Vyhľadávanie:

Anglické jazykové okienko

Anglické jazykové okienko

Tricky Words in this week's OVI

Function. This word fits well within the tradition of tricky words, because the meaning it looks like it should have due to its apparent similarity with the word "funkcia" as used in Slovak is the one which is least used in English. I mean the sense of "funkcia" associated with somebody's professional or organizational rank, where better words in English are "position" or "post". You might say for example: He brought shame and ignominy to the position of Chairman. It used to be polite in English to talk about Communist "apparatchiks" as party functionaries. It's more common to use "function" in the sense of "big, formal celebration", which hotels have function rooms to cater for. Then there's the mathematical sense of function, where y as a function of log x produces a line (curve) on a graph.

Andy's Wordshop

"Hats off!" to Peter Marcin, I say, who started his Saturday evening chat show on December 6 - St.Nicholas' Day - by presenting the proper historical background of "Mikuláš" and rejecting the "white-bearded fat man from the cola trucks" as an unnecessary Western import. There seem to be more and more attempts to substitute imported ideas for things which have long and strong traditions here in Slovakia, which are being devalued as a consequence. My wife went ballistic (jumped out of her chair in fury) the other day when she read in a "popular magazine" that people should not eat fried fish and potato salad on Christmas Eve because "it's not healthy food". The writer missed the point: it's a Christian tradition, it's not meant to be healthy!

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...