KONTAKT  |    _eng _sk

Naši absolventi majú perspektívu
           Pridané: 07.07.2017
Autor: Ladislav KEREKEŠ
Kategória: Študenti

Hovoríme s dekankou Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie  Technickej univerzity v Košiciach  Ivetou Vaskovou

Hutnícka fakulta Technickej univerzity v Košiciach od  1. júla tohto roku začala novú etapu života. Po 65 rokoch od svojho založenia zmenila názov na Fakultu materiálov, metalurgie a recyklácie. O tom, prečo k premenovaniu došlo a čo to pre fakultu znamená  do budúcnosti, sme sa pozhovárali s dekankou fakulty doc. Ing. Ivetou Vaskovou, PhD.

· V tomto roku si pripomínate 65. výročie založenia. Máte za sebou bohatú históriu, vychovali ste množstvo absolventov. Zmena názvu fakulty je významný a pomerne radikálny krok. Prečo teda došlo k zmene mena fakulty Je to akási reakcia na vývoj doby? 

Áno, dá sa to tak povedať. Naša fakulta bola zriadená 8. júla 1952 a bola  jednou z troch zakladajúcich fakúlt bývalej Vysokej školy technickej v Košiciach. Zároveň však musím povedať, že aj keď je súčasný historický názov tradičný a máme ho hlboko v srdci, už celkom nepokrýva rozsah našich študijných programov. Nový názov je výsledkom mnohých diskusií a odráža uzavretý reťazec výroby  kovov (metalurgia), ich spracovania (materiály) a ich opätovného použitia po uplynutí životnosti (recyklácia).

· Došlo v tejto spojitosti aj k nejakým zmenám študijných programov?

Všetky naše študijné programy vznikajú po komunikácii s našimi partnermi. Obsah štúdia zostavujeme v spolupráci s lídrami najväčších priemyselných spoločností a zohľadňujú to, čo potrebuje doba a čo potrebuje priemysel.  K dnešnej ponuke však do budúcna pribudnú najmä také, ktoré si vyžaduje automobilový priemysel.

· Spomenuli ste úzke prepojenie štúdia na vašej fakulte na prax. Aké sú však reálne možnosti uplatnenia vašich absolventov?

V tomto sme, dalo by sa povedať, ukážkový príklad, pretože takmer sto percent našich absolventov je umiestnených v oblasti, ktorú vyštudovali. Momentálne je vo všeobecnosti veľký nedostatok absolventov z technických škôl a je po nich veľká objednávka. Naši absolventi sa tak uplatňujú nielen v hutníctve, ale aj v automobilovom priemysle a v materiálových výskumoch. Dopyt po špeciálnych materiáloch na báze neželezných kovov v posledných dvoch dekádach závratne stúpol v celosvetovom meradle. Navyše v situácii a v čase, keď sa odpad stáva surovinou, je veľmi dôležitá aj recyklácia. Súčasná industriálna spoločnosť čelí dvom zásadným problémom, a to nedostatku surovín a nedostatku energií, pričom najmä nedostatok kovov je extrémny. Aj preto si myslím, že naši absolventi sa o svoju budúcnosť obávať nemusia.

Empty

ODPORÚČAME

01.12.2022
Registrácia na 100. ročník Medzinárodného maratónu mieru otvorená!
28.10.2022
Korporácia United States Steel zverejnila výsledky za 3. štvrťrok 2022
28.10.2022
Energie pre U. S. Steel Košice
04.10.2022
Ako sa darilo našim kolegom?

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...