Vyhľadávanie:

Najlepšie výsledky sa dajú dosiahnuť vtedy, keď všetci fungujú ako tím

Najlepšie výsledky sa dajú dosiahnuť vtedy, keď všetci fungujú ako tím

S Miroslavom Kiraľvargom, generálnym manažérom U. S. Steel pre globálne riadenie materiálov a obstarávanie, o práci a živote v Amerike

Pred odchodom do Pittsburghu pôsobil ako viceprezident pre riadenie externých služieb a vzťahov v U. S. Steel Košice, prezidentoval Zväzu hutníctva, ťažobného priemyslu a geológie v Slovenskej republike i košickému hokejovému klubu. Dnes je to už bezmála rok, čo mu jeho profesionálny život postavil do cesty novú výzvu. S Miroslavom Kiraľvargom, generálnym manažérom pre globálne riadenie materiálov a obstarávanie v Pittsburghu sme sa pozhovárali o jeho súčasnej práci i živote.

· Cestu za veľkú mláku ste pred tým, než ste sa v Amerike na čas usadili, merali nie raz. Minuloročný februárový let bol predsa len o niečom inom. Neprišli ste len na otočku, či na zopár dní. Ale na dlhšie, a to i s rodinou. Aké to je odísť od príbuzných, priateľov, známych?
O čo ťažšie je lúčenie, o to radostnejšie a príjemnejšie sú návraty a stretnutia s blízkymi. Môj odchod sa vôbec neodchyľoval od tejto skúsenosťami potvrdenej pravdy. Prvý návrat na Slovensko bol okrem príjemných pocitov zo stretnutí umocnený aj víťazným finálovým zápasom a získaním v poradí tretieho titulu pre HC Košice. Pobyt doma bol krátky, ale určite naň nezabudnem.

· Stali ste sa generálnym manažérom pre globálne riadenie materiálov a obstarávanie. Náročná pozícia v dnešnej zložitej ekonomickej situácii poznačenej krízou. Poviete nám o nej niečo viac?
V každej z fabrík v USA, Kanade a taktiež v Košiciach má tento útvar zastúpenie. Viac ako tristopäťdesiat zamestnancov zabezpečuje podporu nákupných činností - od tvorby, cez aktualizáciu a údržbu dátových katalógov akýchkoľvek náhradných dielcov, súčiastok a materiálov. Samotný príjem zakúpeného a dodaného materiálu, uskladnenie a jeho doručenie konečnému spotrebiteľovi. V rámci týchto činností sa snažíme používať postupy, ktoré nám pri najmenšom možnom finančnom objeme skladových zásob zabezpečia dostatok náhradných dielcov, súčiastok a materiálu v každom čase. V Košiciach zastrešujeme aj komunikáciu s colným úradom a colné služby. V Severnej Amerike pri postupnom implementovaní ERP do jednotlivých prevádzok okrem dodávok preberáme aj príjem servisných činností od dodávateľov.

· Aké výzvy stoja pred vami dnes?
V roku 2012 sa prvýkrát bude implementovať kompletný ERP balík v Mon Valey Works a potom v Gary Works. Snažíme sa, spolu s ostatnými, aby implementácia prebehla hladko a aby sme vedeli využívať benefity nových systémov čím skôr. Zároveň sme si postavili strategický plán zefektívňovania vykonávaných činností v jednotlivých lokalitách systémom best practices. Jednoducho povedané - čo robíme lepšie v jednej prevádzke treba uplatniť v iných, berúc pri tom do úvahy konkrétne podmienky. No a taktiež budeme postupne spúšťať tzv. Global Contract Management na základe doposiaľ úspešných výsledkov, ktoré sme dosiahli v druhej polovici roka 2011 vo Fairfield Flat Works, kde sme začali s pilotným projektom.

· Je iné riadiť ľudí na Slovensku a v USA?
Vo svojej manažérskej praxi sa snažím nájsť cestu k svojim podriadeným tak, aby sme všetci fungovali ako jeden tím. Som presvedčený, že vtedy sa dajú dosiahnuť najlepšie výsledky. Moji kolegovia to vnímajú a spoločne sa nám podarilo "ukázať čo vieme" už v prvom roku našej spolupráce, za čo im patrí moja veľká vďaka. Nezamýšľam sa teda nad tým, či robím niečo inak tu, ako na Slovensku. Jednoducho žijem a pracujem teraz tu a snažím sa správať a komunikovať úplne prirodzene a vykonávať svoju prácu čo najlepšie...

· Čo by ste najradšej priniesli zo Slovenska do USA a naopak?
Z našich troch synov je tu s nami len najmladší. Dvaja dospeláci ostali študovať v Európe, jeden na Slovensku a druhý v Anglicku. S mojou manželkou by sme boli najradšej, keby boli s nami. A na Slovensko? Množstvo dobrých zákaziek pre U. S. Steel Košice a tým viac práce a pracovných príležitostí.

· Ako sa zžila s novým prostredím vaša rodina?
Rok nám ubehol ako voda. Keďže tu máme mnoho známych a priateľov z radov Slovákov i bývalých amerických expatriotov, necítime sa tu osamotene. Často sa stretávame mimo práce aj s rodinami. Náš syn Adam nás všetkých predbehol a po troch mesiacoch v škole bez problémov komunikuje so spolužiakmi a učiteľmi v anglickom jazyku. Teší sa na každý nový deň strávený v škole s kamarátmi. Veľmi milo a prívetivo nás prijali aj naši susedia v lokalite, kde momentálne bývame.

· Stretávate sa teda s krajanmi?
Samozrejme. Veľmi radi a často. Naposledy sme skoro všetci spoločne privítali nový rok 2012 u nás doma.

· Čo vám v USA najviac chýba?
Už som spomínal - naši dvaja synovia. A napriek tomu, že Pensylvánia je podobná krajina ako Slovensko, domov je len jeden. Ten náš je naše malé krásne Slovensko.

· Hokej je nesporne vaším koníčkom. Hrávali ste ho "rekreačne" v Steel aréne, korčule si obúvate, ako už vieme, aj v Amerike. Sledujete tiež zápasy NHL, ale i to, ako si HC Košice počína v extralige?
Pokiaľ sa dá, zápasy NHL si nenechám ujsť. Blížime sa k play-off a kvalita sa stupňuje. HC Košice bol súčasťou môjho denno-denného života niekoľko rokov. Nedá sa a ani nechcem pretrhnúť toto pomyselné puto. Viem kedy a kde hrajú nasledovný zápas, ako si počínali... Tak, ako som počas môjho štvorročného pôsobenia veril, že ak trojlístok - hráči, vedenie klubu a fanúšikovia - si budú profesionálne zastávať svoje pozície a pracovať v prospech klubu, úspech je na dosah. Držím HC Košice palce a verím v štvrtý titul.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...