Vyhľadávanie:

Krátko z histórie Šarišského hradu

Krátko z histórie Šarišského hradu

Šarišský hrad leží na vrchole 300 m vysokej vyhasnutej sopky. Tento strategický kopec bol obývaný už v praveku. Kamenný hrad sa v písomnostiach spomína už v polovici 13. storočia, predtým tu stál pravdepodobne jeho drevený predchodca. V rokoch 1240-1300 bol Šarišský hrad dôležitým sídlom uhorských kráľov. Napríklad v roku 1270 sa tu konala svadba uhorského princa Ladislava IV. a neapolskej princeznej Izabely. Hrad sa stal správnym sídlom celej župy, ktorej dal aj pomenovanie - Šarišská. Šarišským županom bol v roku 1441 aj známy Ján Jiskra. V čase tureckej hrozby dal cisár rozkaz na prestavbu hradu na nedobytnú pevnosť a v roku 1542 sa na hrad presídlili aj provinčné orgány z Košíc, čím Šariš prekonal aj Spišský hrad.

V roku 1634 hrad spravovali dediční šarišskí župani z rodu Rákoci. Bývali však už v kaštieli a na hrade ostalo dvesto vojakov, čím hrad dostal charakter kasární. Začiatok konca hradu nastal v roku 1660. Pod strážnou vežou vybuchol sklad pušného prachu, ale hrad naďalej slúžil ako kasárne a väznica. Oslabený hrad ešte viac poškodil poľský kráľ Ján Sobiesky, ktorý po neúspešnom obliehaní Prešova v roku 1683 na hrad zaútočil. No stále ešte na hrade sídlili cisárski vojaci. Ich kapitán Székely však v roku 1687 kázal posledné zachované časti hradu podpáliť, aby sa nestal útočiskom pre rebelov. Ľuďom z podhradia, ktorí prišli na pomoc, už vojaci nedovolili požiar uhasiť. Pevnosť tak definitívne strácala strategický význam a menila sa na ruinu.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Okresný súd Košice I, Odd.: Sro, Vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...