KONTAKT  |    _eng _sk

K štúdiu materiálov ho priviedla záľuba
           Pridané: 14.03.2018
Autor: Laco KEREKEŠ
Kategória: Študenti

Študent Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie Technickej univerzity v Košiciach Dávid Kuzmiak uspel v súťaži inovatívnych nápadov a smeruje do podnikateľského inkubátora

Ponúknuť trhu lacnejší a ekologickejší prostriedok na kalenie ocele. To je stručná charakteristika projektu Polythreat Eco študenta druhého ročníka Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie Technickej univerzity v Košiciach Dávida Kuzmiaka. V rámci 6. kola súťaže Máš nápad? Prezentuj svoj startup! s ním postúpil do pred-inkubačného pobytu v Startup centre TUKE.

V našom projekte ide o výrobu koncentrátu na báze organických disperzných polymérov. Takisto chceme  ponúknuť výskum a návrh technologického postupu pre našich budúcich zákazníkov, ako aj výrobu a distribúciu špeciálne upravených kaliacich nádob, pretože použitie polymérov pri chladení materiálov si vyžaduje isté úpravy,“ popisuje Dávid Kuzmiak svoj podnikateľský zámer.

Ako sa k tomuto nápadu prepracoval? V podstate náhodou, ako to v mnohých podobných prípadoch býva. Dávid sa totiž vo svojom voľnom čase venuje výrobe studených zbraní.  Pôvodne študoval na fakulte elektrotechniky a informatiky, ale po roku z nej odišiel a neskôr sa prihlásil na štúdium na fakulte materiálov, metalurgie a recyklácie. Štúdium ho baví a navyše si poznatky získané v škole môže overiť aj doma v dielni, kde sa venuje svojej záľube.

„Začal som robiť rôzne druhy nožov, moderné aj historické a dokonca sa mi podarilo vyrobiť aj prvý meč,“ hovorí Dávid. „Podarilo sa mi zvládnuť tepelné spracovanie, aj výbrusy sú už celkom fajn. Snažím sa robiť s tým, čo ponúka dnešná doba, teda používam moderné práškové ocele, nehrdzavejúce ocele a dokonca si doma sám kujem aj damaškovú oceľ,“ uvádza študent. Práve s tepelným spracovaním ocelí súvisí aj jeho startupový projekt. Pri štúdiu materiálov totiž narazil na pomerne nový a u nás ešte bežne nevyužívaný spôsob kalenia na báze polymérov. „Nevedel som si predstaviť, ako je možné niečo také použiť na chladenie ocele,“ vysvetľuje zanietene. Pátral v domácich zdrojoch, ale k téme na Slovensku nenašiel takmer nič. Na zahraničných webových stránkach však zistil, že ide o disperzné polyméry, ktoré sa rozpustia vo vode. „Je to výhodné nielen z hľadiska životného prostredia, ale aj z hľadiska ceny. I keď ešte nemám úplne prepočítanú cenovú kalkuláciu, je to zhruba o tretinu lacnejšie, ako v prípade oleja. A to už je zaujímavé najmä pre firmy, ktoré kalia v olejovom kúpeli veľké dielce,“ argumentuje študent.

Empty

ODPORÚČAME

28.10.2022
Korporácia United States Steel zverejnila výsledky za 3. štvrťrok 2022
28.10.2022
Energie pre U. S. Steel Košice
04.10.2022
Ako sa darilo našim kolegom?

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...