KONTAKT    |   _eng _sk

Už milión na adopciu
           

Pridané: 11.4.2005
Autor: Magdaléna FECURKOVÁ, Foto: Milan KATUNSKÝ
Kategória: 15/2005

Spoločnosť U. S. Steel Košice znovu sponzorsky podporila košickú ZOO

Dar
Do milióna korún určených na adopciu zvierat v košickej zoologickej záhrade chýbalo 75 212 korún. Šek na túto sumu odovzdal minulý týždeň riaditeľovi ZOO Karolovi Semanovi viceprezident pre personalistiku a organizáciu Martin Pitorák.

Do rovného milióna vyzbieraného na adopciu zvierat v košickej zoologickej záhrade, tretej najväčšej v Európe, chýbalo ešte začiatkom tohto mesiaca 75 212 korún. Dnes už to neplatí, a to vďaka spoločnosti U. S. Steel Košice. Symbolický šek na túto sumu odovzdal minulý týždeň v stredu, 6. apríla 2005, viceprezident pre personalistiku a organizáciu Martin Pitorák riaditeľovi ZOO Karolovi Semanovi.

Po prvýkrát podporila U. S. Steel Košice košickú zoologickú záhradu v roku 2001, o rok neskôr dostala možnosť adoptovať si jedno z piatich medvieďat zapísaných do Guinnesovej knihy rekordov. Ujala sa jej. "Prostredníctvom Ocele východu," informoval na tlačovej besede Martin Pitorák, "sme dokonca vypísali súťaž o meno pre nášho medvedíka. Vyhral Ťapík. Dnes je najväčším zo svojich súrodencov. Krstiny pätorčiat sme spojili s oslavou Medzinárodného dňa detí. Stretla sa s takým mimoriadnym záujmom Košičanov, že spôsobila na cestách dopravnú zápchu... O nášho medvedíka sa staráme, pravidelne každý rok prispievame na jeho kŕmnu dávku 30 tisíc korún. Ako adoptívni rodičia sa stretávame v ZOO pravidelne, minimálne dvakrát do roka. Zakaždým je už na prvý pohľad vidieť progres, ktorý sa tu udial. V areáli sa urobil veľký kus práce, je to nádherný priestor na relaxáciu."

"Sme veľmi radi, že svojich priateľov a sympatizantov máme aj v takom kolose, akým je U. S. Steel Košice," konštatoval okrem iného riaditeľ ZOO Karol Seman a poďakoval sa za ďalšiu finančnú injekciu zo strany fabriky, ktorá veľmi pomohla ZOO v neľahkej ekonomickej situácii. Dodal tiež, že intenzívna pomoc košických oceliarov siaha ešte do čias výstavby zoologickej záhrady. V roku 1985 vyrobili a zmontovali kovové konštrukcie chovných zariadení pre drobné šelmy a jednotlivých zástupcov karpatskej fauny. Mimoriadne cenená je niekoľkoročná aktívna pomoc zamestnancov divízneho závodu Energetika, prevádzky Vodné hospodárstvo pri údržbe a zlepšovaní chovných zariadení okolo tzv. malého jazierka.

Za veľmi účinnú nielen po finančnej, ale i výchovnej stránke, najmä medzi mladou generáciou, označil Karol Seman adopciu zvieratiek. "Žiaci a študenti si na adopciu skladajú korunku ku korunke. Najväčší záujem prejavujú napríklad o kozy kamerunské, ktorých ročná kŕmna dávka nie je vysoká, už aj vzhľadom na to, že sú to bylinožravce. Pohybuje sa okolo 500 korún. Väčšie zvieratá a mäsožravce si väčšinou adoptujú ekonomicky silnejšie výrobné podniky."

Od roku 2000 bolo v košickej zoologickej záhrade adoptovaných dovedna 344 zvierat zo 74 druhov, počet adoptívnych rodičov sa vyšplhal na číslo 178. Od roku 2002 patrí k najštedrejším adoptívnym rodičom U. S. Steel Košice. Aj vďaka nej a ďalším rôznym formám pomoci zo strany mesta, mestských častí a obyvateľov Košíc stúpla návštevnosť v ZOO, kde žije 152 druhov zvierat, v minulom roku nad 130 tisíc. Nová sezóna sa začne ako už tradične 1. mája 2005.

Empty

ODPORÚČAME

11.10.2017
Opatrenia EK podľa Euroferu znižujú úroveň ochrany pred antidumpingom
13.9.2017
Rezortné vyznamenania pre deviatich košických oceliarov
7.9.2017
Bezpečnosť dodávateľov - ISNetworld