KONTAKT  |    _eng _sk

Podujatie ozvláštni aj multimediálny projekt
           Pridané: 28.04.2008
Autor: Mária KORNÚCIKOVÁ, dramaturgička ŠfK
Kategória: 17/2008

53. ročník KHJ ponúkne vrcholné hudobné diela v podaní vynikajúcich umelcov

53. ročník Košickej hudobnej jari (KHJ), ktorého generálnym partnerom je spoločnosť U. S. Steel Košice, ponúkne milovníkom vážnej hudby vrcholné diela klasickej hudby v interpretácii umelcov európskej úrovne, niekoľko koncertov starej hudby v nádherných chrámových priestoroch, literárno-hudobný večer s Emíliou Vášáryovou, unikátny multimediálny projekt a mnoho ďalších výnimočných podujatí.

Festival sa dvoma koncertmi pripája k celoslovenskému projektu Storočnica Eugena Suchoňa, ktorým si pripomíname 100. výročie narodenia tohto významného slovenského skladateľa. Na otváracom koncerte KHJ (30. apríla), uvedieme jedno z jeho najreprezentatívnejších diel - Žalm zeme podkarpatskej - v interpretácii Slovenského filharmonického zboru pod dirigentským vedením Petra Vronského. Programová ponuka otváracieho koncertu nesie v sebe isté symbolické posolstvo - popri Suchoňovom Žalme zaznie tiež brilantný Klavírny koncert Es dur Franza Liszta. Sólistami koncertu budú ruský klavirista Sergej Kudriakov a tenorista Michal Lehotský. Obaja patria k najvýraznejším umeleckým osobnostiam mladšej generácie v súčasnej Európe. Unikátna a atraktívna je ponuka druhého symfonického koncertu (14. mája) - jeho súčasťou bude totiž premietanie priamo v koncertnej sále Domu umenia počas koncertu. Videoprojekcia bude súčasťou diela Ottorina Respighiho Chrámové okná. Toto dielo patrí k najpôsobivejšej hudbe prelomu 19. a 20. storočia. V úvode koncertu zaznie podľa mnohých najkrajší violončelový koncert - Koncert pre violončelo a orchester h mol Antonína Dvořáka v interpretácii vynikajúceho Daniela Veisa. Dirigentom tohto multimediálneho projektu bude šéfdirigent symfonického orchestra MÁV Tamás Gál.

Jedinečnú možnosť vypočuť si autentické znenie hudby 17. a 18. storočia ponúkajú koncerty starej hudby. Zážitok štýlovej interpretácie určite umocnia priestory Seminárneho kostola Sv. Antona Paduánskeho, Kostola Sv. Trojice a Michalskej kaplnky. Prvý z koncertov starej hudby (13. mája) ponúkne nádhernú Messe de Minuit francúzskeho skladateľa Charpentiera a popredného majstra starej poľskej hudby Grzegora Gorczyckeho. Lepšie spoznať zobcovú flautu a barokovú hudbu pre tento zaujímavý nastroj umožní komorný koncert Flauto dolce (16. mája) spojený tiež s dvojdňovým interpretačným kurzom v Dome umenia (16. a 17. mája). Posledný z koncertov starej hudby v Michalskej kaplnke (27. mája) bude patriť výnimočnému interpretovi s výnimočným nástrojom - barokovou gitarou. Pierre Laniau - jeden z najlepších hráčov na tento nástroj, okrem toho, že je nositeľom francúzskeho rytierskeho rádu, neustále objavuje a "oživuje" nepublikované skladby obdobia baroka, zakladá a podporuje hudobné školy v Rwande, Guinei, Mongolsku a tiež sirotinec v Togu. Ozdobou festivalu bude vystúpenie prvej dámy slovenského divadla - Emílie Vášáryovej. Spolu s klaviristkou Elenou Letňanovou priblížia v hudbe a listoch výnimočnú osobnosť Frederica Chopina (21. mája). S atraktívnym programom (Enescu, Bruch, Rimskij-Korsakov) sa na 53. ročníku KHJ predstaví hosťujúci orchester z Rumunska - Orchestra Simfonica a Filarmonicii de Stat Oradea (22. mája).

K dielam, ktoré majú silu zmeniť život človeka, určite patrí Nemecké requiem Johannesa Brahmsa. V interpretácii Maďarského filharmonického zboru, sólistov Jiřího Sulženka (bas), Adriany Kohútkovej (soprán) a orchestra Štátnej filharmónie Košice pod vedením jeho šéfdirigenta Jerzyho Swobodu zaznie na záverečnom koncerte festivalu (29. mája).

Empty

ODPORÚČAME

02.08.2019
Korporácia United States Steel zverejnila výsledky za 2. štvrťrok 2019
19.07.2019
Konáme v záujme zachovania našej konkurencieschopnosti
10.07.2019
Hutnícky priemysel čelí kritickým úskaliam
19.06.2019
U. S. Steel Košice odstavuje vysokú pec č. 2