KONTAKT  |    _eng _sk

Bocianopolis 2006
           Pridané: 21.08.2006
Autor: Pavel Krištof,, SOS/BirdLife Slovensko
Kategória: 33/2006

Obec Zemplínske Hradište v okrese Trebišov, prezývaná aj ako Bocianopolis, je významnou ornitologickou lokalitou na Slovensku. Hniezdi tu najväčšia kolónia bociana bieleho a obec počtom aktívnych hniezd je jediná u nás a patrí k atrakciám tohto typu.
Tak, ako nám prvé bociany oznámili príchod jari, teraz nám s vychovaným potomstvom oznamujú, že leto sa pomaly, ale isto, blíži ku koncu. Aj keď bociany tento rok prileteli načas a v obci počas troch týždňov obsadili 16 hniezd na samostatných betónových stĺpoch s hniezdnymi podložkami, zdalo sa, že tento rok bude úspešným rokom, čo sa týka počtu vyvedených mláďat. No začiatkom mája, keď sa vyliahli prvé mláďatá, bociany prekvapilo studené a daždivé počasie. Následkom zlých poveternostných podmienok uhynulo minimálne 5 mláďat. Tie, ktoré prežili, sú už teraz veľké, väčšina dokáže lietať a pripravuje sa tak na dlhú cestu do zimovísk do južnej Afriky. Čaká ich cesta dlhá 4500 - 10 000 km, ktorú prekonajú približne za 20 - 40 dní letu a 7 - 14 dní odpočinku. Tento rok bociany vyviedli spolu 24 mláďat a aj v rámci celého Slovenska nehovoríme o úspešnom roku z hľadiska hniezdenia bocianov bielych na našom území.
Jesenný ťah bocianov začína v období od 20. augusta, a tak obec Zemplínske Hradište na ich počesť pripravuje pre širokú verejnosť v období 18. - 20. augusta 2006 v zasadačke obecného úradu v centre obce na Námestí bocianov trojdňovú výstavu Bocian - Spoznávaj a chráň bociana. Výstavu tvorí 16 panelov s obrazovou a textovou dokumentáciou vystihujúcou opis vtáka, jeho spôsob života a problematiku ochrany. Výpovednú hodnotu spestrujú umelecké práce detí, ktoré sa zapojili do celoslovenského eko-výchovného programu Bocian, ktorý podporila Lichtenštajnská nadácia CICONIA. Súčasťou výstavy sú preparáty vtákov, potravy, literatúra, rôzne predmety úžitkovej hodnoty s motívom bociana a doklady zo života bociana. Súčasťou výstavy je aj film o bocianovi a pásmo diapozitívov. V dohodnutom termíne konania výstavy sa môže pre záujemcov zorganizovať podujatie, v rámci ktorého by sa viedli s účastníkmi besedy, kvízy, súťaže.
Hlavná časť celej akcie sa uskutoční 18. augusta 2006 so začiatkom o 14.00 hod. v zasadačke obce na Námestí bocianov, kde bude prednáška o histórii hniezdenia bocianov bielych v obci a prednáška o chránených vtáčích územiach na Slovensku. Prednášať budú členovia Slovenskej ornitologickej spoločnosti/ BirdLife Slovensko a obci bude slávnostne odovzdaný certifikát o slovenskom rekorde týkajúci sa najväčšieho počtu bocianích hniezd na Slovensku. Viac info na www.rekordy.sk a www. bocianopolis.szm.sk.
Na akciu je pozvaná široká verejnosť, pre ktorú je pripravených množstvo propagačných materiálov a každý návštevník sa určite dozvie zaujímavé informácie zo života vtáctva žijúceho na Slovensku.

Empty

ODPORÚČAME

21.07.2022
Nedostali ste sa na EXPO do Dubaja? Nevadí, technologické novinky uvidíte aj na FSD.
21.06.2022
Skrášlený útulok vďaka milovníkom zvierat
20.06.2022
Do Botanickej záhrady UPJŠ prinášame viditeľné zmeny
17.06.2022
V U. S. Steele dnes tiekla krv

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...