Matanin prekonal traťový rekord

Horúčava najväčšou prekážkou vytrvalcov na polmaratónskej trati Košice - Seňa

V sobotu 24. júna sa 146 bežcov a 47 korčuliarov postavilo na štart 4. ročníka polmaratónu Košice - Seňa. Korčuliari si už vlani vyskúšali túto trať, ale iba v tomto roku po prvý raz pretekali naostro. Na rovinatej trati museli všetci účastníci tohto podujatia zápasiť s úmornou horúčavou, ktorá uberala vytrvalcom veľa síl. Napokon osem pretekárov muselo z trate odstúpiť a polmaratón nedokončili. Na páliace slnko doplatila aj jedna z favorizovaných bežkýň, členka nášho bežeckého klubu BK Steel Košice Erika Bílla, ktorá tesne pred cieľom vyčerpaná skolabovala.

Zo známych vytrvalcov bol najväčším favoritom slovenský reprezentant a olympionik v maratóne Marcel Matanin z Obal Servisu, ktorý zaslúžene zvíťazil spôsobom štart - cieľ. Hneď po štarte sa dostal do čela pelotónu a v tejto pozícii ho z Košíc až do Sene už nikto nedokázal predbehnúť. Stíhať sa ho snažil Ukrajinec Anatolij Malyj, ale Mataninov takmer 300-metrový náskok nedokázal zlikvidovať. I napriek horúčave však Matanin ukázal skvelú formu a polmaratónsku trať zabehol v novom traťovom rekorde 1:09:14 hod. O jednu sekundu prekonal traťový rekord Vladislava Lipovského z úvodného ročníka polmaratónu Košice - Seňa z roku 2003. Na 2. mieste skončil Anatolij Malyj časom 1:13:20 h. a 3. miesto obsadil Rado Ivaňák z Bohdanoviec časom 1:15:09 h. Bol to vlastne premiérový štart Marcela Matanina na tejto trati a hneď ovenčený prvenstvom.

V cieli na margo svojho úspechu poznamenal: "Som rád, že v takýchto extrémnych podmienkach sa mi podarilo podať môj optimálny výkon a zdolať aj traťový rekord. Škoda, že som nemal súpera, ale to je bohužiaľ obraz našej vytrvalostnej špičky na Slovensku. Chýbala mi konkurencia, ani raz ma nikto neprinútil zrýchliť tempo, a to je len na škodu. Hneď po štarte, ešte v uliciach mesta, som si určil svoje tempo, na ktoré nikto nestačil. O týždeň ma čakajú majstrovstvá Slovenska na dráhe v Trnave, kde budem štartovať v behu na 10 km. Až v polovici júla sa začnem oveľa aktívnejšie pripravovať na MMM. Náš košický maratón bude pre mňa vyvrcholením mojej tohtoročnej bežeckej aktivity. V Košiciach by som totiž chcel dosiahnuť čo najlepšie umiestnenie. Môj osobný výkon v maratóne je čas 2:17:22 hod. a v polmaratóne 1:05:14 hod."

V pestrofarebnom pelotóne sme mali viacerých našich spolupracovníkov z U. S. Steel Košice, ktorí sú nielen členmi bežeckého klubu BK Steel, ale aj iných klubov. Najlepším železiarom sa stal Pavol Obraz, ktorý skončil časom 1:19:03 h. na 6. mieste, ale vyhral svoju vekovú kategóriu od 50 do 59 rokov. Na ďalších priečkach sa z našich vytrvalcov umiestnili: 11. Sciranko 1:25:52 h., 12. Tisza 1:25:59 h., 20. Strömpl 1:28:41 h., 21. Juhás 1:28:59 h., 24. Konštantinovič 1:29:21 h., 29. Smriga 1:31:31 h., 31. Horný 1:32:03 h., 39. Matej 1:35:10 h., 51. Tiszová 1:39:28 h., 53. Seman 1:39:46 h., 54. Brandis 1:40:40 h., 56. Sroková 1:41:09 h., 57. Pavel Korotvička 1:41:09 h., 58. Peter Korotvička 1:41:09 h., 71. Hromjak 1:45:39 h., 74. Vrábeľ 1:46:27 h., 83. Lehotský 1:47:48 h., 87. Prokipčák 1:49:14 h., 94. Jóčik 1:51:33 h., 95. Guľvaš 1:51:35 h., 96. Saksa 1:51:35 h., 112. Alezár 1:57:08 h., 133. Gomolčák 2:14:25 h.

V kategórii žien zvíťazila Natalija Malyjová z Ukrajiny, celkom na 31. mieste časom 1:31:41 h., na 2. mieste (celkom 51. miesto) sa umiestnila naša Alžbeta Tiszová 1:39:28 h. a na 3. mieste (celkom 56. miesto) skončila ďalšia naša nádejná bežkyňa Zuzana Sroková, ktorá mala čas 1:41:09 h.

Korčuliari odštartovali až 20 minút neskôr po štarte bežcov. Aj v tejto súťaži sme mali svojich zástupcov z U. S. Steel Košice. Najlepšie si však počínal víťazný Ondrej Urban z Prešova, ktorý mal v cieli čas 38:50 min., na 2. mieste prešiel cieľom v čase 39:44 min. Tomáš Rosíval a na 3. mieste skončil Marek Novysedlák 39:50 min., (obaja z klubu SIC Košice). Zo žien vyhrala Renáta Karabová (SL Powerslide Košice), ktorá mala čas 39:54 min. Na 2. mieste skončila Slávka Kollárová (Poprad) 42:35 min. a 3. miesto obsadila naša spolupracovníčka Lucia Petrovičová časom 44:51 min. Tá bola z našich pretekárov z U. S. Steel Košice najlepšie umiestnená na 22. mieste v celkovom poradí. Na 28. mieste skončila Daniela Pastieriková časom 47:41 min., na 29. mieste Henrik Hric 47:47 min., 31. Bartolomej Ištoňa 48:19 min., 37. Radmila Gašparová 50:01 min.