KONTAKT  |    _eng _sk

Na pohľad krásne a zároveň aj užitočné
           Pridané: 12.09.2011
Autor: Iveta FIALOVÁ
Kategória: 19/2011

Inšpirácie v kove po deviaty raz

Päťdesiat prác od dvadsiatich štyroch študentov a pedagógov zo šiestich dizajnérskych škôl v Škótsku, Nemecku, Maďarsku, Česku a Slovensku môžete v týchto dňoch obdivovať v priestoroch Slovenského technického múzea v Košiciach. Diela boli vytvorené počas nedávneho medzinárodného workshopu Metal Inspirations v Košiciach, ktorý už po deviaty raz organizovala Katedra dizajnu Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach v spolupráci s U. S. Steel Košice a Strednou odbornou školou Košice - Šaca.

Vernisáž výstavy 31. augusta 2011 prilákala desiatky návštevníkov, ktorí boli zvedaví na to, čím tohto roku prekvapia mladí dizajnéri. A bolo sa na čo pozerať, čo napokon vo svojich príhovoroch ocenili a vyzdvihli prezident U. S. Steel Košice David J. Rintoul, prorektor pre vzdelávanie Technickej univerzity v Košiciach Pavel Raschman, generálny riaditeľ Slovenského technického múzea v Košiciach Eugen Labanič i zástupca riaditeľa pre praktické vyučovanie SOŠ Košice - Šaca Ján Eiben. Všetci sa zhodli na tom, že úroveň tvorivých dielní je z roka na rok vyššia. Ocenili tiež fakt, že diela z kovového odpadu sú nielen na pohľad pôsobivé, ale mnohé aj praktické. Garant workshopu Jaroslav Jarema z Katedry dizajnu Fakulty umení TU Košice sa už teraz teší na jubilejný desiaty ročník podujatia, ktorý sa bude konať v roku 60. výročia založenia tunajšej technickej univerzity.

Mnohí dizajnéri sa do Košíc vracajú opakovane a aj tí tohtoroční sú odhodlaní prísť aj v roku 2012. Rozhodne medzi nich patrí aj pedagóg z glasgowskej Caledonian University v Škótsku Frederick Birse so svojimi študentmi. Ostatný workshop bol jeho štvrtým v poradí. Ako povedal v kruhu obdivovateľov kovovej krásy, práca tu v Košiciach je pre ich, spravidla trojčlennú, skupinku veľmi inšpirujúca. Domov sa vracajú s novými zručnosťami a odhodlaním do práce. A to aj vďaka pomoci majstrov školy. Tohto roku sa dizajnérom venovali šestnásti pod vedením hlavného majstra Mateja Farkaša. Možnosť pracovať s kovom si už po druhý raz nenechal ujsť aj doktorand Fakulty architektúry STU Bratislava Marián Králik. Aj napriek drine v tvrdých pracovných podmienkach (spomeňme si na augustové tropické horúčavy) podarilo sa mu opäť vytvoriť nevšedné diela. Ale aj ostatným mladým. Spomeňme Stefanie Fischovú z Wismaru v Nemecku, doktorandku Michaelu Podolanovú a Martina Záhumenského z košickej fakulty umení či Barboru Křížovú z Vysokého učení technického v Brne a priradiť by sme mohli aj ďalších kreatívnych študentov. Napokon, pozrite si výstavu v múzeu. Máte na to čas do 3. októbra 2011.

Empty

ODPORÚČAME

21.07.2022
Nedostali ste sa na EXPO do Dubaja? Nevadí, technologické novinky uvidíte aj na FSD.
21.06.2022
Skrášlený útulok vďaka milovníkom zvierat

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...