KONTAKT  |    _eng _sk

Pociťujem smútok, keď opúšťam vašu krajinu
           Pridané: 10.12.2007
Autor: Zhováral sa: Marián HUTŇAN
Kategória: 49/2007

S veľvyslancom USA v SR Rodolphe M. Valleem pred jeho odchodom zo Slovenska

Veľvyslanec USA v SR Rodolphe M. Vallee využil uplynulý týždeň posledné dni svojho pobytu na Slovensku na stretnutie s členmi Americkej obchodnej komory v SR a priateľmi z Košíc, aby sa s nimi podelil o svoje pocity a poznatky zo Slovenska a poďakoval im za spoluprácu počas svojho pôsobenia v diplomatickej funkcii. Oceľ východu využila túto príležitosť na rozhovor s ním.

· Vaša excelencia, o pár dní sa skončí vaša diplomatická misia. S akými pocitmi odchádzate zo Slovenska?
- Pociťujem smútok, keďže opúšťam krajinu a ľudí, ku ktorým mám silný vzťah. Slovensko zostane navždy v mojom srdci. Takisto jeho občania. Neostáva mi teda nič iné, len nájsť spôsob ako pokračovať v tomto vzácnom vzťahu s vašou krajinou.

· Aký je váš najsilnejší zážitok z vášho pobytu medzi Slovákmi?
- Pred chvíľkou som vtipkoval a povedal som, že ním bolo to, keď som skóroval proti českému mužstvu počas hokejového zápasu pri otvorení Steel Arény. Tým zážitkom bola moja možnosť dotknúť sa životov mnohých ľudí. Myslím si, že som im pomohol zlepšiť ich žitie - a to je rovnako dôležité.

· Boli ste niekoľkokrát v našej spoločnosti U. S. Steel Košice. Aký dojem na vás urobili jej zamestnanci a prevádzky?
- Moja ostatná návšteva v USSK sa uskutočnila, keď ste otvárali novú linku a musím povedať, že to bol veľmi hrdý moment. Keď som hovoril so zamestnancami, mal som dojem, že vkladajú dôveru do vedenia spoločnosti a dobre chápu, že princípy, ktoré USSK, ako aj ostatné americké firmy uplatňujú v oblasti výroby, bezpečnosti práce, či životného prostredia sú dôležité, a preto si myslím, že budúcnosť partnerstva zamestnancov a USS je skutočne žiarivá.

· Aký je váš odkaz Slovákom do ďalších rokov?
- Amerika je krajinou, ktorá víta Slovákov. Radi uvítame viac návštevníkov. Veríme, že bez ohľadu na to, či pracujeme pre vládu alebo nie, urobíme všetko pre uvoľnenie vízových povinností.

· Môžete nás na záver potešiť správou o skorom bezvízovom styku s USA?
- Informácia bola zverejnená pred tromi-štyrmi mesiacmi, keď americký kongres odsúhlasil zákon, ktorý umožní krajinám, medzi nimi aj Slovensku, získať bezvízový styk. Stále však zostáva veľa tvrdej práce, ktorú treba odviesť. Tak či onak, bol to významný krok vpred.

Empty

ODPORÚČAME

07.10.2021
Vakcíny proti chrípke sú už dostupné
17.09.2021
Rezortné vyznamenania si prevzali z rúk ministra hospodárstva
02.08.2021
United States Steel Corporation zverejnila výsledky za 2. štvrťrok
18.06.2021
Dobrovoľníci neváhali ani minútu