kategórii do 39 rokov. Na ďalších priečkach sa z našich bežcov umiestnili: 14. Pavol Madár 3 458 b. (8 pretekov) víťaz v kategórii nad 60 rokov, 16. Bartolomej Ficzere 3 441 b. (10 pretekov) druhý v kat. nad 60 rokov, 22. Tibor Tisza 3 338 b. (14 pretekov), 52. Tibor Huszár 3 067 b. (11 pretekov), 60. Marián Rybár 2 924 b. ( 8 pretekov).

Medzi ženami zvíťazila Zuzana Stanovčáková z Vranova nad Topľou, ktorá skončila v celkovom poradí na 18. mieste s 3 362 bodmi zo siedmich pretekov. Z našich žien obsadila Alžbeta Tiszová 45. miesto, ale so ziskom 3 149 bodov, ktoré dosiahla zo šestnástich pretekov, jasne zvíťazila v kategórii žien nad 40 rokov. Eva Marková absolvovala sedem pretekov, s 2 870 bodmi skončila na 64. mieste a medzi ženami do 40 rokov bola piata.