Vyhľadávanie:

Monika Jeníková z DZ Expedícia pomáha s celou rodinou Košickej detskej historickej železnici

Monika Jeníková z DZ Expedícia pomáha s celou rodinou Košickej detskej historickej železnici

Dobrovoľníctvo vychováva deti a posúva ich v životných rozhodnutiach.

Košická detská historická železnica (KDHŽ) patrí k najznámejším atrakciám na Slovensku. Jej vozidlá sú zapísané v ústrednom zozname pamiatok, medzi nimi aj parný rušeň „Katka“ z roku 1884, ktorý je najstarším prevádzkovaným parným rušňom v regióne V4.  O záchranu a oživenie Košickej detskej historickej železnice sa od roku 2012 stará Občianske združenie Detská železnica Košice, a to aj vďaka bohatému dobrovoľníckemu zázemiu.

Jednou zo spoľahlivých dobrovoľníčok je Monika Jeníková (na titulnej snímke v strede, spolu s manželom), ktorá pracuje v U. S. Steel Košice ako evidentka údržbárskych činností na úseku Údžba DZ Expedícia. Zároveň je aj predsedníčkou ZO OZ KOVO Expedícia. Aktívne sa zapája do organizácie podujatí, akýsi sú Deň železnice, nábor a školenia mladých železničiarov či brigády zamerané na upratovanie a úpravu okolia železničnej trate. Monika spolu so synom Alexom a manželom Róbertom, zamestnancom DZ Vysoké pece, ročne odpracuje na detskej historickej železnici stovky dobrovoľníckych hodín.  V roku 2022 sa aktívne zapojila do prevádzkovania novej atrakcie detskej železnice – Prvého drezinového oválu na Slovensku.

Zaujímalo nás, prečo práve Košická detská historická železnica?

„V každom rodičovi drieme kúsok rušňa, ktorý sa kedykoľvek naštartuje a uľahčí deťom život. Syna Alexa od útleho detstva zaujímali vlaky, keďže vyrastal v ich blízkosti. Už ako 6 ročný sa zasvätil KDHŽ. V jedno krásne poobedie zbadal po ceste domov z Alpinky otvorený stánok so suvenírmi v Čermeli pri remíze - depe. Po príchode domov sme sa po Alexových prosbách vrátili a kúpili výpravku. Vedeli sme, že je to jeho sen a doživotné prianie stať sa železničiarom, tak sme mu vyhoveli. Najväčšia radosť v detských očkách ešte len čakala na peróne stanice  KDHŽ, kde stál konateľ pán Ľubomír Lehotský. Videl Alexa, ako sa zaujíma o rušne, aký je šťastný. Opýtal sa ho, či by nechcel ako dobrovoľník pod dohľadom rodičov skúsiť činnosť mladého železničiara. Dohoda padla jednoznačne a radosť syna bola veľká. Na druhý deň sme kupovali uniformu a po zaškolení Alex začal s elánom vykonávať túto dobrovoľnícku činnosť, ktorá ho drží dodnes. Verte, keby mohol, tak tam aj spí. Každým rokom patrí medzi najlepších a je za to aj oceňovaný. Keďže náš zamestnávateľ zaradil KDHŽ každoročne v rámci dňa dobrovoľníkov, čo nás veľmi potešilo, neváhali sme s manželom a hlásime sa permanentne, nielen pri tejto príležitosti, ale aj pri akciách KDHŽ, či je to otvorenie drezinového oválu, 1. máj – Deň otvorenia sezóny, pri Dňoch KDHŽ, Mikulášskych jazdách, ale aj počas voľných dní a víkendov. Radi pomáhame aj pri výletoch historickým vláčikom po Košickom a Prešovskom regióne, ktoré majú veľký úspech.“

A aká bola vôbec bola prvá skúsenosť Moniky Janíkovej s dobrovoľníctvom?

„Prvá skúsenosť bola veľkolepá. Keďže sme už vedeli, kde na trati a v akých miestach je potrebné areál vylepšiť a zveľadiť. Prvé Alexove kroky v rámci jeho dobrovoľníckej práce som sledovala neúnavne, vozila som sa s ním celé jeho služby, dni, mesiace a častokrát rozmýšľala, ako pomôcť neziskovej organizácii zveľadiť prostredie. Potešil ma náš zamestnávateľ. Kolegovia, hutníci a dobrovoľníci boli skvelí a vždy sme spoločné ciele dosiahli, skrášlili areál, trať a budovy, ktoré patria KDHŽ. “

Mottom firemných dobrovoľníckych dní Hutníci pre Košice je presvedčenie, že ´Dobrovoľná pomoc obohacuje´. „Cítite to tak aj vy?“, pýtali sme našej kolegyne Moniky.

„Niekedy stačí málo a zachrániť sa dá neuveriteľne veľa. Máte pravdu, pomoc pre KDHŽ nás s manželom obohacuje, už len pre tie skvelé deti, ktoré navštevujú železničku, aj ktoré tam trávia dobrovoľníctvom v rámci svojich voľných chvíľ a dní. Každý jeden mladý železničiar vrátane nášho Alexa tam necháva svoje železničiarske srdiečko a dušu s láskou k železničke. Vďaka Alexovi sme spoznali skvelý kolektív vedenia KDHŽ a mladých železničiarov, ktorí prijali Alexa medzi seba a mám ich všetkých veľmi rada. Dobrovoľnícka činnosť vychováva deti a posúva ich v životných rozhodnutiach. V rámci dobrovoľníckych dní Hutníci  pre Košice takéto akcie vždy podporíme a zúčastníme sa. Myšlienke pomáhať druhým sme naklonení najviac.“

Košická detská historická železnica je vskutku unikátna. Je jediným miestom na Slovensku, kde si môžu deti a mládež na vlastnej koži vyskúšať vypraviť vlak a priamo sa podieľať na riadení železničnej dopravy. Prevádzkový poriadok detskej železnice je vypracovaný tak, aby bolo možné pri zachovaní bezpečnosti zapojiť do prevádzky dobrovoľných mladých výpravcov, sprievodcov, posunovačov, výhybkárov a pod. Každý záujemca si na železnici nájde svoje miesto, či už je to pri spravovaní železničnej rozhlasovej techniky, hláseniach v rozhlase, predaji a kontrole lístkov, podávaní výkladu, sprevádzaní a inštruktáži pri výhybke alebo pri organizovaní podujatí. Mladí ľudia od 10 rokov si tak aktívne vytvárajú vzťah k hodnotám, histórii, práci, zodovednosti, technike a bezpečnosti.

Toto všetko oceňuje aj Monika Jeníková a pozýva aj ďalších rodičov s deťmi zapojiť sa do aktivít priamo na úzkoľajnej trati v Čermeli a na Alpinke alebo sa len vybrať na niektorý z poznávacích výletov historickým vláčikom po regióne. Ten prvý v tohtoročnej sezóne sa uskutoční koncom marca a bude smerovať do novozrekonštruovaného kaštiela Františka II. Rákociho a interaktívneho múzea v Borši. Aktuálne informácie poskytuje web: Správy - Detská železnica Košice (detskazeleznica.sk)

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...