KONTAKT  |    _eng _sk

Mnohí to vzdali
           Pridané: 24.05.2004
Autor: Milan KATUNSKÝ, Foto: Róbert BERENHAUT
Kategória: 21/2004

Najstarším cyklistickým pretekom na Slovensku Košice - Tatry - Košice počasie neprialo

Cyklisti
V chladnom a daždivom počasí odštartoval pelotón na trať 61. ročníka K - T - K.

Po dvojročnej odmlke sa organizátori z Klubu priateľov cyklistiky Slovan Safety Košice rozhodli zorganizovať v predposledný májový víkend 61. ročník medzinárodných cyklistických pretekov Košice - Tatry - Košice.
Tieto preteky majú od roku 1928 bohatú históriu a s menšími prestávkami sa naposledy jubilejný 60. ročník konal v roku 2002. Za šesťdesiat ročníkov sa na štart K-T-K postavilo niekoľko skvelých domácich i zahraničných cyklistov, víťazov Pretekov mieru, majstri sveta i olympijskí víťazi. V poslednom období došlo k likvidácii niektorých oddielov cyklistiky na Slovensku a záujem o pretekanie ochabol. Organizátori kvôli problémom s financiami na zabezpečenie týchto pretekov vlani K-T-K vôbec neorganizovali.
V tomto roku podal organizátorom pomocnú ruku aj U. S. Steel Košice a podujatie podporil sponzorsky, aby tieto preteky naďalej písali svoju históriu. Okrem nástrah na trati dvojetapových pretekov, museli v minulosti cyklisti často bojovať aj s nepriazňou počasia. Tak to bolo aj v sobotu 22. a v nedeľu 23. mája 2004, kedy sa v Košiciach postavilo na štart 44 pretekárov zo Slovenska a z Maďarska. "Boli to veľmi náročné preteky za neustáleho dažďa a chladného počasia. Mnohí pretekári sa nedokázali vysporiadať s nepriaznivým počasím a predčasne z trate odstúpili. Do cieľa na Štrbskom Plese ich prišlo po absolvovaní prvej 176 km etapy len 12," povedal nám v cieli šéf technickej časti pretekov, bývalý aktívny pretekár VSŽ, neskôr tréner, teraz dlhoročný zamestnanec DZ Doprava našej spoločnosti Milan Brutovský a pokračoval: "Voči pretekárom to bolo príliš kruté, na trati mali tvrdé podmienky, preto aj veľa jazdcov vzdalo kvôli podchladeniu a vyčerpanosti."

V prvej etape zvíťazil síce Prázdnovský z Podbrezovej pred Kováčom z Dukly Trenčín a Remákom z Podbrezovej, ale napokon sa víťazom 61. ročníka stal Remák. Rozhodcovia totiž po porade s riaditeľom pretekov hneď v sobotu rozhodli, že do druhej etapy by nastúpilo len 12 pretekárov, čo by nebolo vhodné na preteky takéhoto významu. Preto sa do konečného poradia hodnotili výsledky dosiahnuté v prvej etape, vrátane bonifikácií za horské a rýchlostné prémie. V nich dominoval práve tretí v cieli Remák a stal sa víťazom 61. ročníka Košice - Tatry - Košice.

Na štart druhej etapy zo Starého Smokovca do Košíc už mohli nastúpiť aj tí, ktorí v sobotu vzdali, ale v cieli tejto etapy boli výsledky hodnotené iba ako samostatné preteky. V nich zvíťazil Čerepan z Podbrezovej pred Szekeresom z Budapešti a Husárom z Podbrezovej.

Empty

ODPORÚČAME

04.10.2022
Ako sa darilo našim kolegom?
21.07.2022
Nedostali ste sa na EXPO do Dubaja? Nevadí, technologické novinky uvidíte aj na FSD.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...