KONTAKT  |    _eng _sk

Tlačová správa
           

04.10.2013

Steel Park už otvorený pre vedychtivú mládež
Autor: USS Košice


Košice, 4. október 2013 - Dnes bolo oficiálne otvorené zábavno-technické centrum Steel Park, ktoré vzniklo na podporu kreativity v rámci projektu Košice - Európske hlavné mesto kultúry 2013. Je výsledkom spolupráce mesta, hutníckej firmy U. S. Steel Košice a troch akademických inštitúcií - Technickej univerzity v Košiciach, Slovenskej akadémie vied a Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Zámerom tvorcov je popularizovať kreatívnou formou vedné disciplíny a technicky orientované školy medzi mladou generáciou. Ojedinelá expozícia určená pre deti od siedmich rokov zahŕňa na troch podlažiach pri celkovej výstavnej ploche 800 m2 viac než 50 exponátov. Návštevníci sa v prostredí továrne zoznámia nielen s "príbehom ocele", ale môžu si viaceré fyzikálne procesy aj sami vyskúšať - ťažiť suroviny v interaktívnom pieskovisku, použiť geologický vrták, prechádzať lávkou v magnetických topánkach, separovať kovový odpad ovládaním elektromagnetického žeriavu či vytiahnuť sa vlastnou silou vo vertikálnom šplhadle. Čaká na nich aj robotický futbal, hovoriace kľučky, 3D kino a mnoho ďalších originálnych exponátov podnecujúcich kreativitu a rozširovanie vedomostí, ale aj zodpovednosť za svoju bezpečnosť a ochranu životného prostredia.

Symbolické logo kreatívnej fabriky odovzdal primátorovi mesta Richardovi Rašimu prezident železiarní George F. Babcoke, ktorý pri tejto príležitosti povedal: "Príbeh ocele sa môže odohrávať len v meste, ktorého identita je spojená s výrobou oceľových produktov. Steel Park je dnes pripravený na život ako živý organizmus, ktorý bude reagovať podľa toho, ako sa Košičania tohto príbehu chopia. Steel Park je výkladnou skriňou kreativity a schopností ľudí z Košíc. Nikdy nebude úplne dokončený, stále bude čo dopĺňať, pretože stále bude niečo, čo dnes nepoznáme, čo bude ešte len objavené v umení, aj v technike". Odovzdanie expozície mestu Košice sa konalo za prítomnosti podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča, predsedu KSK Zdenka Trebuľu, predstaviteľov akademických inštitúcií aj EHMK.

Kreatívna fabrika Steel Park v areáli Kasární/Kulturparku na Kukučínovej ulici v Košiciach je pre verejnosť otvorená každý deň od 14.00 do 18.00 hod., školy či iné väčšie skupiny si však na základe rezervácie môžu dohodnúť aj návštevu v čase od 9.00 do 13.00 hod. Vstup detí do 15 rokov je možný iba v sprievode dospelej osoby. Aktuálne informácie sú dostupné na webovej stránke www.steelpark.sk.

- K O N I E C -

Ďalšie informácie poskytne:

Ján Bača
hovorca
U. S. Steel Košice, s.r.o.
Tel.: +421 55 673 4476
Fax: +421 55 673 0330


Empty