Vyhľadávanie:

Jubilujúci Železiar

Jubilujúci Železiar

Krásou folklóru zaujímajú divácku verejnosť už štyridsať rokov

Železiar

Folklórny súbor Železiar v týchto dňoch oslavuje štyridsiate výročie vzniku. Túto udalosť si pripomína viacerými podujatiami - výstavou fotografií, hudobno - speváckym programom, krstom nového CD, programom bývalých členov súboru, vystúpeniami detského súboru Železiar. Vyvrcholením bola v uplynulú sobotu premiéra slávnostného programu v košickom Štátnom divadle pod názvom Stretnutie priateľov. Ukážky z inscenácií ostatných rokov predviedli súčasní členovia súboru. V predstavení účinkovali aj pozvaní hostia.

Zrod Železiaru je spätý s výstavbou hutníckeho kombinátu. Mladí ľudia, ktorí mali radi hudbu, spev a tanec, sa od októbra 1963 stretávali v Šaci v súbore Mladý budovateľ. O rok neskôr premenovali kolektív na súbor Železiar. V roku 1966 presídlil do Košíc. Nových členov získal spomedzi študentov hutníckej priemyslovky i konkurzmi. Po príchode bratov Mészárosovcov v roku 1967 začali tanečníci aj s baletnou prípravou a o rok predstihli také súbory, ako Zemplín a Čarnica. Po nich (1974 - 1979) prišiel do súboru čerstvý absolvent VŠMU a tanečník Lúčnice Pavol Širák. Pod jeho vedením tanečná zložka vyrástla na najvyššiu interpretačnú priečku medzi amatérskymi súbormi v Československu. Od roku 1980 do roku 1985 bol umeleckým vedúcim a choreografom Jozef Bakšay. Usiloval sa postaviť program na premyslenej dramaturgii a v tancoch začal prikláňať súborovú tvorbu bližšie k autentickým témam a útvarom. Od roku 1987 je umeleckým vedúcim a choreografom súboru Vladimír Urban.

Súbor charakterizuje osobitá dramaturgia, úspešná experimentálna choreografická tvorba, novátorský prístup k spájaniu folklóru s inými umeleckými žánrami. A na konte desiatky ocenení a úspechov na domácej i medzinárodnej scéne. Slovenskú kultúru reprezentovali sedemdesiatdeväťkrát vo vyše tridsiatich krajinách Európy, Ázie, Afriky a Ameriky. Za ostatných desať rokov pripravil Železiar dvanásť premiér a len vlani napríklad absolvoval bezmála stodvadsať vystúpení.

V tanečnej, speváckej i hudobnej zložke sa za roky existencie Železiaru vystriedali desiatky mladých ľudí, ktorým učaroval folklór. Z mnohých osobností súboru nemožno nespomenúť ľudovú hudbu Bundovcov, interpretov piesní - Hanku Komarovú, Juraja Hrušku, Jána Hrušovského, Emíliu Bučinovú, Hedvigu Arbutinovú - Klimovú, Eriku Švedovú, Milana Rendoša, tanečníkov Hanku Mekovú, Vlastu Širákovú, Emilianu Mrázovú, Štefana Domana, Jána Buranovského, Štefana Mráza, Máriu Fialkovičovú - Šándorovú, Alžbetu Takáčovú, Juraja Kažimíra a ďalších. Vedúcich speváckej zložky, asistentov choreografa, organizačných vedúcich, krojárky. Ľudí, ktorí v Železiari nechali kus svojho srdca.

V súčasnosti tvorí súbor šesť stálych členov ľudovej hudby, šesť speváčok, šestnásť tanečníkov a dvadsaťdva tanečníc. Liahňou tanečníkov, spevákov a hudobníkov je Súkromná základná umelecká škola, ktorú navštevuje približne dvesto detí.

"Repertoár súboru," vraví Vladimír Urban, "je budovaný takmer výhradne z inscenovania východoslovenského folklóru. Touto cestou sa chceme uberať aj v budúcnosti. Vďaka vysokému interpretačnému potenciálu súboru môžeme popri napĺňaní podstaty Železiara, sprostredkúvaní tradičnej kultúry, hľadať aj nové formy, ako zaujať diváka."

Že sa to súboru darí, o tom hovoria stovky nadšených divákov, ocenenia a úspechy doma i v zahraničí. Z tých ostatných možno spomenúť Cenu diváka na medzinárodnom folklórnom festivale Summerfest 2001 v Százhalmbatta v Maďarsku. Cenu získal spomedzi devätnástich súborov európsky súbor po prvý raz za ostatných štrnásť rokov.

Vlani Železiar s úspechom reprezentoval slovenskú kultúru v Katare na Arabskom polostrove. Košičania medzi zástupcami dvadsiatich štyroch krajín vzbudili veľký záujem. Vypredané sály a obrovský úspech mal súbor aj v Japonsku. Úspešná súčasnosť Železiaru napĺňa súbor optimizmom aj do ďalších rokov. "Folklór má a bude mať svoje miesto v kultúre národov aj napriek globalizácii sveta. Umožňuje spoznať svoje korene, vychováva k národnej hrdosti a sebavedomiu. Po príklad nemusíme chodiť ďaleko. V Maďarsku učia národným tancom už malé deti, írske tance letia do sveta.... Žiaľ, naša mládež všeobecne svoje tradície pozná pomenej a má k nim neurčitý vzťah. V tomto smere máme čo doháňať," konštatuje V. Urban.

Do ďalších tvorivých rokov želáme Železiaru veľa invencie a sály plné nadšených divákov.

Ďalšie články

Urobme radosť deťom pod stromčekom

Už po osemnásty raz budeme môcť prostredníctvom firemnej iniciatívy Stromček prianí urobiť počas najkrajších sviatkov roka radosť aj celkom neznámym deťom.

Vynovené postele na geriatrii

V piatok 27. októbra 2023 vo Vysokošpecializovanom odbornom ústave geriatrickom sv. Lukáša v Košiciach slávnostne otvorili rekonštruované 5. poschodie.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...