Vyhľadávanie:

Deti potrebujú niekoho, kto ich bude milovať

Deti potrebujú niekoho, kto ich bude milovať

Hovoríme s manželkou prezidenta U. S. Steel Košice

Phyllis Navetta

Koncom minulého roka navštívila manželka prezidenta, Phyllis Navettová spolu s Mary Ann Connorovou, niekoľko detských domovov na východe Slovenska. V týchto dňoch sa zapája do ďalšieho rozbiehajúceho sa projektu pre deti. O návštevách v detských domovoch a rekonštrukcii detského ihriska na Všešportovom areáli hovoríme s Phyllis Navettovou.

· Pred časom ste navštívili množstvo tunajších detských domovov. Aký ste mali z týchto návštev pocit?
Všetky tie návštevy boli srdcervúce. Sú smutné, pretože veľa z detí, ktoré sme tam našli, svojich rodičov má. Tí ich však nenavštevujú, nevolajú im, alebo s deťmi nie sú v kontakte vôbec. A pre mňa je bolestné vidieť deti, ktorých sa rodičia zbavili.

· Čo vám ľudia v týchto zariadeniach povedali? Aký je ich najväčší problém?
V jednom z nich to bola skutočnosť, že nemôžu deti adoptovať skôr, než sa pokúsia dostať ich späť do vlastnej rodiny. Toto niekedy trvá celé mesiace, až roky a môže sa stať, že dieťa bude na adopciu už pristaré a nikto ho nebude chcieť. Ďalším z problémov týchto zariadení je nedostatok podpory okolia. Potrebujú pomoc počas celého roka, nie len v predvianočnom čase. Tieto deti skrátka potrebujú nájsť niekoho, kto ich bude milovať a venovať sa im.

· Venovali ste sa podobnej oblasti aj doma v USA?
Zvykla som pomáhať v školách. U nás nemáme toľko detských domovov ako na Slovensku. Deti, i keď nie sú adoptované, nežijú v detských domovoch, ale v rodinách. Tento spôsob je pre ne omnoho lepší. Je to najmä vtedy, ak dieťa svojich rodičov stratí, alebo ho nedokážu finančne zabezpečiť. Niektoré manželské páry si berú aj viac detí súčasne.

· Ak by ste mali porovnať deti v slovenských detských domovoch a u vás doma, našli by ste medzi nimi rozdiely?
Nemyslím si, že by boli medzi slovenskými a americkými deťmi veľké rozdiely. Ako som povedala, u nás je len málo detských domovov.

· Pred časom ste prišli s myšlienkou obnoviť a zrekonštruovať v Košiciach niektoré z ihrísk pre deti. Rozhodnutie padlo na detské ihrisko vo VŠA. Akú máte o tomto projekte predstavu?
Čo by sa malo v areáli ihriska nachádzať a pre ktoré deti bude určené? Ihrisko bude pre všetky deti a vekové kategórie. Chceli by sme v tých priestoroch vybudovať ihrisko na baseball, basketbal a futbal. Bolo by fajn, ak by sa podarilo obnoviť jazierko. Všetko však závisí od spolupráce s mestom a ďalších zainteresovaných ľudí. Do projektu sa pravdepodobne zapojí aj niekoľko expatriotov.

· Čo plánujete v charitatívnej oblasti podniknúť najbližšie?
Mám veľmi rada deti. Potrebujú lásku a preto by som chcela aj naďalej pokračovať v práci s detskými domovmi.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...