Vyhľadávanie:

Chcel byť murárom. Teraz váha...

Chcel byť murárom. Teraz váha...

Školáci z Lunika IX v SOU hutníckom

Deň otvorených dverí v učilišti bol súčasťou projektu USSK pre znevýhodnené skupiny

"Veľmi sa mi tu páčilo. Všetko, čo som videl. Najmä tie veľké stroje," prezradil nám všetečný siedmak Vojto a po očku sledoval reakciu svojich rovesníkov, keď dodal: "Chcel som byť murárom. Že prečo? Je to dobré remeslo... Ale teraz neviem..." Bolo vidieť, že prehliadka SOU hutníckeho, ktorú absolvoval spolu s 31-člennou skupinou chlapcov a dievčat, žiakov posledných ročníkov Základnej školy Ľudmily Podjavorinskej na Luniku IX, ho zaujala. A ako to už najmä u chlapcov býva, nenechal si ujsť príležitosť zblízka sa pozrieť na mašiny, obdivovať, ako sa učia s kovom narábať o niečo starší tínedžeri, budúci hutníci.

"Je to ťažká robota, však? Ale možno by som sa to naučil..." Vojto, tak ako aj ostatní školáci, ktorí si minulý týždeň v utorok prezreli v SOU hutníckom dielne praktického vyučovania, ale aj celý areál školy vrátane jej tried, knižnice a odborných kabinetov, sa už onedlho budú rozhodovať kam po skončení "zéešky." Príležitosť spoznať nové školské prostredie a priblížiť atmosféru podobnú skutočným podmienkam huty im sprostredkovala spoločnosť U. S. Steel Košice v spolupráci s vedením SOU hutníckeho v Košiciach-Šaci. Deň otvorených dverí, ktorý patril iba im, bol súčasťou projektu USSK pre znevýhodnené skupiny, ktorého cieľom je pomáhať budovať vzťah k remeslám už od raného veku. Do tejto aktivity spadá aj vytvorenie dielne pracovného vyučovania v základnej škole, ktorú spoločnosť U. S. Steel Košice vybavila náradím a ochrannými pomôckami. Tie umožnia žiakom bezpečne pracovať a nadobúdať manuálne zručnosti, ktoré sa im môžu zísť v ich budúcom povolaní.

V súčasnosti SOU hutnícke a košická oceliareň pracujú na programe, ktorého zámerom je umožniť žiakom z Lunika IX absolvovať praktické cvičenia v dielňach učilišťa. Cieľom je nielen vzbudiť záujem a vytvoriť pracovné návyky, ale aj príprava na stredoškolské štúdium.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...