KONTAKT  |    _eng _sk

Ako sme začínali (2)
           Pridané: 18.08.2008
Autor: Milan KATUNSKÝ
Kategória: 33/2008

S Jánom Cabanom o histórii olympiád železiarov

Spoločnosť VSŽ Industria sídlila od roku 1992 v Košiciach a kontakt s firmou VSŽ nebol ideálny. Postupne sa začali presadzovať aj ďalšie aktivity železiarov ako Dni hutníkov a neskôr Dni VSŽ, počas ktorých sa tiež konali športové súťaže a turnaje. Športové hry Industrie mali od roku 1993 aj zimnú časť, kedy sa po prvý raz uskutočnili na Kojšovskej holi preteky v obrovskom slalome a v behu na lyžiach.

Letné športové hry Industrie pokračovali v rokoch 1994 a 95 tretím a štvrtým ročníkom. Avšak záujem o rekreačný šport bol aj z iných spoločností VSŽ obrovský a tak sa v roku 1996 konal 6. ročník už ako Športové hry VSŽ. Uskutočnili sa v dňoch 4. - 5. októbra a popri futbale a volejbale sa súťažilo v ďalších športových odvetviach. Pribudli kolky, stolný tenis a nohejbal. Do súťaží sa zapojilo 700 zamestnancov z 29 spoločností a divíznych závodov. Oproti uplynulým piatim rokom, kedy sa konali Športové hry Industrie, sa od roku 1996 už nesúťažilo v streľbe zo vzduchovky, v branných pretekoch a neorganizovali sa súťaže pre deti. Centrum súťaží bolo vo Všešportovom areáli za hádzanárskou halou. Všetky športoviská boli vtedy v okruhu jedného kilometra, takže na takomto malom priestore bolo vytvorené akési rodinné prostredie.

"Organizovať takéto športové hry bolo od roku 1991 vždy náročnejšie a náročnejšie", hovorí Ján Caban, ktorý bol pri zrode športových súťaží zamestnancov v železiarňach, terajší šéf organizačného výboru zimnej i letnej olympiády U. S. Steel Košice a pokračuje: "Vždy pri vyhodnotení súťaží a odovzdávaní pohárov a diplomov sme sa lúčili slovami, nie dovidenia o rok, ale dúfajme, že sa o rok možno naposledy stretneme. Bolo to zložité obdobie, často som musel "otravovať" nadriadených na rôznych úrovniach, aby pomohli pri organizovaní športových hier a naše aktivity podporili najmä finančne. No neodradilo nás to, boli sme spolu s organizátormi z jednotlivých závodov a spoločností odhodlaní vždy pripraviť nový ročník."

V roku 1997 sa stali zamestnanci z VSŽ, ale aj zo závodov v Žiari nad Hronom, Železiarní Podbrezová, OFZ Istebné a Kovohuty Krompachy spoluzakladateľmi novej doplnkovej dôchodkovej poisťovne Stabilita. Pozývali sme ich do súťaží a dva roky boli ich účastníkmi aj zamestnanci z maďarského Dunaujvárosu. Táto rôznorodá účasť, ale najmä rastúca kvalita súťaží bola dôvodom, že letné športové hry opäť zmenili svoj názov na Letnú olympiádu. V roku 1997 štartovalo z 32 spoločností 853 súťažiacich. V nasledujúcich dvoch rokov sme letné olympiády postupne zmodernizovali. Najprv vzniklo nové logo železiarskej olympiády, pri slávnostnom ceremoniáli sme vztyčovali vlajky (podnikovú a olympijskú), zapaľovali hutnícky oheň a skladali sľub pretekárov. A to trvá až dodnes.

Empty

ODPORÚČAME

21.07.2022
Nedostali ste sa na EXPO do Dubaja? Nevadí, technologické novinky uvidíte aj na FSD.
21.06.2022
Skrášlený útulok vďaka milovníkom zvierat
20.06.2022
Do Botanickej záhrady UPJŠ prinášame viditeľné zmeny
17.06.2022
V U. S. Steele dnes tiekla krv

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...