KONTAKT  |    _eng _sk

Odhaľuje riziká, ktoré iným unikajú
           Pridané: 16.10.2019
Autor: -c-
Kategória: Bezpečnosť

Augustovým šampiónom bezpečnosti práce je Peter Benedik

Keď pred deviatimi rokmi nastúpil do fabriky, stal sa rušňovodičom. Neskôr mu ponúkli pozíciu predáka technickej dopravy i zmenového majstra, dnes pôsobí ako koordinátor dopravného úseku oceliarne, ktorý má pod palcom prepravu brám a železného šrotu. Upísal sa náročnej robote, no popri nej stihol vyštudovať strojnícku fakultu, odbor bezpečnosť technických systémov. Dopravár Peter Benedik je od augusta šampiónom OBP. A na dôležitosť, ktorá sa pripisuje bezpečnosti vo fabrike má jednoznačný názor.

„Bezpečnosť je kvôli ochrane zamestnancov podľa mňa veľmi dôležitá. Nie je to len zásluha jedného človeka, ale je to tímová práca. V našej prevádzke sú v tejto oblasti veľkou oporou aj vedúci prevádzky Ladislav Kavecký a zmenoví majstri, ktorí ťahajú za jeden povraz. Pokiaľ by sa povraz pretrhol, nedosahovali by sme lepšie výsledky,“ mieni Peter Benedik. Na otázku, či sa podľa neho  dá skutočne predísť každému úrazu poznamenáva: „Pri predchádzaní úrazov a nežiaducich udalostí  zohráva veľkú rolu dodržiavanie predpisov. Niekedy stačí malé zaváhanie a behom sekundy  môže dôjsť ku katastrofe. Zamestnanci by si mali skutočne uvedomiť, že pracujú v ťažkom priemysle, kde každé zaváhanie má vážne následky. Preto je potrebné  najprv sa zamyslieť, čo idem robiť, aké riziká a nebezpečenstvá mi hrozia, a až potom sa pustiť do práce.“ Vraví tiež, že v robote  dodržiava bezpečnostné predpisy, aby bol príkladom aj pre ostatných kolegov. Dodáva, že niektoré bezpečnostné návyky si preniesol aj do súkromného života.

Peter Benedik titul Šampión OBP získal za podiel na viacerých  aktivitách a projektoch v oblasti ochrany a bezpečnosti pri práci. Jeho nadriadení ho na ocenenie nominovali za to, že dlhodobo rieši otázku bezpečnosti v prevádzke, že odhaľuje riziká, ktoré iným unikajú a okamžite rieši  nápravu. Projekt rekonštrukcie  pomocného pultu na stavadle 22 je toho dôkazom. O čom v ňom išlo?

„Na stavadle 22 bol už pomocný pult na stavanie výhybiek zastaraný,“ približuje pozadie problému i jeho riešenie Peter Benedik. „Keď potreboval predák technologickej dopravy postaviť posunujúcu cestu, nevedel odkontrolovať, či je výhybka na zamýšľaný posun správne otočená. Jednoducho, nebol si istý, či pôjde posun na správnu koľaj, či nehrozí vykoľajenie, ktoré by mohlo spôsobiť úraz. Po rekonštrukcii pomocného pultu vie predák pohľadom zistiť správne postavenie posunujúcej cesty a zaistenie bezpečnosti zamestnancov.“

Empty

ODPORÚČAME

30.11.2021
Ocitne sa slovenský priemysel na európskej periférii ?
24.11.2021
Núdzový stav - cesta do práce
15.11.2021
Včera sme otvárali burzu v New Yorku
26.10.2021
Prvý úver so zelenými záväzkami symbolizuje vysadený strom

Táto stránka používa cookies

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...

  • Dôležité Vyžadované pre správne fungovanie stránky
  • Nastavenia Používajú sa na ukladanie Vašich nastavení
  • Analytika Používajú sa na analýzu návštevnosti
  • Personalizácia Používajú sa na personalizáciu obsahu