Vyhľadávanie:

Budú naše deti poznať prírodu len z obrázkov?

Budú naše deti poznať prírodu len z obrázkov?

Odpovede na provokatívnu otázku hľadali účastníci online podujatia, ktoré organizovala ženská sieť v spolupráci s tímom pre environment.

Program stretnutia bol vo štvrok 29. júna vskutku bohatý. Na úvod sa prihovorili hostia z centrály korporácie v USA. Duane Holloway, viceprezident pre etiku a právne záležitosti zdôraznil osobnú zodpovednosť každého zamestnanca pri ochrane životného prostredia aj pri napĺňaní environmentálnych cieľov firmy. Tishie Woodwell, viceprezidentka pre environment poďakovala tímu v Košiciach za vynikajúce výsledky a vyzdvihla aj pravidelnú komunikáciu na eko témy

Následne sa v Košiciach v rýchlom slede striedali viacerí kolegovia s nasledujúcimi témami:

Miloš Fodor, generálny manažér pre environment pripomenul, že toto je už štvrté tohtoročné podujatie pre zamestnancov zamerané na ochranu životného prostredia. „V marci sme sa venovali ochrane vody, v apríli ochrane lesov, v máji bolo 1. kolo nového Family Safety Day zamerané práve na ekológiu a dnešné podujatie organizované v spolupráci so ženskou sieťou sa koná v júni, kedy si pripomíname Svetový deň životného prostredia pod stále platným heslom: Je len jedna Zem!“

Lukáš Kozel vysvetlil, ako si nainštalovať do mobilu elektronickú, čiže zelenú vizitku a blysnúť sa tak pred obchodnými partnermi, ktorí si tak moderne cez QR kód uložia naše údaje medzi svoje kontakty.

Ján Bača predstavil projekt prestavby vodnej nádrže pred hlavnou administratívnou budovou. Začne už v júli a na jeseň by tam už mala byť nová zelená zóna s vodným prvkom nadizajnovaná v spolupráci s Botanickou záhradou UPJŠ. „Naším cieľom je nielen ozeleniť hutnícky priemysel, ale aj udržať vodu v našom areáli a pripraviť zelenú zónu pre zamestnancov.“ 

Ľubomíra Šoltésová pripomenula, že do konca októbra beží nominačné obdobie v korporačnej súťaži Dobrovoľník roka USS, v rámci ktorej môžu zamestnanci získať aj finančný dar pre neziskové organizácie, v ktorých pomáhajú. Za rok 2022 dostali ocenenie a 5000 eur aj dvaja zamestnanci USSK aktívni pri ochrane životného prostredia v regióne. „Podmienky a termíny súťaže sú na intranete aj internete.“

Olívia Melegová hovorila o kampani environmentálnej excelentnosti, ktorá je súčasťou stratégie Best for All (To najlepšie pre všetkých). Cieľom je dosiahnuť zodpovedné správanie pri ochrane životného prostredia v každodennom pracovnom aj súkromnom živote, vrátane energetickej efektívnosti. „Myslime na budúcnosť našich detí a meňme životné prostredie k lepšiemu spoločne.“

Agáta Mihalková sa venovala starostlivosti o dreviny a trávnaté plochy. Pripomenula, že jeden dospelý strom pohltí za rok 21 kg CO2. My sme ich v roku 2022 vysadili 150 a 50 nových sadeníc pribudlo už aj tento rok pri príležitosti Dňa Zeme. „Stromy sú pľúca prírody, produkujú kyslík, zachytávajú skleníkové plyny, sú útočiskom pre zvieratá, znižujú prašnosť, ochladzujú prostredie a v ich výsadbe budeme pokračovať.“

Beáta Szilágyiová hovorila o prioritách pri nakladaní s vodou. V prvom rade treba šetriť, lebo zásoby sa míňajú a k tomu vie prispieť každý už len tak, že si nainštaluje šetrič vody, opraví kvapkajúci kohútik. „Takisto vieme všetci predchádzať aj znečisteniu vody, keď budeme namiesto chémie používať prírodné čistiace prostriedky, napr. citrón a sódu.“

Denisa Jassová sa venovala ochrane ovzdušia, preventívnym interným meraniam emisií aj meraniam certifikovanou externou firmou. Nevyhla sa ani nebezpečným látkam unikajúcim pri nesprávnom vykurovaní v domácnostiach. „Od 1. júla 2023 začne platiť nový zákon o ochrane životného prostredia, ktorý dáva obciam väčšiu právomoc na kontrolu vykurovania v domácich kotloch, kedy inšpektori môžu udeliť pokutu až 5000 eur.

Alena Kapráľová prezentovala nelichotivú situáciu s čiernymi skládkami na území USSK. Environmentalisti za 2 hodiny dokázali vyzbierať tony odpadu len v okolí vrátnic. „Ľudia sú schopní na cudzom pozemku vyhodiť vlastný komunálny odpad, pneumatiky, sklenené aj plastové fľaše, krabičky od cigariet a dokonca aj detské plienky. 

Záverečné slovo patrilo Milošovi Fodorovi, ktorého čierne skládky takisto rozčuľujú a vyzval k osobnej zodpovednosti každého, aby sme tomu zabránili, resp. ich nahlasovali. Na druhej strane máme kolegov, ako Igor Lefkanič, ktorý sa sám púšťa do odstraňovania skládok, vo vlastnom čase odpad v prírode vyzbiera a zneškodní správnym spôsobom. „Záleží len na nás, aké prostredie zanecháme našim deťom.“

Podujatie moderovala Brigita Kurucová, tlmočil Jozef Maršala a celá prezentácia bude čoskoro sprístupnená na intranete v sekcii Women´s Inclusion Network. 

Ďalšie články

Spoločné vyhlásenie

Po stretnutí zástupcov vlády SR a vedúci predstaviteľov spoločnosti Nippon Steel Corporation / U. S. Steel Košice 9.2. 2024.

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...