KONTAKT  |    _eng _sk

Košický deň kvetov
           Pridané: 12.09.2011
Autor: Magdaléna FECURKOVÁ
Kategória: 19/2011

V kronike Košíc sa nachádzajú aj smutné dni. Patrí k nim 7. september 2008, keď v dôsledku dopravnej nehody pri meste Gospič v Chorvátsku zahynulo šestnásť obyvateľov nášho mesta. Táto tragédia podnietila vznik Košického dňa kvetov - pietneho podujatia na pamiatku obetí všetkých tragédií, ktoré postihli naše mesto. Košický deň kvetov sa bude uskutočňovať vždy v prvú nedeľu po dátume nehody.

V tomto roku sa spomienka uskutočnila 11. septembra na Hlavnej ulici pred Urbanovou vežou, kde sa zišli mnohí Košičania, vrátane primátora mesta Richarda Rašiho, ale aj ľudia, ktorí sú s naším mestom spätí. V programe vystúpili historickí trubači, Košický spevácky zbor učiteľov i žiaci z umeleckých škôl. Pietne podujatie, venované aj smutnému desiatemu výročiu teroristického útoku v New Yorku a havárii hokejistov v meste Jarosavľ, bolo otvorené pre všetkých, ktorí chceli vyjadriť svoju občiansku spolupatričnosť s osudom postihnutých, ticho postáť v srdci mesta a do kamenných váz pri puknutému Urbanovmu zvonu položiť jednoduchý kvet... Prišiel aj prezident U. S. Steel Košice David J. Rintoul s manželkou Mary. "Zišli sme sa tu, aby sme si pripomenuli ľudí, ktorí nešťastne zahynuli a ktorých sme mnohí nadovšetko ľúbili. Iste každý z nás si vie v mysli vybaviť ako prebiehal deň, keď sa dozvedel tragickú správu, ktorá mu zmenila život. Ja osobne presne viem, kde som bol, čo som robil, keď sa 11. septembra objavili správy o teroristickom útoku," prihovoril sa Košičanom. "Sú to silné emócie... ale aj napriek tomu sa vieme zomknúť uvedomujúc si, že treba ísť ďalej. Želám všetkým dostatok síl a energie do budúcnosti," dodal.

Záver pietneho stretnutia patril jednému zo symbolov nášho mesta, ktoré sa vždy dokázalo preniesť cez ťažké časy - hlaholu obnoveného zvona z Urbanovej veže.

Empty

ODPORÚČAME

21.07.2022
Nedostali ste sa na EXPO do Dubaja? Nevadí, technologické novinky uvidíte aj na FSD.
21.06.2022
Skrášlený útulok vďaka milovníkom zvierat

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...