Vyhľadávanie:

Anglické jazykové okienko

Anglické jazykové okienko

Tricky Words in this week's OVI

Last month's Tricky Words featured the Slovak expression "pod záštitou", literally translated as "under the aegis", meaning "shield", but also "under the auspices", meaning "protective influence". I would normally associate these expressions with organizations, but if I'm forced (maybe by sentence structure) to use them referring to an individual person, I try to link them with that person's official position or title.

If that's not appropriate I prefer to say the person has "accepted the patronage" or "agreed to be the patron" for an event, but I also sense that these words are becoming too formal and outdated. A more modern alternative is "sponsorship" or "sponsor", although I suspect many people would think this means "the person providing the money". Words are constantly developing new uses.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...