KONTAKT  |    _eng _sk

Pomôžte ukázať svetu európsku tvár nášho mesta
           Pridané: 16.04.2007
Autor: Iveta FIALOVÁ
Kategória: 15/2007

Košice - kandidát na titul Európske hlavné mesto kultúry 2013

Košice sa uchádzajú o šancu byť v roku 2013 Európskym hlavným mestom kultúry (EHMK). V histórii mesta pôjde o jeden z najvýznamnejších projektov najbližších desaťročí s veľkým dosahom na jeho rozvoj. Odhodlanie získať titul, zámery projektu EHMK, jeho rozsah a výzvy, prezentovali zakladajúcemu fóru projektu vo štvrtok, 29. marca, v Historickej radnici primátor mesta a zároveň predseda Rady projektu EHMK, združujúcej osobnosti kultúrnej obce a predstaviteľov významných inštitúcií spoločenského, hospodárskeho a náboženského života v meste, František Knapík a predseda Košického samosprávneho kraja, súčasne čestný predseda Rady projektu EHMK Zdenko Trebuľa. Účastníci stretnutia na záver podpísali Memorandum o spolupráci a podpore kandidatúry mesta Košice na titul Európske hlavné mesto kultúry 2013.

Medzi prvými vyjadril podporu kandidatúre Košíc v mene 16 tisíc zamestnancov prezident U. S. Steel Košice David H. Lohr, člen rady projektu. "Je pre mňa radosťou a poctou podieľať sa na projekte. Verím, že bude mať podporu našich zamestnancov a že za pomoci inšpiratívnych návrhov pripravíme projekt, ktorý v súťaži zvíťazí. Um, energia a nápady zamestnancov firmy budú mestu pri tomto snažení k dispozícii."

Podujatie Európske hlavné mesto kultúry vyhlasuje Európska komisia už od roku 1985. V roku 2013 sa Európskym hlavným mestom stane francúzske a slovenské mesto. O národnom víťazovi rozhodne na základe najlepšie pripraveného projektu Európska komisia na jeseň 2008. Prvá fáza výberu na celoslovenskej úrovni sa uskutoční v novembri 2007.

Manažér projektu Marek Kolarčík prirovnáva rozmer podujatia, ktorého súčasťou je viac ako tristo podprojektov a takmer tisíc sprievodných podujatí, ku konaniu svetovej výstavy. Víťazné mestá v doterajšej histórii zaznamenali veľký rast kultúrnych podujatí, oživenie mŕtvych zón, skrášlenie mesta, obrovský nárast cestovného ruchu, opravu historických pamiatok a prílev financií do technickej infraštruktúry.

Na Slovensku sa o titul uchádza 12 miest. Obstáť v konkurencii nebude ľahké, ale rozhodnúť o úspechu Košíc máte možnosť aj vy. Pomôžte ukázať svetu európsku tvár nášho mesta. Námety, návrhy a projektové zámery môžete podávať spontánne a neformálne. Elektronicky, klasicky poštou i osobne. Formuláre a anketové lístky nájdete všade tam, kde sa niečo deje, ale aj na adrese: EHMK, Magistrát mesta Košice, Tr. SNP 48/A, 040 11 Košice. E-mail: ehmk@kosice.sk, www.kosice.sk, t. č. 055/64 19 118, 055/ 64 19 188.

Empty

ODPORÚČAME

01.12.2022
Registrácia na 100. ročník Medzinárodného maratónu mieru otvorená!
28.10.2022
Korporácia United States Steel zverejnila výsledky za 3. štvrťrok 2022
28.10.2022
Energie pre U. S. Steel Košice
04.10.2022
Ako sa darilo našim kolegom?

Zásady ochrany osobných údajov

Používame cookies, aby sme návštevníkom poskytli čo najväčšie pohodlie pri používaní tejto stránky. Viac info...