Vyhľadávanie:

Máte doma veci, ktoré nepotrebujete? Dajte im druhú šancu

Máte doma veci, ktoré nepotrebujete? Dajte im druhú šancu

Pomôžeme charitným centrám a neziskovým organizáciám

Prerieďte šatstvo vo svojich skriniach a tričká, nohavice, tepláky, či iné kúsky odevov, ktoré ste nemali na sebe už niekoľko sezón, darujte. Pri jarnom upratovaní nepochybne objavíte doma ďalšie veci, ktoré vám zaberajú zbytočne miesto a vy ich už nepotrebujete. Nevyhadzujte ich, nech neskončia v koši, či kontajneri. Máte jedinečnú príležitosť dať im druhú šancu.

Ak sa rozhodnete do zbierky užitočných vecí pre charitné centrá a neziskové organizácie zapojiť, budete mať na to dva dni. V piatok 13. mája od 12:00 do 18:00 a v sobotu 14. mája od 8:00 do 15:00 ich budete môcť priniesť na dve miesta – do OZ Jeseň života na Tr. SNP 24 vedľa obchodného centra Lunik II a do Domu pokojnej staroby na Južnej triede 2 v Košiciach. Sú ľudia, ktorí vám za ne budú vďační a ktorým sa určite zídu.

Nesporne tomu bude tak aj v prípade klientov neziskovej organizácie ETP Slovensko – Centrum pre udržateľný rozvoj, ktorá pôsobí na Slovensku už štrnásty rok a ktorá poskytuje služby sociálne odkázaným ľuďom. Podľa slov jej riaditeľky Slávky Mačákovej potrebujú šatstvo, obuv, rôzne anglické knihy a učebnice angličtiny a školské potreby pre deti, pre dospelých topánky, tenisky, kroksy, vetrovky, opasky, kabelky a staršie cestovné tašky.

Darované veci ocenia aj v neziskovej organizácii Oáza – Nádej pre nový život v Bernátovciach, ktorá prevádzkuje útulok i nocľaháreň pre ľudí bez domova a ktorú vedie kňaz Peter Gombita. Dnes tu nachádza útočisko približne dvesto ľudí. Mnohí z nich sa nevedia „vyhrabať“ z problémov, do ktorých sa dostali. Či už sami alebo im k nim niekto pomohol, niektorí klesli až na dno a nikto ich nechce. V Oáze im pomáhajú, aby nemuseli žobrať, pozviechali sa, mohli dôstojne žiť a hlavne postaviť sa na vlastné nohy. „Veľmi sa nám zíde čistá pánska i dámska spodná bielizeň, odevy, posteľná bielizeň, uteráky, utierky, prikrývky, topánky, a to aj väčšie čísla, pracovné odevy, drevo, palety, vykurovacie telesá a rôzny stavebný materiál vrátane strešnej krytiny i pracovné nástroje – kladivá, skrutkovače, motyky, hrable, rýle. Využiť vieme aj zeleninové priesady,“ uviedla terapeutka Jarmila Repovská.

Pomoc košických oceliarov príde rovnako vhod Arcidiecéznej charite Košice, ktorá v oblasti sociálnych, zdravotníckych, humanitárnych a vzdelávacích služieb pôsobí od roku 1992. Svoje služby poskytuje starým, chorým, opusteným, bezdomovcom, osamelým rodičom, odchovancom detských domovov, sociálne odkázaným, občanom so zdravotným postihom a mnohým iným. Veronika Hotová konštatovala, že pre svojich klientov rovnako potrebujú odevy a obuv, nie však kostýmy, spoločenské šaty či lodičky, ale napríklad pre dospelých skôr rifle, športové oblečenie, uteráky, plachty, kuchynské potreby, pracovné náradie, a tiež detské oblečenie.

My už len dodajme a pripomeňme, to, čo by malo byť samozrejmosťou, že adresáti našej pomoci budú vďační za zachované, nepoškodené a čisté odevy. Ak chcete do zbierky prispieť napríklad zeleninovými priesadami, treba ich priniesť do OZ Jeseň života. V prípade objemnejšieho materiálu (napr. stavebného) prekonzultujte miesto doručenia s koordinátorkou tejto dobrovoľníckej aktivity S. Tvrdoňovou na tel. čísle 673 4915, 0917 704 467.

Ďalšie články

Urobme radosť deťom pod stromčekom

Už po osemnásty raz budeme môcť prostredníctvom firemnej iniciatívy Stromček prianí urobiť počas najkrajších sviatkov roka radosť aj celkom neznámym deťom.

Vynovené postele na geriatrii

V piatok 27. októbra 2023 vo Vysokošpecializovanom odbornom ústave geriatrickom sv. Lukáša v Košiciach slávnostne otvorili rekonštruované 5. poschodie.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...