KONTAKT    |   _eng _sk

Práca manažéra je rovnaká kdekoľvek vo svete
           Pridané: 8.3.2004
Autor: Ján BAČA
Kategória: 10/2004

Na otázky Ocele východu odpovedá Anton Lukáč

Anton Lukáč s rodinou počas návštevy Washingtonu.
Anton Lukáč s rodinou počas návštevy Washingtonu.

Anton Lukáč je prvým Slovákom z Košíc, ktorý v USS Corporation zastáva významnú manažérsku funkciu - je riaditeľom Clairton Works. Prostredníctvom e-mailu sme ho požiadali o rozhovor, v dnešnom čísle prinášame jeho odpovede.

· Vraví sa, že v Amerike nie je nič úspešnejšie než úspech. Akým spôsobom môže byť dnes Slovák úspešný v USA ?
Každý z nás má inú definíciu úspechu. Myslím si, že to tak trochu závisí aj od toho, čo človek robí. Všeobecne platí, že Slováci sú známi svojou pracovitostou a vytrvalostou. To im pomáhalo uplatniť sa v minulosti a určite im to neuškodí ani dnes.

· Ktorý moment pred odchodom bol pre vás najťažší? Rozhodnutie, lúčenie alebo snáď balenie?
Nepoznám ľudí, čo sa radi lúčia alebo balia. Vždy som veľa cestoval, balil sa na poslednú chvíľu a snažil sa skrátiť lúčenie na minimum. Je to tak lepšie pre všetkých. Rozhodovanie bolo v mojom prípade veľmi krátke. Pred rokom sa môj odchod oddialil kvôli pripravovaným akvizíciam v Európe. Tentokrát som po krátkej diskusii s rodinou odpovedal na telefonát v priebehu hodiny.

· Aké je to technicky? Čo je nutné zobrať so sebou na pár rokov do Ameriky?
V prvom rade trochu zo všetkého na začiatok, najmä veci, ktoré máte radi. Tu je lacnejšia technika a ošatenie. Potraviny a služby, ktoré sú tu výrazne drahšie, si aj tak so sebou zobrať nemôžete.

· Ako to vnímala rodina? Tešili sa, báli sa, alebo to bola zmes striedavých pocitov?
Asi to druhé. Manželka sa adaptovala veľmi rýchlo, je to skvelá žena. Deti mali obavy z tunajších škôl, ale nakoniec si vedú výborne. Som tomu naozaj rád, pretože pre ich ďalší život bude táto zmena prínosom. Všeobecne, aj keď sa toho veľa v posledných rokoch zmenilo, Slováci sú stále málo mobilní a nezvyknutí cestovať za prácou. Najmä mladí ľudia to však v krátkej budúcnosti určite zmenia, a to Slovensku iba pomôže.

· Kedy je možné povedať, že si už zvykli? Na čo si rodina zvykala ťažko, čo im naopak urobilo ihneď radosť?
Ako-tak sme si už zvykli, aj keď nám stále chýba naša rodina a priatelia zo Slovenska. Nie je to iba fráza, že človek musí byť preč, aby plne pochopil hodnotu toho, čo zanechal. Začiatky tu boli zložité, aj keď sa o nás firma postarala. Veľa vecí tu funguje inak, či už sa to týka zdravotnej starostlivosti, administratívy a podobne. A pokiaľ nemáte americký vodičský preukaz a v banke kreditný rating, a to všetko získate až po nejakom čase, aj jednoduché veci sú komplikovanejšie.

· Ako sa v súčasnosti správajú susedia v mieste vášho bydliska k cudzincom?
Naši susedia nemajú chybu. Sú srdeční a pozorní. Hneď sme si k sebe našli cestu a navzájom si pomáhame. Prvé mesiace strávili deti veľa času spolu, čo im pomohlo adaptovať sa a zlepšiť v angličtine. Vôbec, cudzinci sú tu väčšinou chápaní ako potrebné oživenie komunity. V škole majú deti spolužiakov z Indie, Japonska, Afriky, Číny, a dokonca aj zo Slovenska.

· Je práca manažéra v USA iná? Je ťažké si túto situáciu pre nás predstaviť, ale rešpektovali ihneď kohosi, kto nie je Američan? Koľko rokov by človek musel bývať v USA, aby bol vnímaný ako Američan?
Práca manažéra je v princípe rovnaká kdekoľvek na svete. Technológia je tá istá, iné je iba prostredie a ľudia. Ako som už spomenul, Amerika je veľmi otvorená krajina a nestretnete sa tu s mnohými predsudkami vo vzťahu k cudzincom. Všetko závisí od osobnosti konkrétneho človeka. A ešte niečo, pre mňa bolo najťažšie zapamätat si mená a priradiť k nim ich tváre. Mňa poznali všetci od prvého okamihu, ja som sa trápil podstatne dlhšie.

· Museli ste robiť ťažké rozhodnutia? Môžete spomenúť tie, ktoré sa nerobili ľahko?
Práca manažéra je práca s ľuďmi. Aj najťažšie rozhodnutia sú tie, ktoré sa priamo dotýkajú osudu ľudí...

· Ste prvý Slovák z Košíc v manažérskej funkcii, čo poradíte tým ďalším? Je americké podnikateľské prostredie pripravené na manažment zo zahraničia?
Myslím si, že som na to už nepriamo odpovedal. A čo sa týka rady, nech nehľadajú v Amerike Slovensko, tu ho nenájdu. Čím skôr sa adaptujú na tunajšie podmienky, tým jednoduchšie to budú mať.

· Čo bolo v Košiciach ľahšie?
Komunikacia s ľuďmi.

· Čo bolo v Košiciach ťažšie?
V Amerike sa žije ľahšie. Služby sú tu výrazne lepšie a pokiaľ nemáte hlboko do vrecka a prekonali ste počiatočné starosti, život je tu podstatne jednoduchší.

· Aký je spôsob relaxu v USA? Ostali vám staré zvyky zo Slovenska, ak ste nejaké mali?
V Košiciach som si viac-menej pravidelne zašportoval, zahral futbal, či tenis. Tu mám toho podstane menej. Teraz v zime po víkendoch lyžujeme v neďalekom stredisku a veľmi nás to zaujíma.

· Máte niečo, zvyk, spôsob myslenia, čo by ste si chceli doniesť domov po návrate? Čo by ste ponúkli aj iným.
Vstávam ráno o štvrtej a spať chodím tesne pred polnocou. Život neprespím. Sám na sebe vidím, že sa dá na to zvyknúť.

Empty

ODPORÚČAME

13.8.2018
Štipendium pre talentované deti zamestnancov
3.8.2018
Korporácia United States Steel zverejnila výsledky za 2. štvrťrok 2018
13.6.2018
Skvelý program, veľa zábavy, poučenia i dobrej nálady