Vyhľadávanie:

„Ak človek môže, pomôže...“

„Ak človek môže, pomôže...“

Pomôcť chorým ľuďom prišli na transfúzku  viacnásobní dobrovoľní darcovia krvi, ale aj nováčikovia

Bol piatok 13. mája, len zopár minút po šiestej hodine ráno, a čakáreň hematologicko-transfúziologického oddelenia v poliklinike šačianskej nemocnice vo Vstupnom areáli U. S. Steel sa rýchlo zapĺňala. Inžinier Ján Kendera, špecialista pre environment prvovýroby a podpory výroby, si mohol lôžko, na ktoré by sa usadil, vybrať. Nečudo. Veď si privstal a s poradovým číslom jeden vstúpil po krátkej diagnostike a vyšetrení u lekára do odbernej miestnosti ako prvý. O zopár sekúnd už „ostrieľanému“ darcovi začali stekať do vaku prvé mililitre červenej tekutiny. Začala sa desiata Hutnícka kvapka krvi...

„Dnešný odber je pre mňa osemdesiaty v poradí,“ prezradil nám s úsmevom náš kolega z environmentu. „Prvý som absolvoval... Na vysokej škole,“ načrel do pamäti. „Ale pravidelným darcom som sa stal až tu, v železiarňach, kde mám odpracovaných už tridsaťpäť rokov. Zvykol som si na to a posledné roky chodievam darovať krv pravidelne, každý štvrťrok,“ dodal a potvrdil slová viacerých dlhoročných darcov, že odbery sú pre nich zároveň takými malými preventívnymi prehliadkami. „Hneď zistíme, ak sa niečo deje,“ konštatoval Ján Kendera, ktorého nie raz z transfúzky zavolali, aby prišiel pomôcť. „Párkrát ma stiahli aj z roboty. Zo Šace napríklad, keď potrebovali krv pre malé dieťa pri operácii. Ak človek môže, pomôže,“ poznamenal akoby na okraj dlhoročný darca, v šľapajach ktorého pokračuje aj jeho dcéra.

Medzitým zvyšné tri lôžka obsadili ďalší odhodlaní železiari, ktorí prišli pomôcť dobrej veci hneď zrána – Miroslav Baltovič z Mechaniky, valcovači Peter Mojžiš a Jozef Milanič, ktorého aj tentoraz sprevádzala a krv darovala dcéra Monika. A po nich prišli na rad ďalší a ďalší. Medzi skalnými dobrovoľnými darcami sme zazreli Štefana Vojtka z útvaru Generálneho manažéra pre dane či Michala Tančáka, špecialistu zo správy a údržby budov, ktorí sa na druhý deň v sobotu chystali pripojiť k brigádnikom na detskej historickej železnici, Danu Gabániovú z oceliarne i so synom a s dcérou, Františka Jankovského a Jaroslava Guľašiho z teplej valcovne, ktorý má na svojom konte už sedemdesiatpäť odberov, Igora Lefkaniča z mechaniky, Miroslava Čajku z divízneho závodu Radiátory a rúry s dcérou Zuzanou, Juraja Migeľa z rovnakého závodu, ktorý na hutnícku kvapku pritiahol syna Juraja z oceliarne aj ich suseda Radoslava Szenczyho, generálneho manažéra pre dane Vladimíra Molčáka a mnohých, mnohých iných...

Nikto dlho nečakal, všetko išlo plynulo. Tím zdravotníčok spolu s vrchnou sestrou Editou Petrášovou bol zohraný, nič nenechal na náhodu. „Všetko ide ako po masle, však,“ skôr konštatovala než položila otázku primárka hematologicko-transfúziologického oddelenia šačianskej nemocnice Annamaria Bratková rozhliadajúc sa po ešte stále zaplnenej čakárni. „Nech vám aj zajtrajšie brigády tak dobre vyjdú,“ zapriala košickým oceliarom.

Zuzana Bercíková z útvaru Generálneho manažéra pre materiálové riadenie sa posadila, podľa jej vlastných slov, na odberné lôžko už po pätnásty raz. Prečo s touto aktivitou začala? „Chcela som si to jednoducho vyskúšať. Mala som chvíľu pauzu kvôli nedostatku železa, ale teraz sa teším, že je všetko v poriadku,“ dala nám s úsmevom vedieť a po očku sledovala lôžko oproti. „To je môj syn Marián, pracuje v pozinkovni a toto je jeho historicky prvý odber. Chceme časom sem prilákať aj jeho mladšieho brata.“

Premiéru na podujatí absolvovali aj dvaja americkí manažéri - viceprezident pre BSC Richard C. Shank a generálny manažér pre prvovýrobu Joseph H. Morey. Obaja nie sú v tomto smere žiadni nováčikovia, v domovskej krajine darovali krv niekoľko ráz. „V mojom prípade to bolo viackrát v rámci mobilných odberov priamo na pracovisku. Výhodné na tomto spôsobe je, že človek nemusí nikam chodiť alebo cestovať,“ ozrejmil viceprezident Richard Shank. Spolu s Josephom Moreyom potvrdili, že takáto pomoc prináša pozitívnu skúsenosť a ocenili dobrú organizáciu podujatia.

Krátko po dvanástej hodine sa čakáreň vyprázdnila. Summa summarum? Do jubilejnej Hutníckej kvapky krvi, organizáciu ktorej podporili Helena Ondejková z GM pre podnikové procesy USSE i štipendistka, študentka odboru biznis a čínština na univerzite v Kodani Zuzana Takáčová, sa zapojilo bezmála sto dobrovoľných darcov, osemdesiatdeväť z nich najdrahocennejšiu a pre ľudský život ničím nenahraditeľnú tekutinu napokon aj darovalo. V priebehu desiatich ročníkov podujatia si už nechalo na tomto tradičnom dobrovoľníckom podujatí pustiť žilou dovedna osemstoštyridsaťpäť darcov. Výsledok? Viac než štyristo litrov krvi...

Ďalšie články

Spoločné vyhlásenie

Po stretnutí zástupcov vlády SR a vedúci predstaviteľov spoločnosti Nippon Steel Corporation / U. S. Steel Košice 9.2. 2024.

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...