KONTAKT  |    _eng _sk

Kov ako ho nepoznáte
           Pridané: 29.08.2005
Autor: Iveta FIALOVÁ
Kategória: 35/2005

V Galérii U. S. Steel Košice výstava prác dizajnérov účastníkov medzinárodného workshopu

Bezmála päťdesiat diel z kovu vytvorilo počas uplynulého týždňa dvadsaťjeden účastníkov medzinárodného workshopu Inšpirácie v kove, ktorý už po štvrtý raz organizovali U. S. Steel Košice a TU Košice. Študenti a pedagógovia katedier dizajnu vysokých škôl a univerzít v Nemecku, Českej republike, Maďarsku a Slovenskej republike, za pomoci majstrov Stredného odborného učilišťa hutníckeho v Šaci, dokázali premeniť rôzny odpad z produkcie huty na umelecky príťažlivé a pritom funkčné objekty. Väčšinu z nich vystavili pre verejnosť v Galérii U. S. Steel Košice.

Vernisáž sa uskutočnila včera popoludní za prítomnosti prezidenta U. S. Steel Košice Davida H. Lohra, prorektora TU v Košiciach pre rozvoj Dušana Malindžáka, dekana Fakulty umení TU Košice Juraja Kobana, viceprezidentov oceliarskej spoločnosti, účastníkov workshopu a hostí. Výstavu označil Dušan Malindžák za zosobnenie prepojenia umenia a techniky. "Hoci čas od myšlienky po realizáciu mali študenti a profesori krátky, iba štyri dni, svojimi prácami dokázali, že témy sa chopili napriek časovej tiesni, so cťou. Workshop Inšpirácie v kove považujeme za jednu z najúspešnejších akcií spolupráce Technickej univerzity a U. S. Steel Košice a toto originálne podujatie si nemožno predstaviť ani bez spojenia so Stredným odbornými učilišťom hutníckym v Košiciach - Šaci. Vďaka za nápad a realizáciu patrí organizátorom - garantovi podujatia Jaroslavovi Jaremovi z Fakulty umení, pedagógom z Katedry dizajnu Jozefovi Haščákovi, Dušanovi Šuchovi, Danielovi Tatarkovi a U. S. Steel Košice za sponzorstvo a vytvorenie podmienok na tvorbu diel."

Prácu účastníkov workshopu vyzdvihol tiež prezident U. S. Steel Košice David Lohr. Zvlášť ocenil, že pochopili aj filozofiu spoločnosti zameranú na maximálne bezpečnú prácu a že sa nikomu počas podujatia, aj napriek fyzickej činnosti, nič nestalo. "Workshop organizujeme i preto," povedal vo svojom príhovore, "aby sme dokumentovali, že oceľ a výrobky z nej, sú najviac recyklovateľným materiálom na svete. Diela, ktoré dizajnéri vytvorili, zároveň ukazujú, že je to materiál i dobre spracovateľný tvarovaním. Význam podujatia," zdôraznil, "umocňuje aj jeho medzinárodný charakter." Poďakoval sa tiež všetkým organizátorom za úspešný priebeh podujatia. Výstavu si môžete pozrieť v Galérii U. S. Steel Košice vo vstupnom areáli v pracovných dňoch od 8.00 do 16.00 hod. do 23. septembra 2005.

Empty

ODPORÚČAME

01.12.2022
Registrácia na 100. ročník Medzinárodného maratónu mieru otvorená!
28.10.2022
Korporácia United States Steel zverejnila výsledky za 3. štvrťrok 2022
28.10.2022
Energie pre U. S. Steel Košice
04.10.2022
Ako sa darilo našim kolegom?

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...