Vyhľadávanie:

Anglické jazykové okienko

Anglické jazykové okienko

Tricky Words in this week's OVI

There are several pairs of tricky words in this week's extracts, and I suspect I've explained them before, so this will be a brief revision. Efficient means that a process works well, with maximum output for minimum input. Effective means an action which has the desired effect or impact. Continuous means an uninterrupted process or activity, like this: __________ . Continual means a process made up of repeated actions or events, like this: __ __ __ __ . Economic refers to a system of financial management. Economical means a system which saves money, or an engine which uses very little fuel. "Jubilejný" is used in Slovak to indicate any anniversary year ending in 0 or 5, e.g. the 5th, 10th, 20th, 45th. English "jubilee" is more limited, originally only the 50th anniversary.

Andy's Wordshop
Continuing with English idioms (phrases) involving animals: taking the lion's share means taking more than half of something; the lion's den means the place where some lions live, but also a dangerous challenge or a match against frightening opponents; somebody who goes into a situation too fast or not sensitively enough is like a bull in a china shop (china = porcelain); at the stock exchange (BCP), a bull market is when most prices are rising, and when they're falling it's a bear market; bears have a bad name in Slovak too, as in "medvedia služba", but not in English: you can "do someone a disservice" instead; separating the sheep from the goats means finding the good, useful members of a group or team and rejecting the bad, useless ones.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...