KONTAKT  |    _eng _sk

Keď sa dobrovoľníctvo stáva životným štýlom
           Pridané: 14.03.2018
Autor: -c-
Kategória: Komunita

Minuloročný projekt v rámci programu Spoločne pre región sa vydaril aj Domke

Poznáte neziskovú organizáciu Domka? Alebo ste už o nej počuli? Nie? Už viac ako dvadsaťpäť rokov sa venuje výchove a vzdelávaniu mladých ľudí vo vyše tridsiatich strediskách na Slovensku a jej vznik je úzko spojený s Košicami.

„Naše aktivity sú určené predovšetkým deťom a mládeži. Domka vytvára podmienky na ich sebarealizáciu, osobnostný i profesionálny rast, a to formou výchovy, vzdelávania i ponuky dobrovoľníctva mladých. No svoju pozornosť zameriavame aj na „dospelých domkárov“ a mladé rodiny, komunitu. Základnou metódou našej práce a komunikácie je preventívny výchovný systém dona Bosca s viac ako 150-ročnou históriou. Cieľom  je podporovať integrálny rozvoj mladého človeka v „kritickom“ období dospievania tak, aby sa učil prevziať zodpovednosť za seba aj za svoje okolie, vychovávať solidárnych mladých ľudí, ktorí svoj život orientujú na ľudské a kresťanské hodnoty a prosociálne aktivity. Základnou aktivitou našej organizácie sú „stretká“  rovesníckych skupín, ktoré prinášajú výborné výsledky v preventívnej výchove. Organizujeme však aj krúžkovú činnosť, dennú herňu, aktivity pre rodiny, rodičov dospelých a ponúkame tiež základným i stredným školám v našom meste výchovnú spoluprácu,“ predstavila organizáciu a jej ciele Valéria Snopková. A my dodajme, že v lanskom roku získala košická Domka v rámci programu Spoločne pre región spoločnosti U. S. Steel Košice a Karpatskej nadácie na realizáciu svojho projektu pod názvom Dobrovoľníctvo – životný štýl 2 222,98 eura. Podarilo sa jeho aktérom zámer spočívajúci v podpore vzdelávania, výchovy, prípravy dobrovoľníkov – animátorov, ktorí pôsobia v komunite a pre komunitu, venujú svoj čas deťom a mládeži, sprevádzajú rovesnícke skupiny, vedú krúžky, pripravujú pre nich rôzne aktivity a podujatia, naplniť?  Na tohto týždňovom  slávnostnom vyhodnotení nového ročníka grantového programu, kde výsledky projektu prezentovali, potvrdili, že áno. Jeho realizátori pripravili a zorganizovali štrnásť rôznorodých podujatí, do ktorých bolo zapojených šesťdesiat dobrovoľníkov a  ktoré navštívilo viac než osemsto ľudí, z toho šesťdesiat dobrovoľníkov.

„Dobrovoľníci, ktorí boli cieľovou skupinou, získali nové vedomosti v oblasti práce s mládežou, zručnosti pri príprave podujatí, akými sú  tvorivosť, zodpovednosť, komunikačné zručnosti, riešenie problémových situácií a podobne. O dobrovoľníctvo je medzi mladými stále záujem a tak príprava skupiny nových dobrovoľníkov začne v septembri,“ doložila Valéria Snopková. Pre ňu samu znamená dobrovoľníctvo cestu i záväzok. „Je to príležitosť, ako nežiť iba pre seba a vrátiť v práci pre druhých aspoň malú časť z toho, čo som dostala. Dobrovoľníctvo je spoznávanie samej seba, svojich darov i limitov. Učenie sa novým veciam, cvičenie sa v sebaovládaní, odvahe, asertivite, či pokore, ale aj veľa pekných chvíľ strávených s novými ľuďmi, nové zážitky, skúsenosti.“

Medzi podporovateľmi a spoluautormi projektu Dobrovoľníctvo – životný štýl boli aj Martina a Marián Rendošoví, naši kolegovia z U. S. Steel Košice. Čo ich k tomu viedlo?

„Stredisko navštevujeme my dospelí, ako aj naše deti a vidíme, čo sa tam robí hlavne pre mladých. Keď vidíte iných ľudí, ako sa snažia zadarmo venovať svoj čas a schopnosti mladým ľuďom (medzi inými aj našim deťom), aby sa neponevierali po ulici, ale zmysluplne využívali svoj voľný čas, máte chuť im nejako pomôcť. Poznáme tamojšiu komunitu ľudí a pripadá nám prirodzené zanechať svoje pohodlie a urobiť niečo dobré pre iných a aspoň takto oplatiť to, čo dali našim deťom. Čas, radosť, otvorené  prostredie, pomoc pri výchove, usmerňovanie. Počas projektu sme pomáhali  s administratívnymi prácami a pri hľadaní a zabezpečovaní zariadení pre pobytové  aktivity pre dobrovoľníkov,“ dozvedeli sme sa.

Empty

ODPORÚČAME

04.10.2022
Ako sa darilo našim kolegom?
21.07.2022
Nedostali ste sa na EXPO do Dubaja? Nevadí, technologické novinky uvidíte aj na FSD.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...