Vyhľadávanie:

Pitný režim treba dodržiavať nielen v lete

Pitný režim treba dodržiavať nielen v lete

Pime všetci na zdravie a pre zdravie

Počas letných horúčav, ktoré ľudský organizmus mimoriadne vyčerpávajú, sa všetci snažíme dodržiavať pitný režim. Ten je však potrebné dodržiavať počas celého roka. Voda je najdôležitejšou zložkou potravinového reťazca človeka. Nedostatočný príjem tekutín vedie k vážnemu poškodeniu ľudského organizmu už po niekoľkých dňoch. Ak straty tekutín výraznejšie presahujú ich príjem, môžu vznikať rôzne komplikácie: poruchy krvného obehu, svalové kŕče, bolesti hlavy, triaška, nevoľnosť, kolaps až tepelný šok, či zapadnuté, lesklé oči a kruhy pod očami.

Pýtame sa, prečo sme unavení, malátni, spomalení a prečo sa z ničoho nič objavuje podráždenie, bolesti hlavy, znižuje sa celková výkonnosť a vytráca sa pocit dobrej pohody? Lebo zabúdame piť a spoliehame sa na to, že sa napijeme, keď nás začne smädiť. Ak sa pýtate, či stačí piť len vtedy, keď sme smädní, odpoveď znie - nestačí. Pri správnom dodržaní pitného režimu by sme nemali pocítiť smäd. Jednou z vlastností ľudského organizmu je totiž aj nedokonalá signalizácia potreby pitia. Signál "smäd" prichádza obvykle oneskorene, pretože telo ho vysiela až vo chvíli, keď mu chýbajú tekutiny. Ak teda pijeme, až keď sme smädní, pijeme prineskoro, pretože rovnováha tela je už narušená. Takto si dennodenne vlastne všetci škodíme. Spotreba vody musí byť vyššia. Pojem "pitný režim" snáď uznáva každý a nerešpektuje takmer nikto. Správny pitný režim je veľmi dôležitou podmienkou pre zachovanie optimálneho zdravotného stavu každého človeka. Jeho dodržiavanie je dôležité bez ohľadu na to, či ste zdraví alebo chorí, tuční či chudí. Piť treba pri športovaní, pri odpočinku ale, aj pri práci. Dehydratácia spôsobuje spúšť všetkým našim telesným orgánom. Nedostatok tekutín má za následok vážne poškodenie ľudského organizmu už po niekoľkých dňoch. Voda je najdôležitejšia zložka pre termoregulačné procesy, funguje v našom organizme ako chladiaca kvapalina a chráni ho pred prehriatím. Nedostatok tekutín sťažuje dokonca aj náš pohyb, takže na akúkoľvek činnosť treba vyvinúť viac úsilia. Bez vody to jednoducho nefunguje.

Vieme, ako správne piť a čo piť? Odporučený denný príjem tekutín u zdravého človeka by mal byť denne 2,5 litra. Množstvo tekutín a skladbu pitného režimu však treba prispôsobiť aj individuálnym potrebám a nárokom jednotlivca, ktoré sa líšia od veku, či zdravotného stavu človeka. Množstvo tekutín závisí aj od ročného obdobia a telesnej výkonnosti. Pri ťažkej fyzickej práci a pohybe v teple, počas športového výkonu, v čase horúčav, či pri chrípke je samozrejme potrebné toto množstvo zvýšiť. Vtedy strácame za hodinu aj niekoľko litrov vody, a preto musíme zodpovedajúce množstvo tekutín okamžite do tela doplniť.

Pitný režim, to neznamená vypiť naraz liter vody. Optimálne je rozloženie dávok počas celého dňa. Telo si nedokáže "vyrobiť" zásoby a voda iba "pretečie" organizmom. Preto ho zásobujme vodou plynulo. Dôležité je vypiť minimálne 3 dl vody ráno pred odchodom do práce. Zriedi sa tým krv, organizmus sa doslova "naštartuje". Odporúča sa piť stolové vody a nekoncentrované minerálne vody, nesladené nápoje, ovocné čaje, zriedené džúsy, vyvarovať sa treba nadmernému množstvu čiernej kávy, alkoholu, silných čiernych čajov, ktoré napomáhajú vylučovaniu tekutín z organizmu. Ani príliš sladké nápoje nie sú vhodnou súčasťou správneho pitného režimu.

Teplota nápojov má byť počas letných horúčav 12 až 15 stupňov Celzia, čajov okolo 22 stupňov. Chladené až ľadové tekutiny sa v organizme správajú ako voda na rozpálenej platni - zasyčia a vyparia sa. Vlažné nápoje prechádzajú telom postupne a osviežia ho preto omnoho viac. V lete určite nepite ľadové nápoje, pretože spôsobujú letné angíny, nápoje s kofeínom, ktoré ešte viac dehydrujú organizmus, no a alkohol, ktorý na pracovisko nepatrí. Ak si ho dáte po práci rozťahuje síce cievy, ale v horúčavách sa môže premeniť na smrteľný nápoj pre tých, ktorí majú problémy s krvným obehom. Navyše, aj na odstránenie odpadových produktov, ako kofeín a alkohol, potrebuje telo veľa vody. Aj bolesti hlavy, ťažoba a všetky príznaky "opice" sú následkom akútnej dehydratácie a prekyslenia organizmu.

Nápoje nesmú byť tiež príliš presladené a husté. Liter koly obsahuje množstvo cukru, ktoré sa rovná 24 kockám! Presladené limonády s viac ako 2,5 percentami cukru síce chutia, ale príliš zaťažujú žalúdok a želané osvieženie sa nedostaví. Cukor spomaľuje vstrebávanie vody a odníma telu tekutinu na svoje spracovanie. Ak im nevieme odolať, treba ich aspoň zriediť. Džúsy vyberajme čo najmenej osladzované a ochucované, pretože takéto obsahujú väčšinou rôzne organické kyseliny, napr. kyselinu citrónovú a konzervačné látky, a džúsy s dostatočným obsahom horčíka, železa a draslíka. Pivo obsahuje látky, ktoré podporujú tvorbu žalúdočných štiav, uľahčujú trávenie, dodávajú organizmu vitamíny skupiny B a horčiny, avšak pre každodenné pitie je vzhľadom k obsahu alkoholu nevhodné. Mlieko nie je nápoj, je to potravina, ktorá vyžaduje zložité trávenie. Bielkoviny a tuky v ňom obsiahnuté spomaľujú vyprázdňovanie žalúdka, a tým v ňom zadržiavajú tekutinu. Minerálne vody majú svoje klady aj zápory. Obsahujú minerálne látky, ktoré potrebuje organizmus na každom kroku. Ako bežný nápoj však nie je vhodné piť liečivé minerálne vody, ani vody s vysokým obsahom sodíka. Je potrebné rozlišovať vody na liečenie a vody na každodenné pitie. Na bežné pitie sa odporúča obyčajná pramenitá voda chudobná na minerály. Veľmi presýtené nápoje oxidom uhličitým taktiež nie sú vhodné, lebo dráždia žalúdok, prekysľujú organizmus a bublinky vyvolávajú tlak na bránicu. Nápoje je potrebné často striedať, nepiť len vodu, ale aj iné zdravé nápoje. Vhodné nápoje musí dopĺňať aj vhodná strava.

Nečakajte teda na to, aby ste sa napili, až kým vás začne trápiť smäd, ale dodržiavajte stále správny pitný režim a najmä na horúcich pracoviskách v dostatočnom množstve nezabudnite piť poskytované ochranné nápoje. Pime všetci na zdravie a pre zdravie.

Ďalšie články

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...