Vyhľadávanie:

Najväčšiu pozornosť pútalo Gaussovo delo

Najväčšiu pozornosť pútalo Gaussovo delo

Na Medzinárodnej konferencii HSCI 2013 Košice vystavovali aj exponáty zo Steel Parku - Kreatívnej fabriky

Rôzne ukážky experimentov a exponátov demonštrujúcich princípy magnetizmu, optických javov, ako aj ďalších fyzikálnych zákonov, mali možnosť vidieť učitelia, ktorí sa zúčastnili na podujatí s názvom Slovakia Day. Uskutočnilo sa 3. júla ako súčasť desiateho ročníka medzinárodnej konferencie Hands on Science, ktorú zorganizovala počas prvého prázdninového týždňa Prírodovedecká fakulta Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach.

"Slovakia Day je určený pre učiteľov prírodovedných predmetov. Jeho súčasťou je vedecká výstava (Science Fair), na ktorej prezentujeme ukážky rôznych experimentov. Chceme, aby sa učitelia inšpirovali a takéto pokusy uplatnili vo výučbe alebo záujmových krúžkoch. Výstava nadväzuje na hlavnú ideu konferencie - popularizáciu prírodovedného vzdelávania," uviedol predseda lokálneho organizačného výboru HSCI 2013 a vedúci oddelenia didaktiky fyziky Ústavu fyzikálnych vied UPJŠ v Košiciach Marián Kireš.

Súčasťou výstavy bola aj ukážka niektorých exponátov, ktoré onedlho pribudnú do Steel Parku - Kreatívnej fabriky. "Najobletovanejším" bolo Gaussovo delo, ktoré prakticky demonštruje zákon zachovania energie a hybnosti telesa. Záujemcovia sa mohli presvedčiť, akú akceleráciu dokážu vyvinúť oceľové guľôčky po náraze do obyčajného magnetu. Jedným z mnohých, ktorí sa pri Gaussovom dele pristavili a aj si ho vyskúšali, bol Ivan Duľa z Gymnázia P. O. Hviezdoslava v Kežmarku. "Je veľmi dobré, že deti budú môcť takéto exponáty v Steel Parku vidieť. Hravou formou si overia, ako fungujú rôzne fyzikálne zákony," pochválil hlavnú myšlienku tohto projektu učiteľ matematiky a fyziky. Ako ďalej dodal, do Steel Parku sa veľmi rád príde pozrieť aj so svojimi žiakmi i napriek tomu, že z Kežmarku to nemajú blízko.

Okrem Gaussovho dela patrili k ďalším vystavovaným exponátom aj magnetické domény, alebo názorná ukážka magnetizácie látok. Sklenená fľaša vyplnená glycerínom a malými kovovými časticami však bude v Steel Parku - Kreatívnej fabrike vo väčšom prevedení. Učiteľov okrem toho zaujal aj exponát, pri ktorom budú deti pomocou zmeny frekvencie sledovať rezonanciu v kovových platniach.

Ďalšie články

Registrácia na Dni dobrovoľníkov USSK je otvorená

Dobrovoľníci sa už môžu hlásiť na Hutnícku kvapku krvi aj na brigády do botanickej či zoologickej záhrady, do centre pre deti a rodiny, na detskú železnicu i do útulku pre zvieratá. Súčasťou je aj zbierka šatstva a ďalších užitočných vecí pre ľudí v núdzi.

U. S. Steel Košice, s.r.o.
Vstupný areál U. S. Steel
044 54 Košice
Slovenská republika 

IČO: 36 199 222
IČ DPH: SK7020000119
Obchodný register: Mestský súd Košice, odd.: Sro,
vložka č.: 11711/V

Ako sa k nám dostať - Google map

GPS súradnice:
48.624314 N, 21.188045 E –

Kontakty

Copyright © 2023 U. S. Steel Košice, s.r.o. Všetky práva vyhradené.

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...