Vyhľadávanie:

Na mieste čiernej skládky vyrástla v Hažlíne oáza relaxu

Na mieste čiernej skládky vyrástla v Hažlíne oáza relaxu

Ďalší z projektov programu Spoločne pre región vo finále

Vedenie obce Hažlín už dlhšie trápila otázka, čo s nevyužitým priestorom pri tamojšej základnej škole. Pred časom v jej blízkosti vybudovali multifunkčné a detské ihrisko, no ďalšia časť pozemku zarastala burinou a hrozilo, že sa zmení na divokú nelegálnu skládku. Preto prišli s projektom, ktorý nazvali Zmeňme čiernu skládku na oddychovú zónu. Prihlásili svoj projekt do programu Spoločne pre región, ktorý každoročne vyhlasuje spoločnosť U. S. Steel Košice v spolupráci s Karpatskou nadáciou, a uspeli. Získali grant vo výške 2 483 eur a tak sa mohli pustiť do práce. Ich plánom bolo dať do poriadku pozemok a postaviť tam drevený altánok s lavičkami, stolmi a informačnou tabuľou. „Našim cieľom bolo revitalizovať nevyužitý znečistený priestor. Sme presvedčení, že  realizáciou výstavby dreveného altánku sa nám podarilo vybudovať akúsi oázu pre relax a odpočinok detí, mládeže a obyvateľov obce. Zároveň je to ideálne miesto pre výuku detí základnej školy a materskej školy a tiež pre organizovanie podujatí v obci zameraných aj na environmentálnu výchovu a ochranu životného prostredia. Napokon zámerom nášho projektu bolo ukázať občanom, ako sa aj s ich pomocou dá zveľadiť obec,“ uviedla prednostka obecného úradu Anna Majerniková.

Výstavba altánku sa uskutočnila v letných mesiacoch, od apríla do júla 2017. „Odstránili sme burinu, pokosili, upratali pozemok a urobili terénne úpravy. Tie zahŕňali výkopové práce, osadenie stavby v teréne, položenie obrubníkov, zásyp drveným kameňom a následne zhutnenie podkladu,“ vyrátala Anna Majerniková. Napokon na ohraničenú plochu uložili zámkovú dlažbu, ktorá slúži ako podklad pre drevený altánok. Do práce sa zapojili pracovníci obecného úradu, ale aj brigádnici z radov dobrovoľného hasičského zboru obce,  členov  školského športového klubu pri základnej škole a samozrejme občanov obce. Samotnú výstavbu  altánku podľa zástupcov obecného úradu vzhľadom na jej náročnosť realizovala stolárska firma. Aj tu však priložili ruku k dielu brigádnici. V altánku napokon osadili šesť drevených lavičiek a dva drevené stoly. Zároveň tam umiestnili aj informačnú tabuľu a vybudovali z prírodného materiálu kamenný chodník a ohnisko. „Dokončením projektu sa náš zámer naplnil. Vytvorili sme niečo nové, niečo užitočné, čo slúži občanom obce a veľmi nás to teší,“ konštatovala Anna Majerniková a dodala, že výstavbou altánku a úpravou okolia sa tvár tejto lokality výrazne zmenila. „Veríme a sme presvedčení, že sme vybudovaním altánku zároveň prispeli k tomu, že obyvatelia obce si budú tento priestor chrániť pred znečistením a budú ho ďalej udržiavať a zveľaďovať,“ nádeja sa prednostka úradu s tým, že v budúcom roku plánujú v zveľaďovaní priestoru pokračovať výsadbou zelene, alebo doplnením o ďalšie prvky určené pre relax. Už dnes má však podľa zástupcov obecného úradu altánok veľký ohlas najmä u rodín s malými deťmi a slúži podľa ich pôvodného zámeru ako oáza, miesto, kde sa pri športe, či hre stretávajú rodiny i jednotlivci. Zároveň sa altánok stal miestom hier a výučby  detí zo základnej aj materskej školy. „Aj touto cestou obec ďakuje za podporu projektu spoločnosti U. S. Steel Košice a Karpatskej nadácii, ale aj všetkým tým, ktorí svojou  brigádnickou činnosťou prispeli k dielu,“ uza­vrela Anna Majerniková.

Ďalšie články

Urobme radosť deťom pod stromčekom

Už po osemnásty raz budeme môcť prostredníctvom firemnej iniciatívy Stromček prianí urobiť počas najkrajších sviatkov roka radosť aj celkom neznámym deťom.

Vynovené postele na geriatrii

V piatok 27. októbra 2023 vo Vysokošpecializovanom odbornom ústave geriatrickom sv. Lukáša v Košiciach slávnostne otvorili rekonštruované 5. poschodie.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...