Vyhľadávanie:

Ochrana pred respiračnými ochoreniami

Ochrana pred respiračnými ochoreniami

Jesenná vlna ochorenia COVID-19, chrípková sezóna a iné respiračné vírusy

Aj napriek zlepšeniu pandemickej situácie počas letných mesiacov, pandémia ochorenia COVID-19 pretrváva. V posledných týždňoch môžeme pozorovať nárast hospitalizácii s týmto ochorením v nemocniciach, čo indikuje nástup novej vlny ochorenia COVID-19 s očakávaným nárastom nových prípadov v najbližších týždňoch.

V súčasnosti je prevládajúci variant vírusu omikron, ktorého príznaky sú síce miernejšie, ale stále sa pomerne ľahko a rýchlo šíri a veľa ľudí má komplikovaný priebeh ochorenia s nutnosťou hospitalizácie.

V jesenných mesiacoch je navyše situácia komplikovaná začiatkom chrípkovej sezóny (október-máj) a tiež výskytom sezónnych respiračných vírusov spôsobujúcich iné respiračné ochorenia (napr. nádchu, zápaly hrdla alebo dutín, stredného ucha, zápaly priedušiek a pľúc).

Všetky tieto respiračné ochorenia (COVID-19, chrípka, iné respiračné ochorenia) majú veľmi podobné príznaky a nie je možné ich odlíšiť iba na základe klinických príznakov. Ich šírenie je však rovnaké – kvapôčkovou infekciou pri úzkom kontakte (kašľanie, kýchanie, rozprávanie), resp. dotykom kontaminovaného povrchu a následným dotykom očí, úst alebo nosa.

Možnosti ochrany pred respiračnými ochoreniami

V prípade ak máte príznaky respiračného ochorenia, zostaňte doma, otestujte sa na COVID-19, kontaktujte svojho lekára a riaďte sa jeho pokynmi. Je zodpovednosťou každého z nás chrániť svoje zdravie ako aj zdravie svojich blízkych a kolegov.

1. Zaočkujme sa.

Očkovanie predstavuje veľmi účinnú prevenciu pred respiračnými ochoreniami.

COVID-19
Ako bolo spomínané, prevažujúcim variantom vírusu v súčasnosti je variant omikron typ BA4 a BA5. Ochrana pred ochorením COVID-19 aj u zaočkovaných osôb klesá niekoľko mesiacov po očkovaní alebo po prekonaní ochorenia. Na zvýšenie ochrany  sa preto odporúča podanie tzv. posilňovacej dávky vakcíny (tzv. “booster” dávka). Výhodou tejto booster vakcíny je, že poskytuje ochranu proti dvom variantom vírusu - pôvodnému variantu Wuhan a tiež proti variantu omikron BA4 a BA5. Booster vakcína je v súčasnosti dostupná pre všetkých záujemcov cestou registrácie na korona.gov.sk a je plne hradená poisťovňami. Odporúča sa všetkým, najmä však rizikovým osobám. Posilňovaciu dávku vakcíny sa odporúča podať minimálne 3 mesiace po poslednej dávke vakcíny (alebo po prekonaní ochorenia).

Chrípka
Očkovanie proti chrípke je v súčasnosti dostupné v ambulanciách všeobecných lekárov a je plne hradené poisťovňami. Vakcína chráni pred štyrmi najčastejšími vírus chrípky. Vzhľadom na neustále sa meniace vírusy chrípky je potrebne sa preočkovať každý rok. Ideálny čas na očkovanie je október a november. K vytvoreniu protilátok dôjde za cca 2 týždne. Ak patríte do rizikovej skupiny spýtajte sa svojho lekára aj na očkovanie proti pneumokokom - baktériám, ktoré môžu spôsobiť ťažký zápal pľúc. Očkovanie proti chrípke a COVID-19 je možné podať aj súčasne, ale veľa lekárov preferuje odstup 1-2 týždne na sledovanie možných nežiadúcich účinkov.

2. Ak sme chorí - zostaňme doma

Toto jednoduché pravidlo sa však v praxi častokrát dodržuje veľmi ťažko. Ak máme príznaky ochorenia – kašeľ, kýchanie, bolesti hlavy, hrdla, teploty, slabosť, výtok z nosa alebo iné príznaky je potrebné zostať doma, kontaktovať lekára a riadiť sa jeho pokynmi. Je vhodné, ak sa môžeme  otestovať na ochorenie COVID-19. V domácich podmienkach je vhodné dodržiavať pravidlá osobnej hygieny, limitovať kontakt s ostatnými členmi domácnosti (najmä ak patria do rizikovej skupiny), pri úzkom kontakte používať respirátor a pravidelne vetrať priestory, v ktorých sa zdržujeme. Do práce sa vraciame, až keď sme úplne zdraví.

3. Umývajme si ruky

Umývanie rúk mydlom a tečúcou vodou alebo sanitizérom, patrí medzi účinné preventívne opatrenia. Dodržujme tiež pravidlá respiračnej etikety pri kýchaní alebo kašľaní.

4. Používajme respirátor FFP2

Ak patríme do rizikovej skupiny osôb alebo sme v rizikovom prostredí (preplnené verejné miesto, MHD, zasadačka, školenie a pod), alebo máme známky ochorenia je vhodné použiť respirátor na svoju ochranu a ochranu iných. Respirátor predstavuje účinnú ochranu pred šírením respiračných infekcií a jeho používanie je v súčasnosti povinné v zdravotníckych zariadeniach a lekárňach. Odporúčané je však ho používať vo všetkých rizikových lokalitách resp. pri blízkom kontakte.

5. Vyhýbajme sa preplneným miestam

Preplnené miesta, najmä v interiéri a miesta kde dochádza k blízkemu kontaktu medzi osobami predstavujú zvýšene riziko prenosu infekcie. Ak patríme do rizikovej skupiny, alebo ak chceme znížiť riziko infekcie, je vhodné týmto priestorom sa vyhnúť, limitovať čas strávený v týchto priestoroch alebo používať respirátor.

6. Pravidelne vetrajme priestory

Pravidelné vetranie priestorov, najmä tých, kde sa združuje alebo stretáva veľa ľudí, patrí medzi jednoduché ale účinné hygienické opatrenie.


Rizikové osoby:

  • starší ľudia nad 59 rokov
  • osoby s chronickými ochoreniami
  • osoby s obezitou
  • osoby s poruchami imunity
  • osoby s nádorovými ochoreniami
  • tehotné ženy

Všetky vyššie uvedené opatrenia slúžia na zníženie rizika šírenia respiračných ochorení. Je vhodné sa nimi riadiť nielen doma ale aj na pracovisku a rešpektovať tak svoje zdravie ako aj zdravie svojich blízkych a kolegov.

Viac informácii o prevencii respiračných ochorení možno nájsť na stránke ÚVZSR, na stránke U. S. Steel Košice, alebo v bulletine  Ochrana pred respiračnými ochoreniami.

Ďalšie články

Spoločné vyhlásenie

Po stretnutí zástupcov vlády SR a vedúci predstaviteľov spoločnosti Nippon Steel Corporation / U. S. Steel Košice 9.2. 2024.

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...